З початком повномасштабного вторгнення і масованих атак країни-агресорки на енергетичну інфраструктуру України, було пошкоджено більшість великих тепло- та гідроелектростанції, що призвело до аварійних або планових відключень електроенергії. Через це українці стали активно користуватися генераторами як в побутовому плані, так і в бізнесі.
Однак недоліком генераторів є значний рівень шуму під час роботи, а будь-який викид з джерел забруднення має вплив на довкілля. Про це на запит Комерсант український повідомили в Департаменті запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Попри це під час воєнного стану та 6 місяців після його скасування українцям дозволили користуватися генераторами без отримання дозволу на викиди (офіційний документ, який дозволяє здійснювати викиди певної кількості забруднюючих речовин в атмосферне повітря протягом визначеного терміну) забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Одразу після такий дозвіл буде необхідним.
“Протягом дії воєнного стану (…) та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, дозволяється експлуатація генераторів, систем безперебійного електроживлення, електрогенераторних установок без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, крім випадків, якщо вони є невіддільною частиною об’єкта нерухомого майна, введеного в експлуатацію до 24 лютого 2022 року”, – повідомили в Міндовкілля.
Окрім того, як повідомили в Міністерстві, там планують ще звернутися до Генерального директорату Європейської комісії з питань навколишнього середовища з питань шумового випромінювання, яке виникає від генераторів.
“Міндовкілля, беручи до уваги Директиву 2000/14/ЄС про наближення законодавств держав-членів щодо шумового випромінювання у довкілля від обладнання, що використовується ззовні приміщень, звернеться до Генерального директорату Європейської комісії з питань навколишнього середовища (DG ENV) за роз’ясненням стосовно охоплення Директивою 2002/49/ЄС шуму з установки, яка виробляє електроенергію для забезпечення нею споживачів (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, або юридичних осіб)”, – розповіли у профільному міністерстві.
Автор — Альона Капліна