Обмін старих доларів: скарг поменшало, а нових купюр побільшало
10 Лютого 11:42
Нацбанк зараз отримує в середньому за місяць не більше 10 звернень зі скаргами, пов’язаними з відмовою чи обмеженнями в обміні банкнот іноземної валюти через рік їхньої емісії. Про це повідомили у Національному банку України, інформує Комерсант український.
У НБУ у цьому зв’язку нагадали, що достатньо гостро ця проблема постала влітку 2023 року і тоді регулятор комплексно підійшов до її вирішення:
▪️ було уточнено нормативно-правову базу, зокрема скасовано перелік ознак незначного зношення банкнот іноземної валюти;
▪️ проведено інформаційну кампанію для громадян, щоб пояснити їхні права під час здійснення валютно-обмінних операцій;
▪️ банкам та небанківським фінансовим установам надано всі необхідні роз’яснення;
▪️ проведено відповідні перевірки: зокрема, у 2024 році відбулося 150 перевірок пунктів обміну 17 небанківських фінустанов, за результатами яких НБУ застосував штрафи на загальну суму 5,65 млн грн.
І як результат, кількість звернень громадян зі скаргами на банки та небанківські установи, що здійснюють обмін валют, знизилася щонайменше у п’ять разів.
Як наголошують в НБУ, це дає підстави констатувати, що легальні пункти обміну, які мають ліцензію НБУ на здійснення валютно-обмінних операцій, не зловживають у цій сфері.
Водночас проблема, яка знову з’явилася на шпальтах медіа, може критися в тіньовому секторі, де працюють установи, що не мають ліцензії НБУ. Єдиним методом боротьби з такими нелегальними обмінниками є залучення правоохоронців.
В Нацбанку закликали громадян повідомляти про всі факти порушень у сфері обміну валют, зокрема зазначаючи найменування і адресу установи, і пообіцяли принципово реагувати на факти порушень і щодо піднаглядних фінансових установ, до яких вживатимуться адекватні заходи впливу, і щодо нелегальних пунктів обміну, про діяльність яких інформуватимуться правоохоронці.

Про що варто пам’ятати при обміні іноземної валюти
В НБУ нагадали п’ять правил, які варто знати тим, хто хоче обміняти банкноти іноземної валюти.
1. Усі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні без винятку прийматися до обміну.
2. Банкам та небанківським установам ЗАБОРОНЕНО відмовляти клієнтам у обміні іноземної валюти, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центробанків та справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання.
3. Банкам та небанківським установам під час обміну валют ЗАБОРОНЕНО встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави.
4. З банкнотами, які мають ознаки значного зношення, мають здійснюватися операції інкасо. Банки та небанківські установи, які проводять такі операції, повинні обов’язково розмістити в касі в доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного зношення банкнот, тарифи інкасо.
5. У разі відмови приймати на обмін валюту, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків і справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання, споживачі можуть звернутися зі скаргою до НБУ.
Чи вистачає в Україні готівкової валюти
Обсяг готівкової іноземної валюти, яку банки ввезли в Україну в грудні 2024 року, становив $1,581 млрд. Це на 6,9% більше, ніж у листопаді ($1,478 млрд). Про це повідомили в Національному банку України.
Загалом за рік банки ввезли в Україну валюти на $15,938 млрд і це на 68,4% більше, аніж в попередньому році. Готівкових доларів було ввезено на 11,693 млрд, готівкових євро – на 4,208 млрд.
США анонсували випуск доларів нового зразка
Першою оновленою купюрою стане $10. Як повідомляє Главком з посиланням на інформацію Бюро гравіювання та друку США, доларові банкноти матимуть новий дизайн і робиться це для того, щоб зменшити ризик підробки валюти.

Оновлену купюру в $10 пустять в обіг уже через рік, 2026-го. З 2028 року вийдуть банкноти $50. 2030-го – 20-доларові. Ще за два роки редизайн дійде до $5. 2034-го стануть доступними нові 100-доларові купюри.
Американські фахівці наголошують, що діють відповідно до правил, згідно з якими законними платіжними засобами залишаються такі серії доларових банкнот: 1928, 1934, 1950, 1963, 1969–1988, 1990–1995, 2006, 2004-2021 років.