Новий наступ на Україну, мета перемовин у Стамбулі та “кримське питання”: що сказав Зеленський у Туреччині
15 Травня 19:20
Президент України Володимир Зеленський 15 травня, прибувши в Анкару (Туреччина), зустрівся із керівником країни Реджепом Таїпом Ердоганом. Але головною метою візиту були анонсовані перемовини з росією щодо перших кроків до закінчення війни в Україні. Однак після того, як стало відомо, що лідер рф до Туреччини не прибуде, Зеленський відмовився від діалогу з російською переговорною групою.
Після цього Володимир Зеленський прибув у Посольство України в Анкарі, де дав пресконференцію для представників медіа. «Комерсант Український» зібрав головні заяви українського президента.
Що сказав Володимир Зеленський про зустріч із президентом Туреччини
Насамперед український лідер подякував президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану за організацію можливості прямих перемовин. Він назвав зустріч зі своїм колегою “хорошою та продуктивною” й уточнив, що вона стосувалася наближення миру та гарантування безпеки.
Дякую президенту Ердогану та всій Туреччині за підтримку нашої держави, за підтримку всіх реальних кроків до повного й безумовного припинення вогню та справжньої дипломатії. Продовжимо тісну координацію, щоб переговори були справді результативними, — сказав Зеленський.
Лідери України та Туреччини обговорили також співпрацю в межах коаліції охочих, гарантії безпеки, моніторинг припинення вогню, морське розмінування, відбудову України й розвиток партнерства між нашими державами.
“Схоже на бутафорський”: Зеленський про рівень делегації з рф
Український президент підкреслив, що делегація України представлена у Туреччині на найвищому рівні. Йдеться про Міністерство закордонних справ, Офіс президента, військових, представників розвідки.
Зеленський наголосив, що делегація має усі необхідні права для того, щоб ухвалювати будь-які рішення, які можуть привести до очікуваного справедливого миру.
Щодо представників російської сторони, український лідер сказав наступне:
Рівень “рускіх” поки що мені офіційно не відомий, але з того, що ми бачимо, – більше схоже на бутафорський. Ми подумаємо, що будемо робити, які будуть наші кроки, — сказав він.
Попри це, Зеленський “з поваги до Трампа та Ердогана і в спробі досягти хоча б перших кроків для припинення війни” вирішив відправити делегацію до Стамбула. Її очолив міністр оборони України Рустем Умєров. Мандат — питання №1 щодо припинення вогню.
Українська делегація зустрінеться з російською сьогодні або завтра (16 травня, – ред.), за участі американської та турецької груп.
Крім того, президент України заявив, що у разі особистої зустрічі з лідером рф впевнений у можливості досягти домовленості хоча б про тимчасове припинення вогню.
путін має продемонструвати лідерство. Якщо готовий до перемовин — треба зустрічатися без будь-яких умов, — сказав Зеленський.
На його думку, така зустріч точно принесла б результат, а, можливо, й більше.
Першим кроком до перемовин має бути припинення вогню. Якщо це можливо на рівні технічних груп — добре, але якщо потрібен прямий діалог лідерів — він готовий, — сказав Зеленський.
Також він попередив про наступне: якщо не буде припинення вогню та серйозних рішень, Україна проситиме США, ЄС і країни глобального Півдня застосувати відповідні санкції щодо рф, які будуть стимулом до швидшого завершення війни.
Що сказав президент України про Крим, війну та мир в Анкарі
Володимир Зеленській у своєму діалозі з представниками ЗМІ наголосив: від лідера Туреччини отримав чітке послання про те, що він вважає анексований росією у 2014 році Крим українською територією.
Також український лідер вкотре відкинув ідею відмови від Криму заради миру з росією. За його словами, обговорювати території — це порушення Конституції, тож Україна юридично не визнає окуповані землі російськими. Водночас Київ готовий говорити про гуманітарну ситуацію на цих територіях.
росія розпочала новий наступ на Україну: Зеленський зробив офіційну заяву
Ще одна важлива заява, котру зробив український президент в Анкарі, стосувалася нового наступу росії на Україну. За його словами, зс рф вже кілька місяців ведуть наступальні дії на всіх напрямках фронту. Під головний удар потрапляє Сумщині. Там зосереджено 67 тисяч російських військових.
Ми робили відповідні кроки, щоб не дати їм обʼєднатися. Тому росіяни нині працюють над тим, щоб відновлювати та перегруповувати свої сили, — сказав президент України.
Читайте також: Навіщо росія надіслала до Туреччини “технічну” делегацію та що це означає для України
Переговори у Стамбулі: що заявила російська сторона
15 травня з журналістами поспілкувався також голова російської делегації, яка прилетіла до Туреччини. Це колишній міністр культури Володимир Мєдінський. Його заяви вже транслюють провідні росЗМІ.
Що сказав Мєдінський журналістам:
- путін поставив завдання та визначив переговорну позицію у Стамбулі за підсумками наради з усіма командувачами зс рф;
- рф розглядає поточні переговори у Стамбулі як продовження раніше перерваного мирного процесу;
- завдання прямих контактів з Україною — встановлення довгострокового миру з усуненням причин конфлікту. Тобто фактично росія продовжує наполягати на тому, що: Крим, Луганська, Донецька, Запорізька та Херсонська області мають відійти до неї; Україна має відмовитися від вступу до НАТО та ЄС; ЗСУ повинні перестати існувати;
- делегація рф у Стамбулі має всі повноваження та компетенції.
Зауважимо, що під кінець спілкування з журналістами представник одного з медіа Франції сказав Мєдінському наступне: “Ваш президент боїться приїхати”. Представник росії ніяк цю репліку не прокоментував й швидко пішов геть.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко