Нові зміни для українців у листопаді: що варто знати

1 Листопада 06:17

Листопад цього року принесе українцям низку важливих змін, що торкнуться різних сфер життя. Комерсант український розглянув детальніше, які нововведення набудуть чинності в листопаді та як вони можуть вплинути на життя кожного.

Ось основні нововведення, які варто враховувати:

Продовження воєнного стану

Воєнний стан в Україні буде продовжено вже в тринадцятий раз з моменту початку повномасштабного вторгнення росії.

Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації до 7 лютого 2025 року.

Це означає збереження поточних обмежень і процедур, пов’язаних із військовим обліком та мобілізацією.

Мобілізують усіх військовозобов’язаних українців, які не мають бронювання та відстрочки.

Надбавки для пенсіонерів

У листопаді деякі категорії пенсіонерів отримають підвищені надбавки. Це стосуватиметься пенсіонерів, які досягнуть — 70, 75 та 80 років.

Надбавки за віком будуть розподілені так:

  • 300 грн — додатково отримають українці віком від 70 до 74 років
  • 456 грн — додатково отримають українці віком від 75 до 79 років
  • 570 грн — додатково отримають українці віком від 80 років

Щомісячні надбавки за віком нараховуватимуться автоматично. Додатково звертатися до Пенсійного фонду України не потрібно. Для іншої категорії пенсіонерів збільшення пенсії у листопаді не відбудеться.

Також у листопаді додаткові кошти зможуть отримати пенсіонери, які мають право на виплати від Всесвітньої продовольчої програми Організації Об’єднаних Націй (ВПП ООН).

Аудит критичної інфраструктури

До 15 листопада відбудеться аудит підприємств критичної інфраструктури.

За результатами перевірки уряд може переглянути критерії бронювання працівників цих підприємств, щоб забезпечити їхню відповідність статусу об’єкта критичної інфраструктури.

Така перевірка стала наслідком різкого збільшення кількості заброньованих чоловіків останнім часом.

Відстрочка від мобілізації на платформі «Резерв+»

Відтепер можна буде отримати відстрочку від мобілізації в цифровому форматі через платформу «Резерв+». Плануються різні види відстрочок, зокрема:

  • Для студентів денної форми навчання;
  • Для багатодітних батьків;
  • Для осіб з інвалідністю.

Попри те, що зміни до нормативної бази ще не завершені, Міністерство оборони активно працює над реалізацією цієї ініціативи.

«Зимове» обмеження швидкості на дорогах

З 1 листопада на дорогах всіх міст України вводиться обмеження швидкості до 50 км/год на ділянках, де влітку дозволена швидкість становила до 80 км/год.

Це рішення, прийняте у зв’язку з погіршенням погодних умов, впроваджуватиметься на найбільш небезпечних ділянках, зокрема в Києві та Дніпрі.

Порушення швидкісного режиму будуть жорсткіше контролюватися поліцією.

Виплати для ВПО від 1 листопада

Виплати ВПО, які перебувають у складних життєвих умовах, подовжили до лютого 2025 року. Тобто змін у нарахуванні допомоги від 1 листопада не передбачається. Тобто, якщо фінансово-майновий стан ВПО не змінився, то виплата допомоги відбуватиметься аж до лютого 2025 року.

Розмір допомоги у листопаді становить:

  • для дітей та осіб з інвалідністю — 3 000 грн
  • для інших осіб — 2 000 грн.

Проте, пенсіонери з-поміж ВПО, які були взяті на облік до 24 лютого 2022 року, мають кожні шість місяців проходити процедуру ідентифікації. Це потрібно для підтвердження виплат призначеній особі.

Реформа Державної митної служби

17 жовтня 2024 року Президент України підписав два важливі закони, що забезпечують перезавантаження митної служби та гармонізацію Митного законодавства до діючого Митного кодексу ЄС.

Перший закон, №3977-IX, (законопроєкт №6490-д), спрямований на глибоку реформу митної служби, включно з кадровими змінами та підвищенням зарплат, що має знизити рівень корупції та підвищити ефективність. Другий закон, №3926-IX, (законопроєкт, №10411), імплементує положення Митного кодексу ЄС, вводячи нові стандарти зберігання та митного представництва, полегшуючи перехід бізнесу на сучасні європейські практики.

Очікується, що конкурси на переобрання керівних посад в Держмитслужбі пройдуть чесно без участі осіб, які заплямували свою репутацію, також має бути проведена фахова переатестація всього кадрового складу митної служби.

Запроваджуються значні зміни в Державній митній службі, які передбачають:

  • Вдосконалення процедури конкурсного відбору на посаду голови Держмитслужби;
  • Залучення міжнародних експертів до конкурсу з відбору членів атестаційних комісій;
  • Переатестацію працівників Держмитслужби протягом 18 місяців з дня призначення нового голови;
  • Нові права голови Держмитслужби щодо призначення заступників без погодження з міністром фінансів.

Заміна банкнот номіналом 50 та 200 гривень

Національний банк поступово замінюватиме банкноти номіналом 50 та 200 гривень зразка 2003–2007 років на нові, випущені у 2014 році.

Потрапляючи в банки, банкноти номіналами 50 та 200 гривень старого зразка не будуть більше повертатися в обіг, а вилучатимуться та передаватимуться до Національного банку для подальшого їх перерахування та утилізації.

Водночас заміна банкнот номіналами 50 та 200 гривень старого зразка на сучасні, з посиленою системою захисту, не вплине на готівкові розрахунки громадян, їм не потрібно вживати додаткових заходів для обміну.

Старі банкноти залишатимуться дійсними до завершення обміну.

Дзвенислава Карплюк
Редактор