Нові санкції США вдарили по європейських любителях російського газу

27 Листопада 2024 16:56

Європейські країни терміново шукають способи продовжити оплату російського газу після несподіваних санкцій США проти Газпромбанку, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Bloomberg.

До цього часу Газпромбанк був звільнений від санкцій через потенційний вплив на безпеку постачання газу до Європи. Однак Вашингтон минулого тижня запровадив обмеження проти цього банку, а саме його використовують деякі центральноєвропейські держави для платежів Москві. Це, відповідно, створює ризик припинення постачання газу цим країнам після 20 грудня.

Хоча США не пояснили, чому вирішили запровадити ці конкретні санкції саме зараз, очевидно, що система отримання та оплати російського газу Європою зазнає серйозних змін.

Найбільше це вплине на Словаччину та Угорщину, які все ще залежать від російського газу за довгостроковими контрактами з Газпромом. Угорщина вже попередила, що санкції США загрожують енергетичній безпеці країни. Словаччина офіційно ще не прокоментувала ситуацію, але її найбільша газова компанія активно шукає рішення для продовження транзиту через Україну наступного року.

Австрія також може постраждати, оскільки продовжує отримувати поставки через Словаччину, навіть після того, як її найбільша комунальна компанія OMV припинила платежі Газпрому цього місяця. Туреччина, яка постачає російський газ до Європи через газопровід “Турецький потік”, веде переговори з США щодо винятку, який дозволить їй продовжувати використовувати Газпромбанк. Це відкриває можливість для Туреччини стати посередником для європейських компаній.

Існує кілька можливих варіантів вирішення ситуації. США можуть надати Газпромбанку загальну ліцензію на енергетичні транзакції або дозволити клієнтам Газпрому здійснювати платежі через інші російські банки, які вже мають відповідні дозволи. Також можливе надання обмежених дозволів конкретним клієнтам Газпрому.

Європейська комісія уважно стежить за ситуацією та веде переговори з американськими партнерами, щоб мінімізувати можливі перебої в постачанні до 20 грудня.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Європа і газ

Станом на початок 2022 року ЄС на 40% залежав від російського газу. У 2021 році 65% газу, який купувала Німеччина, були російськими. У третьому кварталі 2023 року лише 12% імпортованого ЄС газу залишаються російськими.

Поточний контракт на постачання газу до Європи через українську газотранспортну систему закінчується у грудні 2024 року. Обидві сторони дали зрозуміти, що не збираються його продовжувати.

Водночас деякі країни ЄС залишаються залежними від російського газу, до прикладу – Угорщина, Словаччина та Австрія. Контракти цих країн з Газпромом передбачають постачання газу через українську ГТС. Наприклад, Австрія підписала контракт на постачання газу до 2040 року.

Після виведення з ладу обох “Північних потоків” та зупинки української ГТС росія зможе постачати газ до Європи лише через Турецький потік.

За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 207 млрд євро.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз