“Одна рука зупиняє, інша – пропускає”, – політолог про сценарій постачання зброї від США
5 Березня 09:07
Сполучені Штати призупинили військову допомогу Україні, але це не означає повного припинення постачання озброєння. Про це в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському сказав політолог Ігор Рейтерович.
Як повідомлялося, США не просто зупинили нові поставки зброї до України, а й наказали зупинити поставки, які перебували уже в процесі. До прикладу, у Польщі підтвердили, що в країні зупинено рух американської зброї до України.
Втім, політичний експерт вважає, що ймовірність довгострокової зупинки постачання американської зброї є досить низькою.
“З приводу, наприклад, постачання Україні американської зброї – обмеження можуть бути. Але я сподіваюся, що ймовірність цього ледь не нульова, тому що це взагалі “зашквар”, по-іншому скажеш”,
– стверджує політолог ексклюзивно для .
Він додає, що, врешті-решт, такий сценарій був би невигідним самому Дональду Трампу. Адже відомо, що нинішній американський президент розглядає усе через призму бізнесу, а з цієї точки зору на зброї для України можна “робити гроші”.
“Якщо європейці, наприклад, вбухають 20 мільярдів доларів у закупівлю зброї в Америки, то він закриє очі на те, куди вона далі піде. Тому, я думаю, що в цьому контексті тут буде гра “і вашим, і нашим”. Зупиняємо однією рукою, іншою рукою не забороняємо, але все під контролем”,
– вважає експерт.
Що ж до обслуговування уже поставленої техніки, то з цим взагалі не повинно бути жодних проблем, зауважує він.
“Та ж техніка, яка вже є в Україні, вона формально є українською. І, відповідно, її обслуговування відбувається за якимись окремими контрактами, які не стосуються Сполучених Штатів Америки, як правило”,
– додає Ігор Рейтерович.
Позиція Трампа щодо України
Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його вступу на посаду. Цей термін уже сплив.
Також під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.
Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачав, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.
Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.
Уже після обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні Трампа однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від його імені.
Наразі спецпредставник США щодо росії і України Кіт Келлог говорить про 100 днів, протягом яких він хоче досягнути якихось домовленостей. З них 44 дні уже минули. За цей час адміністрація Президента США налагодила контакт із Кремлем, американський посланець літав до Москви, а у Саудівській Аравії та Стамбулі відбулися зустрічі перемовників на найвищому рівні. України на цих зустрічах не було.
Тим часом в обмін на надану військову підтримку Президент США Дональд Трамп зажадав від України рідкоземельних металів на $500 млрд. Він заявив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України, незалежно від того, чи вдасться Києву досягти мирної угоди з росією. Президент України Володимир Зеленський наголошує, що в обмін на цю угоду українській стороні не дають жодних гарантій безпеки.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Перемовини у Ер-Ріяді та Стамбулі
18 лютого у Саудівській Аравії відбулася зустріч глави МЗС рф Сергєя Лаврова і помічника правителя росії Юрія Ушакова з американською делегацією, яку представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з нацбезпеки Майк Волц і спецпосланник з питань Близького Сходу Стів Віткофф.
Після переговорів Держдепартамент США повідомив, що делегації домовилися “усунути подразники” двосторонніх відносин і продовжити роботу над підготовкою переговорів щодо війни рф проти України.
Сторони також домовилися призначити групи високого рівня для подальших переговорів щодо України.
Джекі Гайнріх, кореспондентка Fox News у Білому домі, повідомила, що США та росія обговорюють триетапний мирний план щодо України, який складається з таких етапів:
- Зупинка вогню.
- Проведення виборів в Україні.
- Укладення мирної угоди.
27 лютого перемовини між американцями і росіянами продовжились у Стамбулі. За повідомленням російської сторони, ішлося про нормалізацію дипломатичних стосунків. Кремль також начебто вимагав повернення 6 об’єктів нерухомості, які були вилучені у росіян в США протягом 2016-2018 рр., а ще пропонував відновити авіасполучення.
Пропозиції Трампа Путіну
За неточною інформацією експосла США у росії Майкла Макфола, (він вжив слово “нібито”), Трамп запропонував Путіну (формулювання Макфола збережено):
- українську територію;
- відсутність членства України в НАТО;
- відсутність американських солдатів в Україні;
- виведення американських солдатів з Європи, в тому числі з прифронтових країн;
- послаблення санкцій.
Путін, за даними Макфола, поки що нічого не пропонував.
Проєкт угоди між Україною та США: що відомо
У лютому 2025 року Сполучені Штати та Україна досягли попередньої домовленості, спрямованої на спільну розробку та управління мінеральними ресурсами України. Угода, відома як Двостороння угода про встановлення умов для Інвестиційного фонду реконструкції, передбачає створення спільного інвестиційного фонду для відновлення постраждалої від війни економіки України. Основною метою фонду є залучення та реінвестування доходів від значних мінеральних багатств України для сприяння її відновленню та довгостроковій стабільності.
Під час невдалого візиту Президента України Володимира Зеленського до Вашингтону підписання угоди було зірвано. За словами очільника української держави, США відмовляються надавати в обмін на її підписання жодні гарантії безпеки. Натомість американські ЗМІ повідомляють, що Трамп тепер прагне “більшої і кращої угоди”.
Українська сторона наголошує на готовності підписати угоду.
Основні положення проєкту угоди
Створення Інвестиційного фонду реконструкції. Згідно з текстом угоди, опублікованим газетою The Kyiv Independent, фонд перебуватиме у спільній власності та під спільним управлінням урядів США та України. Частка власності та фінансові інтереси кожної сторони будуть визначені у подальшій угоді про фонд. Управління фондом здійснюватиметься представниками обох урядів, більш детальні умови будуть викладені в наступній угоді.
Внесок України. Україна зобов’язується спрямовувати 50% своїх майбутніх надходжень від монетизації природних ресурсів держави, включаючи мінерали, вуглеводні, нафту, природний газ та іншу видобувну інфраструктуру, до Інвестиційного фонду реконструкції. Ці відрахування триватимуть доти, доки сума не досягне 500 мільярдів доларів США. Важливо зазначити, що поточні джерела надходжень, які вже включені до загального бюджету України, не охоплюються цією угодою.
Роль США. Уряд США прагне підтримувати довгострокові фінансові зобов’язання, спрямовані на розвиток стабільної та економічно процвітаючої України. Це включає в себе інвестиції, фінансові інструменти та інші матеріальні та нематеріальні активи, що мають вирішальне значення для відновлення України. Однак угода не передбачає конкретних гарантій безпеки або продовження поставок озброєнь в Україну; ці питання будуть обговорюватися окремо.