Обшук у ВККСУ: чому слідчі ДБР вилучають документи та сервери
11 Березня 19:52
11 березня 2025 року співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) провели обшуки у приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС). Про це повідомляє Комерсант український із посиланням на документ, що опинився у розпорядженні редакції.
Причиною обшуків стала підозра щодо втручання у роботу інформаційної системи ВККС, що могло б призвести до припинення або скасування конкурсів на суддівські посади. У зв’язку з цим співробітники ДБР вилучають сервери для перевірки можливого незаконного впливу на процеси оцінювання.
Крім того, правоохоронці запросили документи, пов’язані з кваліфікаційним оцінюванням суддів ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК). Уже 17 березня має відбутися перший етап тестування для 41 судді, серед яких є семеро колишніх суддів ОАСК.
Про що йдеться в ухвалі суду, яку отримав Комерсант український
Зі змісту цього документу випливає, що обшуки були санкціоновані Печерським районним судом Києва. 10 березня 2025 року слідчий суддя Ірина Литвинова розглянув клопотання слідчого Державного бюро розслідувань (ДБР) Сергія Кацева щодо надання дозволу на проведення обшуку у приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ).
Останній обґрунтував необхідність обшуку тим, що в рамках досудового розслідування розглядається можливе незаконне втручання в роботу автоматизованих систем під час оцінювання кандидатів на суддівські посади.
Справу відкрили за статтею 376-1 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за незаконне втручання в роботу автоматизованих систем органів судової влади.
На підставі ухвали слідчого судді дозвіл на обшук було надано в адміністративній будівлі ВККСУ, розташованій у Києві на вулиці Генерала Шаповала, 9. Слідчі отримали право на вилучення документів, електронних носіїв інформації та інших речових доказів, які можуть підтвердити або спростувати факти втручання.
Суддя зазначив, що рішення оскарженню не підлягає.
Що трапилося 9 липня 2024 року
Слідство встановило, що 9 липня 2024 року під час кваліфікаційного оцінювання суддів могли бути внесені несанкціоновані зміни в електронну систему, що вплинуло на формування підсумкових результатів. Як повідомляє “Судовий репортер” із посиланням на власні джерела, у тестових зошитах учасники виявили некоректність згенерованих тестових запитань: неодноразово повторювались однакові запитання у кожному варіанті кожного учасника іспиту.
Ця ситуація викликає серйозне занепокоєння, адже можливі порушення можуть не лише вплинути на об’єктивність суддівських конкурсів, а й поставити під сумнів легітимність кваліфікаційного оцінювання. Це, своєю чергою, може призвести до кризи в судовій системі та затягування реформування правосуддя в Україні.