Набрання чинності оновленого закону про мобілізацію призвело до численних змін до порядку призову, проходження військо-лікарської комісії, а також до запровадження електронних кабінетів військовозобовʼязаних та введення базової військової підготовки, яка прийде на заміну строковій службі. Ці нововведення також не обійшли стороною осіб з інвалідністю.
Про те, які новації для осіб з інвалідністю передбачає цей закон – читайте в матеріалі Комерсант український
Оновлення військово-облікових даних осіб з інвалідністю
Основною зміною в законі про мобілізацію є вимога для всіх військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років оновити свої військово-облікові дані до 16 липня 2024 року. Виняток становлять особи, які виключені з військового обліку через довічну інвалідність.
Таким чином, оновлювати дані не зобов’язані лише ті, хто має статус “непридатний до служби з виключенням з військового обліку”. Інші категорії, включаючи осіб з інвалідністю, повинні оновити інформацію через додаток “Резерв+” або відвідавши ЦНАП чи ТЦК.
Отже, усі військовозобов’язані, за винятком осіб із довічною інвалідністю, мали оновити свої дані до 16 липня 2024 року, інакше їм загрожує штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
Чи повинні особи з інвалідністю носити з собою військово-облікові документи?
Оновлений закон про мобілізацію також торкнувся обовʼязку мати при собі військово-облікові документи. Зокрема, після набрання ним чинності, особи, що були визнані непридатними до військової служби та були виключені з військового обліку, також зобовʼязані мати при собі військово-облікові документи.
До військово-облікових документів таких осіб вносяться відомості про виключення з військового обліку. Тож при перевірці документів, співробітники ТЦК, поліції чи ДПС матимуть змогу побачити відомості щодо виключення такої особи з військового обліку.
Окремо слід відзначити те, що з 18 червня у додатку “Резерв+” зʼявилась можливість сформувати електронну версію військово-облікового документу. Електронний військовий квиток матиме таку саму юридичну силу, як і його паперова версія. Завдяки наявному в ньому QR-коду, співробітники ТЦК або поліції матимуть змогу миттєво отримати інформацію з реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів Оберіг про статус громадянина.
Таким чином, тепер не обов’язково мати при собі паперові військово-облікові документи, достатньо показати їх електронну версію у додатку “Резерв+”.
Однак у разі відсутності військово-облікових документів або відмови їх пред’явити, вас може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, що передбачає накладення штрафу у розмірі від 17 000 до 25 500 грн. Окрім цього, вас може бути примусово доставлено до ТЦК та СП.
Перекомісія з інвалідності 2024: хто зобовʼязаний проходити повторний огляд
Новим законом про мобілізацію також було запровадження перевірку обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо встановлення інвалідності II та III групи чоловікам 25-55 років, якщо її було встановлено після 24 лютого 2022 року.
При цьому, у Міністерстві охорони здоровʼя пояснили, що чоловікам віком від 25 до 55 років, які вперше отримали групу інвалідності після 24 лютого 2022 року, наразі не потрібно самостійно з’являтися на перегляд МСЕК. Направлення на проходження ВЛК має надійти на електронний кабінет.
Водночас, повторному медичному огляду не підлягатимуть особи, яким встановлено інвалідність:
- у порядку підвищення/зменшення групи інвалідності та/або за результатами захворювань;
- унаслідок поранень (травм, контузій, каліцтв), отриманих під час захисту України;
- унаслідок відсутності кінцівки, кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів;
- через онкологічне захворювання;
- унаслідок інтелектуальних порушень або психічних розладів;
- у зв’язку з церебральним паралічем або іншим паралітичним синдромом чи причинами інвалідності з дитинства.
Тобто, чинним законодавством України не встановлено жодних обовʼязків для осіб з інвалідністю щодо проходження повторного медичного огляду.
Натомість, відповідно до положень закону 3621-IX, обовʼязок пройти перегляд з метою визначення їхньої придатності до військової служби розповсюджується на осіб, які раніше були визнані обмежено-придатними. Такі особи повинні пройти повторний медичний огляд впродовж 9 місяців з дати набрання чинності закону, тобто, до 4 лютого 2025 року.
В результаті проходження комісії може бути присвоєно один із наступних статусів:
- Придатний;
- Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК тощо;
- Тимчасово непридатний;
- Непридатний з виключенням з військового обліку; або
- Непридатний з повторним проходженням ВЛК через 6-12 місяців.
Невиконання цього обов’язку може призвести до накладення штрафу на військовозобов’язаного у розмірі від 17 000 до 25 000 грн.
Наприкінці, слід нагадати, що мобілізація осіб з інвалідністю усіх груп в Україні залишається добровільною, але для цього необхідно мати відповідний висновок військово-лікарської комісії (ВЛК).
Авторка: Оля Юшко