Новий курс і компроміси по територіях: як перемога Трампа вплине на хід війни
14 Листопада 20:51Після перемоги Дональда Трампа Україна змінює пріоритети, ставлячи на перше місце гарантії безпеки, а не питання територіальних втрат. Про це повідомляє американське видання The New York Times.
Згідно з інформацією NYT, раніше українські чиновники неодноразово заявляли, що не будуть поступатися територією, окупованою Росією, в рамках будь-якого мирного процесу. Однак з огляду на позицію новообраного президента США, який виступає за “прискорення переговорного процесу”, Київ почав надавати таку ж важливість гарантіям безпеки, як і питанню визначення кордонів.
“Переговори повинні базуватися на гарантіях. Для України немає нічого важливішого”, – каже голова Комітету з питань оборони та розвідки Верховної Ради України Роман Костенко.
Комерсант український розбирався, чи зможе Україна таки поступитися територіями задля гарантій безпеки.
Політолог Олег Саакян ексклюзивно для Комерсант український пояснив, що поступитися територіями Україна не може, однак може виникнути ситуація, в якій доведеться йти на реальні компроміси щодо повернення цих територій в термінах і просторі.
«Вірогідно, для того, щоб Трамп змінив своє сприйняття російсько-української війни, територіальний аспект можуть оминути, а основна увага буде зосереджена на гарантіях безпеки», — зазначив експерт.
Питання врегулювання миру і Трамп: основні загрози
Саакян підкреслив, що будь-який план, який виходить із заморожування територіальної складової, не буде життєздатним. Однак для того, щоб це стало зрозуміло нашим партнерам за океаном на практиці, цілком ймовірно, що процес може початися без жорсткої регламентації кордонів. За словами політолога, Трамп може інтенсифікувати процес розвитку подій у російсько-українській війні, але швидкість подій буде значно відрізнятися від того, як це було при Байдені.
«Байден, навпаки, намагався уповільнити хід війни, а Трамп буде намагатися пришвидшити її», — зазначив Саакян.
Що стосується прогнозів після інавгурації Трампа стосовно припинення вогню, Саакян зазначив, що, ймовірно, ми побачимо певний прообраз плану, з яким Трамп виступатиме.
«Але я не очікую, що припинення вогню буде досягнуте швидко. Хоча спроби, я думаю, будуть, але наразі я не бачу можливості ані припинення вогню, ані заморожування російсько-української війни», — каже політолог.
А переговори, на думку Саакяна, можуть початися тільки після інавгурації Трампа.
«Однак я скептично ставлюся до того, що ці переговори приведуть до завершення війни або до того, щоб нав’язати Україні неприйнятні компроміси, які потім можуть призвести до ще більш кривавої війни», — каже політолог.
Як військові ставляться до можливих поступок територіями та хто має право вирішувати
Військовослужбовець ЗСУ Євген Ієвлєв у розмові з журналістами КУ зазначив, що особисто жодного разу не чув від представника влади чи військової влади заяв про готовність України поступатися територіями. Він підкреслює, що багато з таких тверджень є спекуляціями, які з’явилися після переобрання Дональда Трампа на пост президента США.
“Це припущення, які піддаються аналізу, але як можна аналізувати лише припущення?” — запитує Ієвлєв, наголошуючи, що дуже складно зараз говорити про можливість поступок з боку України, не маючи чітких офіційних заяв.
За словами військового, таке питання не стосується жодної конкретної політичної чи військової особи, це питання можна ставити тільки перед народом України. Він підкреслює, що це може бути вирішене лише через референдум чи інші демократичні механізми. За його словами, наразі говорити про будь-які поступки або перемовини дуже рано, і перш за все необхідне припинення вогню.
“Тільки після припинення вогню можливі будь-які діалоги на основі міжнародного права, за підтримки Сполучених Штатів і західної коаліції”, — підсумував військовослужбовець.
Чи зможе Трамп припинити вогонь після інавгурації 20 січня
Ієвлєв також не відкидає можливості того, що новообраний президент США Дональд Трамп зможе посприяти припиненню вогню.
“Я вірю, що Трамп має важелі для того, щоб, як мінімум, припинити вогонь і всадити за стіл перемовин обидві сторони”, — зазначив він, додавши, що такі переговори можуть бути складними й зайняти більше часу, адже два з половиною роки війни не можна завершити за один день чи тиждень.
Водночас американський політтехнолог Джейсон Джей Смарт в ексклюзивному коментарі Комерсант український зазначив, що чіткого рішення щодо України в Трампа наразі немає.
“Думаю, Трамп ще не вирішив, як саме бачить завершення війни в Україні. Він ще збирає інформацію, буде цілий процес переговорів і лише після цього Трамп дасть конкретне рішення щодо бачення миру в Україні”, – Смарт.
Отже, питання територіальних поступок залишається відкритим на тлі нової політичної ситуації в США. Як зазначають експерти, Україна має бути готова йти на реальні компроміси, однак для цього необхідні гарантії безпеки, які будуть забезпечувати стабільність на її території. Проте, чи вдасться досягти таких гарантій на практиці, і наскільки Україна зможе зберегти свої стратегічні інтереси в умовах швидких змін, таке питання поки що залишається відкритим.
Автор — Даріна Глущенко