Нові правила бронювання: детальні роз’яснення
28 Листопада 15:43Заступник Міністра економіки України Віталій Кіндратів зустрівся з представниками Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА). Під час зустрічі він детально роз’яснив бізнесу нові правила бронювання військовозобов’язаних працівників. ЄБА опублікувала ці роз’яснення на своєму сайті, повідомляє Комерсант український.
Відповідність критеріям
Новий порядок бронювання військовозобов’язаних працівників встановлює жорсткі вимоги до підприємств, що претендують на статус критичних. До кінця лютого 2025 року всі компанії повинні пройти процедуру перепідтвердження своєї критичності, що засвідчить їхню відповідність новим критеріям.
Відтепер усі компанії, що претендують на статус критично важливих, мають відповідати трьом критеріям. Два критерії – обов’язкові, третій – на вибір підприємства.
Перший обов’язковий критерій – відсутність податкової заборгованості. Це має підтверджуватися офіційною довідкою від Державної податкової служби.
Другий обов’язковий критерій – середня заробітна плата на підприємстві повинна складати не менше 20 тисяч гривень на місяць. Така ж зарплата має бути і в працівника, якого планують бронювати, за останній звітний період.
Третій критерій підприємства обирають самостійно з переліку галузевих або регіональних критеріїв. Ці критерії мають бути розроблені профільними міністерствами та обласними військовими адміністраціями протягом 10 днів після прийняття постанови (22 листопада) та обов’язково погоджені з Міністерством оборони та Міністерством економіки.
Квоти на бронювання
Новий порядок запроваджує диференційований підхід до квотування бронювань військовозобов’язаних на підприємствах.
Стовідсоткову квоту на бронювання працівників мають підприємства паливно-енергетичного та оборонно-промислового комплексів.
Для всіх інших підприємств, незалежно від галузі та форми власності, встановлюється єдина квота у розмірі 50% від загальної кількості військовозобов’язаних співробітників.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Процедура бронювання
Здійснення бронювання військовозобов’язаних відтепер проводитиметься тільки через портал “Дія”. Єдине виключення – компанії-нерезиденти, для яких передбачено окремий механізм подання документів. Такі підприємства подаватимуть списки військовозобов’язаних працівників безпосередньо до Міністерства економіки, яке і здійснюватиме процедуру бронювання.
Новий порядок передбачає регулярну автоматичну перевірку статусу критичності підприємств. Завдяки інтеграції з базами даних Пенсійного фонду та Державної податкової служби, система щомісяця перевірятиме відповідність компаній встановленим критеріям, забезпечуючи актуальність та правомірність бронювань.
Важливим аспектом нової процедури є можливість зняття бронювання з працівників за поданням підприємства. Втім, без наявності особливих підстав, таких як звільнення працівника, підприємство може ініціювати таке зняття не частіше одного разу на місяць.
Обмеження щодо бронювання
До оформлення бронювання не допускаються працівники, які працюють на підприємстві менше трьох місяців. Це тимчасове обмеження планують переглянути після внесення змін до податкового законодавства, скоротивши необхідний стаж роботи до одного місяця.
Особливі умови встановлено для сумісників. Якщо працівник вже має бронювання за основним місцем роботи, він не може бути врахований у загальній базі військовозобов’язаних іншого підприємства для отримання додаткового бронювання.
Система передбачає перехідний період для вже виданих бронювань. Усі чинні бронювання зберігатимуть свою силу до моменту, коли підприємство пройде процедуру перепідтвердження свого статусу критичності за новими правилами.
Оформлення нових бронювань для працівників стане можливим тільки після того, як підприємство отримає оновлений статус критичності відповідно до нових вимог.