Обов’язкова евакуація: у парламенті наблизились до ухвалення потрібних рішень

5 Лютого 17:49

Комітет з питань екологічної політики та природокористування рекомендував Верховній Раді України прийняти за основу урядовий Проєкт Закону України №12353 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації». Про це повідомив представник уряду в парламенті Тарас Мельничук, інформує Комерсант український.

У пояснювальній записці до законопроєкту вказується на необхідність конкретизації повноважень органів державної влади при проведенні заходів з евакуації у примусовий спосіб дітей в умовах правового режиму воєнного стану. Крім того, констатується, що через законодавчу неврегульованість обов’язкова евакуація у примусовий спосіб дітей з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих бойових дій, ускладнювалася негативним ставленням батьків до примусової евакуації дітей.

Також зазначалось, що реалізація заходів правового режиму воєнного стану висвітлила правову прогалину в законодавстві щодо заборони або обмеження в умовах воєнного стану, в’їзду (входу), перебування населення у населених пунктах, з яких проводиться обов’язкова евакуація.

Що передбачено у проєкті закону

В документі, приміром, визначено, що в’їзд (вхід), перебування населення в населених пунктах, з яких проводиться загальна обов’язкова евакуація, за відсутності спеціально виданих перепусток або посвідчень забороняється. А особа, яка порушила вимоги щодо проведення обов’язкової евакуації, перешкоджала її проведенню чи самовільно повернулася до населеного пункту, з якого проводиться обов’язкова евакуація, несе відповідальність відповідно до закону.

Також законопроєктом врегульовуються проблемні питання, пов’язані з обов’язковою евакуацією у примусовий спосіб дітей, які потрапляють до районів воєнних (бойових) дій, зон збройних конфліктів та населених пунктів, наближених до районів бойових дій.

Так, у разі прийняття уповноваженим органом під час дії воєнного стану рішення про проведення обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей, батьки або інші законні представники зобов’язані забезпечити їх супровід особисто (або за згодою іншими особами) до безпечних районів. У випадку ж відмови батьків або інших законних представників дитини здійснювати їх супровід евакуація здійснюється поліцейськими або іншими уповноваженими особами, без супроводу батьків чи інших законних представників дитини до безпечних районів з передачею їх органам опіки і піклування для вжиття подальших заходів, передбачених законодавством.

Також законом мають бути внесені зміни до Сімейного кодексу України і Закону України «Про охорону дитинства» у частині: обов’язків батьків (або осіб, які їх замінюють) піклуватися про безпечні умови життя дитини, на період дії правого режиму воєнного стану.

Що зараз відбувається з евакуацією з небезпечних районів

Примусова евакуація, насамперед, стосується дітей, які є сиротами, позбавлені батьківського піклування чи живуть безпосередньо на небезпечних територіях.

Приміром, Рада оборони Харківської області два тижні тому розширила зону примусової евакуації сімей із дітьми з населених пунктів Куп‘янського району – це 4 населених пункти Великобурлуцької та 12 сіл Кіндрашівської громад. Рішення було ухвалене у зв‘язку з посиленими ворожими обстрілами. Комерсант український про це повідомляв. Як тоді зазначив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, загалом з 16 населених пунктів мали вивезти в безпечні місця 267 дітей з їхніми родинами.

Після цього, з інтервалом у кілька днів, він повідомляв про те, скільки вдалось вивезти і скільки ще треба евакуювати. Приміром, 1 лютого планувалось вивезти з населених пунктів Кіндрашівської та Великобурлуцької громад 128 сімей з дітьми, а за попередньо добу вдалось евакуювати в безпечні місця 26 таких родин. І евакуація триває. З багатьох інших районів, і не лише Харківщини, також.

Василевич Сергій
Редактор