ОПК України зріс у 35 разів, і цього все одно недостатньо, щоб самостійно протистояти росії – WSJ
19 Травня 12:16
За останні три роки оборонна промисловість України досягла свого максимального історичного розвитку, однак цього все ще недостатньо, щоб самостійно протистояти росії. Про це йдеться у статті The Wall Street Journal “Ukraine Is Making More Weapons Than Ever—but Still Can’t Fight Russia Alone”, пише «Комерсант Український».
Більше ніж НАТО
З 2022 року військово-промисловий комплекс України зріс з $1 млрд до $35 млрд, йдеться у статті. Тоді як у 2022 році в країні існував лише один прототип вітчизняної гаубиці “Богдана”, сьогодні українські підприємства виробляють більше артилерійських систем, ніж усі країни НАТО разом.
За словами Президента України Володимира Зеленського, понад 40% озброєння на передовій вже виробляється в Україні. Особливих успіхів досягнуто у виробництві безпілотників, наземних дронів та систем електронної боротьби, де цей показник наближається до 100%. Також нарощується виготовлення традиційних видів зброї: артилерійських систем, бронетехніки, мін та боєприпасів.
Розвиток оборонної промисловості має стратегічне значення для України, зазначається у матеріалі. Це не лише зменшує залежність від міжнародної допомоги, але й створює перспективи для економіки та інтеграції із Заходом як надійного постачальника озброєння.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Данська модель
Однак, незважаючи на вражаючий прогрес, Україна все ще не може самостійно забезпечити всі свої оборонні потреби. За інформацією видання, держава не виробляє достатньої кількості боєприпасів для безперервних бойових дій і не має власних систем протиповітряної оборони.
Як повідомив радник президента Олександр Камишін, через брак фінансування уряд може закупити менше половини від виробничих можливостей оборонних підприємств.
“Боляче, коли ти не можеш виробляти, і нема чим воювати. Але вдвічі болючіше, коли можеш виробляти, але не маєш коштів на закупівлю”,
— цитує його видання.
Для вирішення цієї проблеми деякі західні партнери почали фінансувати українське виробництво напряму за “данською моделлю”. Експерти вважають, що інвестиції безпосередньо в українські оборонні компанії можуть бути найефективнішим способом досягти результатів на полі бою.
“Богдана”
Показовим прикладом є виробництво гаубиці “Богдана”, пише видання. Після початку повномасштабного вторгнення єдиний прототип, який раніше використовувався лише на парадах, було відправлено на фронт. Сьогодні завод випускає понад 20 таких гаубиць щомісяця, тоді як росія виробляє близько 40 гармат за той самий період.
“Богдана” має низку переваг: вона значно дешевша за західні аналоги (€2,8 млн проти €8,76 млн за шведську Archer) та має дубльовані системи для надійності в бойових умовах. 85% компонентів гаубиці виробляються в Україні, а мобільні бригади забезпечують обслуговування по всій лінії фронту.
Попри успіхи, галузь стикається з серйозними викликами, йдеться у статті. Наприклад, проєкт компанії Ukrainian Armor з виробництва 100 тисяч снарядів калібру 155 мм було зупинено через відсутність державного фінансування. Втім, як зазначають автори, війна в Україні стала випробувальним майданчиком для різних видів озброєнь і надала країнам НАТО цінні уроки щодо ведення сучасних бойових дій.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко