Освітня криза: найближчим часом Україні бракуватиме понад 100 тисяч вчителів
15 Листопада 08:51Україні вже зараз не вистачає кількох десятків тисяч шкільних учителів. До 2030 року українській системі освіти може бракувати понад 100 тисяч освітян. Про це йдеться у звіті «Вчителі України: кадровий потенціал», що підготовлений Дослідницькою агенцією Fama на замовлення Громадської спілки «Освіторія», в якому, зокрема, міститься аналіз перспектив освітньої галузі, інформує Комерсант український
Дослідження показує, що найближчими роками країні може бракувати десятків тисяч учителів, особливо у прифронтових та сільських регіонах.
Кількість учителів із року в рік стає меншою. Так, у 2018 році в українських школах числилося 337.5 тис. учителів, натомість у 2023 році – 282.1 тис. Найзначніших втрат учительський склад зазнав із початком повномасштабного вторгнення: за останні два роки він скоротився на 12% (39.8 тис.). Найбільшу частку педагогів втратили Луганська, Херсонська, Донецька та Запорізька області.
На думку експертів, для забезпечення навчання у класах, які відповідають нормативним вимогам наповнюваності (24 учні в молодших класах та 30 – у середніх і старших), наразі бракує приблизно 14,2 тис. вчителів початкових класів у містах. Однак, у реальності середня наповнюваність класів значно менша: у молодших класах у містах в середньому навчається 22,1 учень, тоді як у селах – лише 13,4 учнів.
При низькому рівні наповнюваності зростає потреба у педагогічному складі. За підрахунками дослідників, наразі в українських містах бракує близько 19 тис. вчителів початкових класів, а у селах – близько 11,1 тис. Щодо викладачів природничих наук, то не вистачає приблизно 4,4 тис. у містах та 0,1 тис. у сільській місцевості. Дефіцит вчителів математичних наук складає 2 тис. у містах та 1,4 тис. у селах.
Найбільший попит на педагогічні кадри фіксується у прифронтових областях – Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Одеській та Миколаївській.
Навантаження на педагогів зростає
Зменшення кількості викладачів в українських школах призводить до значного навантаження на тих, хто залишився в системі освіти. Відповідно до дослідження, у 2023-2024 навчальному році середнє співвідношення учнів до одного вчителя зросло до 13,7 (у порівнянні з 11,8 у 2018-2019 роках).
Для порівняння, у країнах Європейського Союзу цей показник нижчий: за даними OECD, у 2021 році співвідношення учнів до вчителів становило 12,4 у Фінляндії, 12,6 – у Німеччині, та 11,9 – у Японії на рівні середньої та профільної освіти.
Хоча кількість учнів в Україні зменшилася на 8% за останні два роки, у прифронтових областях навантаження на педагогів залишається значним. Серед найвразливіших регіонів – Запорізька, Дніпропетровська, Херсонська області та Київ, де спостерігається найбільший відтік педагогів через складну соціально-політичну ситуацію.
Кадровий дефіцит у майбутньому
Прогнозування показує, що проблема нестачі педагогів буде поглиблюватися. Навіть якщо припустити стабільний рівень наповнення класів, до 2030 року може бракувати до 366 тис. вчителів.
Якщо ж наповнення класів відповідатиме нормативним вимогам, потреба у педагогах скоротиться, але все одно залишиться критичною, сягнувши дефіциту в 108,3 тис. педагогів.
Більшість педагогів вказують на низьку зарплату як одну з головних причин демотивації. І лише 12% учителів задоволені рівнем заробітної плати. Тільки 47% вчителів задоволені своєю роботою. В той же час, 94% висловилися за скорочення бюрократичного навантаження.
При цьому абсолютна більшість — 80% учителів відчувають, що суспільство не цінує їхню працю.
За даними дослідження, серед педагогів існує великий запит на професійний розвиток. Зокрема, 73% хочуть вдосконалити англійську мову. А 58% зазначили, що потребують удосконалення знань із першої домедичної допомоги.
Крім того, 43% учителів прагнуть підвищити знання з української мови. При цьому дев’ять із десяти уникають використання російської навіть у випадках, коли це могло б допомогти точніше пояснити матеріал.
За даними Інституту освітньої аналітики, станом на початок 2023-2024 навчальних років в українських освітніх закладах працювало майже 393 тисячі педагогічних працівників, з них більше 282 тисячі залучені до навчання дітей.
Нагадаємо, що з 1 січня 2025 року вчителі будуть отримувати щомісячну доплату до зарплати у розмірі одна тисяча гривень. А вже з 1 вересня 2025 року цю доплату збільшать до двох тисяч гривень.