Новий військовий збір: податки на угоди з нерухомістю зросли майже вдвічі
2 Грудня 2024 10:25
Верховна Рада суттєво підвищила податки, і для більшості українців військовий збір зріс із 1,5% до 5%. Новий розмір збору, який набув чинності з 1 грудня, поширюється на більшість операцій з нерухомістю. Зокрема, тепер усі угоди, які обкладаються податком з доходів фізичних осіб, включатимуть і 5% військового збору. Про це повідомила президентка Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Олена Гайдамаха у Facebook, інформує «Комерсант Український»
Нові правила, які запроваджують 5% військового збору на певні операції з нерухомістю, створюють суттєве фінансове навантаження як на продавців, так і на покупців.
За її словами, “поки навіть складно уявити собі, як відреагує на це ринок нерухомості, як зміниться чи не зміниться кількість попиту та пропозиції і що відбудеться з цінами”.
Зміни зачіпають широкий спектр угод, зокрема:
1. Всі об’єкти, де право власності менше 3-х років і всім новобудовам, отже це всі угоди по єОселі ( окрім спадщини)
2. Якщо це другий чи більше продаж нерухомості у календарному році
3. Якщо це продаж комерційної нерухомості
4. Нерезиденти та іноземці , якщо дарують чи приймають в спадщину.
“Точно можу сказати, що покупцям легше не стане. Особливо покупцям по державних програмах. Адже в таких угодах є нюанси: час очікування на погодження та фінансування, незручності зі зняттям коштів продавцями. І власники зазвичай погоджуються на ці незручності, за умови, що покупець буде сплачувати їхні податки. А тепер сума податків стане майже вдвічі більшою”, – пояснила Гайдамаха.
Вона також розповіла про особистий досвід:
“В мене мала відбутися іпотечна угода, але не відбулася (банки, привіт, але то окрема історія). І вже ввечері підписання закону і додаткові 2500$, які має тепер сплатити покупець. Він, доречі військовий і міг би бути звільнений від сплати військового збору. Але він покупець, а сплачувати військовий збір має власник, в якого немає права на пільги. Та він погодився на продаж під іпотеку тільки за умови, що суму податків оплатить покупець”.
Експертка вважає, що найближчим часом ринок нерухомості переживатиме значні коливання. З одного боку, може скоротитися кількість угод, з іншого — подорожчання об’єктів через збільшення податків.
При цьому додаткові кошти для державного бюджету виглядають вражаючими.
“Якщо прикинути, що в кожній області, крім окупованих, щодня відбувається хоча б 10 угод, де виникає податок на військовий збір, із вартістю нерухомості $50.000, то кожного дня до держбюджету надійде $500.000. А за місяць (робочі дні) це $12млн. Сподіваюся тільки на те, що кошти дійдуть до тих, кому вони зараз так необхідні на нулі, а не осядуть в чиїсь тепленькій кишені”, – зазначила президентка АФНУ.

Нагадаємо, військовий збір – це обов’язковий платіж, який тимчасово запровадили у 2014 році для фінансування потреб оборони України.
Зазначимо, президент України Володимир Зеленський підписав закон про підвищення податків. Закон передбачає збільшення військового збору з усіх доходів українців з 1,5% до 5%.
Підвищений військовий збір
Згідно з новим законом, який минулого тижня підписав президент, збір стягується з доходів усіх фізосіб на території України.
Зростання збору зачепить чимало угод та операцій: зарплати, лікарняні, дивіденди, продаж криптовалюти, авторські винагороди, доходи від продажу майна, якщо більше, ніж 1 угода на рік, роялті, вихідну допомогу при звільненні, доходи від оренди, благодійну допомогу.
Нараховувати і сплачувати збір зобов’язані роботодавці.
Кошти, отримані як військовий збір, перераховуються одразу до державного бюджету.
Хто не платить військовий збір
Згідно з законом, військовий збір не платять військові і працівники відомств, які належать до силових, а також усі особи, які беруть участь в обороні України від російської агресії.
Військовий збір не стягується з таких доходів: декретні виплати, спадщина і подарунки від родичів першого ступеня споріднення, продаж майна (якщо 1 угода на рік), аліменти, житлові субсидії, компенсація за відрядження.