Нові правила в’їзду до ЄС: замість штампів у паспорті – сканування обличчя та відбитків пальців

8 Листопада 17:08

З 10 листопада ЄС запроваджує нову автоматизовану систему реєстрації в’їзду та виїзду на зовнішніх кордонах Шенгенської зони (Entry/Exit System, EES). Про це повідомив Урядовий портал, інформує Комерсант український.

Ця система автоматично фіксуватиме в’їзд і виїзд усіх іноземців до країн Шенгенської зони. Стосуватиметься це всіх негромадян ЄС, включно з українцями, незалежно від наявності віз чи безвізу. Але вона не поширюватиметься на тих, хто має посвідки на проживання в країнах ЄС або ж має довгострокові візи.

Чого очікувати під час перетину кордону

Під час першого в’їзду у подорожуючого візьмуть біометричні дані: відбитки пальців та фото обличчя. Якщо той, хто перетинає кордон, відмовиться від цієї процедури – у в’їзді йому буде відмовлено.

При кожному наступному перетині кордону – в’їзді або виїзді – мандрівники повинні будуть сканувати свої паспорти чи інші проїзні документи в терміналі самообслуговування. Штампи у паспорті більше не будуть потрібні. Тобто реєстрація подорожуючих в електронній базі даних буде автоматичною – через термінали самообслуговування – на зразок тих, що працюють в аеропортах для перевірки посадкових талонів.

Відтак, ці процедури автоматично передбачають, що перетин кордону можливий лише з біометричними документами.

Зняття сканів обличчя та відбитків пальців проводитиметься раз на три роки і воно буде дійсним для кількох поїздок впродовж цього часу. Ці дані зберігатимуться в електронній базі протягом трьох років після кожної поїздки.

Навіщо у Європі запроваджують систему EES

Розробники системи очікують, що це спростить перетин кордонів і посилить безпеку в Європі. Про це пише BBC.

“Ми знатимемо, чи не залишаються люди тут занадто довго, що дозволить протистояти нелегальній міграції. А завдяки біометричній ідентифікації, фотографії та відбиткам пальців EES злочинцям, терористам або російським шпигунам буде складніше використовувати підроблені паспорти”, – пояснила єврокомісар з внутрішніх справ Євросоюзу Йоханссон.

Хоча є й ті, хто вважає, що оскільки для тестування системи не було достатньо часу, електронна перевірка документів потребуватиме – принаймні на початку – довшого часу, ніж ручна.

Система EES є частиною загальних змін до правил подорожей до ЄС для громадян інших країн. Очікується, що через якийсь час після того, як почне діяти EES, також запровадять ще одне нововведення – ETIAS – європейську систему інформації та авторизації для подорожей (European Travel Information and Authorisation System)

Що передбачає система ETIAS

За допомогою цієї системи має здійснюватись реєстрація та контроль за пересуванням у межах Шенгенської зони. І на відміну від EES, вона безпосередньо стосується громадян тих країн, із якими Євросоюз має угоду про безвізовий режим, зокрема, і з Україною.

Як йдеться на сайті Єврокомісії, система дозволить ЄС збирати інформацію про близько 1,4 млрд громадян понад 60 “безвізових” країн і територій до того, як вони прибудуть на зовнішні кордони Шенгенської зони. Таким мандрівникам, включно з українцями, потрібно буде отримати дозвіл на в’їзд після заповнення онлайн-анкети та сплати спеціального збору у 7 євро.

Цей дозвіл буде дійсний впродовж трьох років і дозволить багаторазово в’їжджати до країн ЄС протягом цього часу без необхідності повторної оплати.

Наразі точної дати запуску ETIAS ще немає, але на офіційному сайті йдеться про першу половину 2025 року.

Василевич Сергій
Редактор