Обленерго заплатить за техніку, пошкоджену через стрибок напруги. Як це вдалось

17 Березня 11:49

Суд зобов’язав обленерго компенсувати збитки за побутову техніку, яку було пошкоджено через різкий стрибок напруги. Про це повідомляє Портал судової влади, інформує Комерсант український.

Правда, для того, аби допомогтися такого рішення позивачу – мешканцю села Біла Чернівецького району – довелось виявити неабияку наполегливість.

Першим кроком було звернення до Першотравневого районного суду Чернівців з позовом до АТ «Чернівціобленерго», в якому позивач просив стягнути на його користь 1 850 грн, витрачених на ремонт холодильника, 200 грн за недотримання стандартів розгляду його скарги відповідачем та 10 000 грн моральної шкоди. Крім того, просив зобов’язати енергопостачальну компанію відремонтувати інші прилади – домашній кінотеатр, кавову машину, роутер, водяний насос, світлодіодний світильник і лампи.

Що ж спричинило такі збитки

Позивач пояснив, що у листопаді минулого року в його селі стався різкий стрибок напруги в мережі, внаслідок чого вийшла з ладу побутова та господарська техніка мешканців села, а в закладі дошкільної освіти – опалювальний котел і система відеонагляду та охорони.

Аварію спричинила несправність трансформатора – напруга в мережі зросла до 350-400 вольт, а електроенергія потрапила на дві фази.

Наступного після інциденту дня староста села звернувся до Кіцманського РЕМ АТ «Чернівціобленерго» щодо вирішення питання про відшкодування вартості завданих збитків.

У свою чергу, 26 мешканців села, чиї будинки були підключені до аварійного трансформатора, також подали колективне звернення та заяви з переліком великої кількості зіпсованої техніки.

Проте енергопостачальна компанія відмовила у відшкодуванні, заявивши, що аварія сталася без її вини.

У зв’язку з цим позивач звернутися до суду за захистом своїх прав.

Як розглядалась ця справа в судах

Першотравневий районний суд міста Чернівці частково задовольнив позов. Стягнув з АТ «Чернівцібленерго» на користь позивача 1 850 грн як компенсацію вартості ремонту холодильника, що був підтверджений документально, та 5 000 грн моральної шкоди. В решті позовних вимог відмовив через брак доказів понесених витрат.

Представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та відмовити в задоволенні позову з огляду на недоведеність вини. Він стверджував, що фахівці, які прибули на огляд, не встановили факту завищеної напруги та пошкоджень на лінії, та запевняв, що причиною проблем з електрикою могли стати сильні пориви вітру в той день, коли були пошкоджені побутові прилади.   

Проте апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін.

Чим керувалися суди, ухвалюючи рішення

Колегія суддів визнала доводи апелянта про відсутність відхилень в напрузі такими, що не заслуговують на увагу – протокол, на який посилався представник АТ «Чернівціобленерго», як на підтвердження відсутності вини, був складений його працівниками не в день аварії, а на наступний, коли на місце події виїжджала бригада. Водночас запис в оперативному журналі Кіцманської дільниці, в якому був зафіксований виїзд ремонтної групи в день аварії, свідчив про те, що саме несправності трансформатора спричинили різкий перепад напруги і, як наслідок, пошкодження техніки.

Також суд відхилив і посилання відповідача на погані погодні умови: за даними гідрометеорологічного центру, посилення вітру того дня відбулося в іншому регіоні, а ремонтна бригада не виявила жодних обривів ліній електропередач.

Таким чином, апеляційний суд підтвердив, що відповідальність за перепад напруги та пошкодження техніки несе саме АТ “Чернівціобленерго”.

Апеляційний суд, визнаючи обґрунтованим стягнення з відповідача на користь позивача завданої майнової шкоди, у своїй постанові зазначив: «саме на відповідача покладено обов’язок доведення відсутності вини у завданні шкоди, а позивач доводить наявність шкоди та її розмір. Відповідач же не спростував належними та допустимими доказами своєї вини у завданні шкоди майну позивача та не надав інших доказів щодо розміру спричиненої позивачу майнової шкоди, хоча це є його процесуальним обов’язком».

Василевич Сергій
Редактор