Нові штрафи за дрова: захист природи чи тиск на людей
5 Листопада 13:58На початку опалювального сезону в Україні тема доступності дров раптово викликала суспільний резонанс. Комерсант український розібрався, чому законопроєкт, що передбачає штрафи за незаконне зберігання дров, спричинив хвилю тривоги серед українців, які й так відчувають на собі тиск війни, інфляції та високих тарифів. Політики та експерти по-різному оцінюють цю ситуацію. Одні запевняють, що законопроєкт направлений на боротьбу з нелегальними лісорубами, інші ж вважають його несвоєчасним та недоречним в умовах війни.
Нагадаємо, 10 жовтня Верховна Рада України ухвалила закон, який передбачає посилене покарання за зберігання дров без документів. Зміни внесено до Адміністративного та Кримінального кодексів, тепер закон очікує підпису президента. Як повідомляв Комерсант український, за цим законом за зберігання вдома дров без документів штрафуватимуть, або позбавлятимуть волі. А покарання передбачає до 7 років ув’язнення (або й до 10 в умовах воєнного стану).
Що кажуть ініціатори законопроєкту
Один із співавторів законопроєкту, народний депутат Юрій Камельчук, у коментарі Комерсант український запевнив, що паніка навколо закону є штучною, а його положення спрямовані виключно проти “чорних лісорубів” та представників недобросовісного лісового бізнесу.
Коментуючи громадські занепокоєння, Юрій Камельчук зазначив, що дія нового законопроєкту жодним чином не торкнеться звичайних громадян.
“Боятися цього законопроекту не потрібно. Нічого страшного в ньому немає, адже звичайних людей це не торкнеться взагалі. На приватну територію ніхто не буде приходити, штрафувати, перевіряти і так далі. Закон зворотної сили не має, і він ще не вступив в дію, він не підписаний президентом”, – підкреслив депутат.
За словами Камельчука, паніку роздувають саме представники регіональних лісництв та “чорні лісоруби”, які зацікавлені в саботажі ініціативи, оскільки вона обмежить їхні можливості для нелегальної вирубки лісу.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
“Тому паніка, яка роздувається, вона абсолютно штучна. За нашими уявленнями вона створена якраз регіональним лісництвом і чорними лісниками для того, щоб спробувати збити цей законопроект взагалі, аби президент його не підписав, або його переробили і так далі,” – прокоментував він.
Депутат також вказав на проблеми з ДП «Ліси України», яке, за його словами, зловживає ситуацією війни для безконтрольного вирубування лісу.
“Зокрема, це представництво ДП «Ліси України», тому що у них дуже багато зловживань, вони зараз під шумок теми війни вирубують дуже багато, і відповідно не звітують про це нічого,” – заявив Камельчук.
Важливим аспектом нового закону є те, що перевірки та покарання стосуватимуться в першу чергу тих, хто займається масовою нелегальною вирубкою або продає лісову продукцію на дорогах. Камельчук запевнив, що простих громадян не будуть притягати до відповідальності без підстав.
“Тобто, ніяких додаткових інспекторів не буде, в першу чергу це направлено на лісорубів, які все машинами вивозять чи торгують при дорозі і так далі. Це в першу чергу буде їх стосуватися. Людям, щоб довести будь-яку хоч в чомусь винуватість – це треба щоб було рішення суду, і то суд може прийняти рішення про малозначущість і відмінити будь-яке покарання,” – пояснив нардеп.
Камельчук підсумував, що основною метою законопроекту є боротьба з “чорними лісорубами”.
“А якраз чорних лісорубів будемо карати,” – зазначив він.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Що кажуть експерти
Попри заявлену мету захистити українські ліси від вирубки, експерти вказують на те, що саме побутові користувачі не є ключовою загрозою для лісових ресурсів країни. Особливо суперечливою така ініціатива виглядає в умовах війни та економічних труднощів, коли дрова для багатьох українців стали єдиним джерелом тепла та засобом виживання.
Андрій Новак, економічний експерт, у коментарі Комерсант український заявив, що ініціатива є не тільки недоречною, а й соціально небезпечною. На його думку, замість боротьби із побутовим споживанням дров, увага держави мала б зосередитись на масштабній промисловій вирубці, яка є реальною загрозою для українських лісів.
“Ініціатива штрафувати чи навіть кримінально карати за зберігання дров має аргументацію ніби-то європейських норм, ніби-то збереження українських лісів, але насправді вирубка українських лісів відбувається не на побутовому рівні, а на промисловому, тими, хто займається потім знаменитим продажем лісу за кордоном. Отам справжні величезні об’єми вирубки, а не на рівні потреб побутових користувачів,” – зазначив Новак.
Експерт вважає, що введення каральних заходів за дрова, які допомагають людям виживати під час блекаутів, є не тільки недоречним, але й жорстоким кроком.
“Тим більше, зараз ця ініціатива не доречна в умовах війни, коли і без того економічна ситуація в Україні дуже важка, фінансовий стан більшості українців вкрай важкий, і після двократного підвищення тарифів на електроенергію, після підвищення акцизів на пальне і підвищення податків зараз ще й запроваджувати такі каральні заходи за дрова, завдяки яким люди просто виживають в умовах блекаутів… це як мінімум не вчасно,” – резюмував експерт.
Зазначимо, що тим часом соцмережі вибухнули мемами та жартівливими висловами про новий закон. Дехто готується вже платити штрафи, хтось – ховати дрова, аби правоохоронці їх не знайшли.