У вересні на народних депутатів України чекають складні виклики. Верховній Раді доведеться ухвалювати важливі рішення щодо реформ у різних галузях. Про це заявив Голова ВРУ Руслан Стефанчук в контексті початку бюджетного процесу. Водночас парламент спільно з урядом обговорює питання додаткових надходжень до бюджету. За рахунок чого депутати планують наповнювати бюджет і що викликає занепокоєння в опозиції — Комерсант український досліджував це питання.
Народні депутати очікують до 15 вересня отримати проєкт бюджету, який одразу розпочнуть розглядати. Про це в ексклюзивному коментарі Комерсант український заявив перший заступник голови комітету з питань бюджету, народний депутат від фракції ВО «Батьківщина» Іван Крулько. Поки що проєкт закону нардепи не бачили, втім, є ще одна складова бюджетного процесу — це зміни в бюджет поточного року, каже Іван Крулько.
«Тут є виклики. Бажання підвищити податкову частину бюджету на 500 млрд гривень тягне за собою необхідність знайти ресурс. Ідея полягає в тому, щоб підвищити податки. Нічого кращого уряд не придумав. Це — додатковий тягар для українців і бізнесу. Це питання можна вирішити за допомогою інших підходів», — сказав Іван Крулько.
Багато депутатів в парламенті не бачить можливості підтримати таку ініціативу у надзвичайно важкий час для країни, для бізнесу, додає Крулько. А також пропонує переглянути ті програми, які реалізуються в 2024 році, щоб зекономити.
«Це — питання, яке стосується роботи митниці. Першочергово, податкової по зниженню «скруток» з ПДВ. Митниці по якісному контролю за проходженням товарів через державний кордон України, щоб не було контрабанди. Ось це гарячі можливості, які можуть наповнити державний бюджет», — зазначив Іван Крулько.
За його інформацією, комітет з питань фінансів, податкової та митної політики, свої пропозиції вже сформулював. І вони передбачають, зокрема, підвищення військового збору на 5%. Якщо таку ініціативу ухвалять, то це торкнеться кожного українця.
«Якщо зараз військовий збір 1,5%, то стане 5%. Це може стати непідйомним тягарем для малих підприємців. В них буває прибуток 5-10%, а з такими податками весь прибуток заберуть. Підприємці працюватимуть в збиток, або в нуль» , — каже Іван Крулько.
Народний депутат впевнений, що усе це може призвести до зворотного ефекту: маленький бізнес закриватиметься і люди опиняються в статусі безробітних.
Ба більше, коли впроваджується загальний тренд, щоб українці з-за кордону поверталися, то такі ініціативи, як підвищення податків, будуть спонукати українців навпаки виїхати, впевнений Іван Крулько.
Натомість, народний депутат Дмитро Гурін, який сам раніше займався підприємницькою діяльністю, в ексклюзивному коментарі Комерсант український каже, що висновки робити зарано, адже триває обговорення.
«Ми зараз шукаємо досі модель з Мінфіном того, які саме податки будуть підніматися, а які обрізатися», — каже Дмитро Гурін.
Раніше, у своїй мережі Х Гурін писав про підняття податків для населення.
«Гроші на картку від фізособи фізособі мають оподатковуватися 19,5% (крім переказів в сім’ї і на банки БФ). Варіант — приймати на рахунок ФОП з податком 5%. У випадку недоплати цих податків по року на 17000 має відкриватися кримінальна справа по 212 ст ККУ», — додав Дмитро Гурін.
Депутат посилається на Закон України, який саме — не уточнює.
Авторка: Анастасія Федор