Нові правила податку на нерухомість : чого чекати власникам житла

4 Квітня 19:41

В Україні змінюються ставки податку на нерухомість, що набудуть чинності в 2025 році, передає news.finance.ua.

Згідно з новим законодавством, власники житла тепер сплачуватимуть податок залежно від площі нерухомості та її місцезнаходження, передає Комерсант український.

Основною новацією є підвищення базової ставки до 1,5% від мінімальної зарплати за кожен квадратний метр, який перевищує норму.

Як розраховується ставка податку

Ставка податку визначається місцевою владою як відсоток від мінімальної заробітної плати на початок звітного року. Максимально вона може становити 1,5% за кожен квадратний метр.

Наприклад, станом на 1 січня 2024 року мінімальна зарплата становила 7100 гривень, тому максимальна ставка дорівнює 106,5 гривні за 1 кв. м.

Податок нараховується лише на площу, яка перевищує встановлену норму. Для прикладу, якщо квартира має площу 65 кв. м, то податок стягується лише за 5 кв. м. У такому випадку сума складе: 5×106,5=532,50 гривень.

Коли потрібно сплатити

Податок необхідно сплатити протягом 60 днів із моменту отримання повідомлення. Повідомлення надсилаються до особистого кабінету платника або рекомендованим листом до 1 липня.

У разі прострочення передбачено штрафи: 5% від суми боргу при затримці до 30 днів і 10% – якщо затримка перевищує цей термін.

Хто звільнений від сплати

Деякі категорії громадян звільняються від сплати податку на нерухомість. Це стосується власників житла, площа якого не перевищує встановлені норми, а також тих, чиє майно знаходиться на окупованих територіях або в зоні бойових дій, пошкоджене чи зруйноване.

Не оподатковуються такі об’єкти нерухомості:

  • дитячі будинки сімейного типу;
  • житло дітей-сиріт та дітей з інвалідністю (за умови володіння одним об’єктом);
  • майно громадських організацій осіб з інвалідністю;
  • житло багатодітних або прийомних сімей із п’ятьма і більше дітьми.

Також не доведеться платити податок співвласникам житла, якщо їхні частки не перевищують встановлених норм.

Для пенсіонерів в Україні пільг щодо податку на нерухомість немає. Однак вони звільнені від сплати земельного податку після досягнення 60 років. Водночас місцеві ради можуть самостійно збільшувати неоподатковувану площу або визначати додаткові пільгові категорії громадян.

Марина Максенко
Редактор