Нові мита США: кому з українських виробників вони створять проблеми

1 Квітня 09:42

Спеціальні 25-відсоткові мита на увесь імпорт сталі, алюмінію та продукції з них, запроваджені у березні цього року президентом США Дональдом Трампом, матимуть безпосередній вплив і на український експорт. Про це йдеться в Моніторингу зовнішньої торгівлі Інституту економічних досліджень, інформує Комерсант український.

12 березня 2025 року рішенням США було скасовано і запроваджене у 2022 році звільнення України від спеціальних мит на сталь та алюміній. Повідомляється, що експорт українських товарів, до яких застосовані нові американські мита, у 2024 році становив $150 млн, що становить 4% сукупного експорту України. На перший погляд, 4% – це небагато. Але є нюанси.

Негативний вплив відчують українські виробники труб

Понад 75% українського експорту до США складають труби. І, як зазначають в Інституті економічних досліджень, американський ринок відіграє ключову роль у цій галузі.

У загальному експорті труб для нафто- і газопроводів з України частка США становить 37%. А в експорті труб для буріння нафтових і газових свердловин – 38% (частка ЄС — 21% і 6% відповідно). Ринок США також споживає 18% українських сталевих безшовних труб, які йдуть на експорт.

І хоча нові мита стосуються не лише України, вплив на наших виробників може виявитися серйознішим, адже сектор вже потерпає від високої вартості міжнародної логістики та воєнних ризиків.

При цьому, основним покупцем загалом українських металів був і залишається ЄС. Минулого року на країни ЄС припадало 76% експорту товарів, щодо яких США ввело мита. Більш того, українські метали постачаються на ринок ЄС безмитно у рамках поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі.

Що з іншим українським експортом

У лютому 2025 року український експорт впав на 10% до попереднього року (дпр) і становив 3,1 млрд дол. Як констатується в Моніторингу зовнішньої торгівлі Інституту економічних досліджень, падіння експорту відбувається другий місяць поспіль внаслідок зниження запасів агропродукції, призначеної на зовнішній ринок. Скорочення експорту також пов’язане з атаками на порти та інфраструктуру, яких зазнала Україна.

Експорт сільськогосподарської продукції знизився на 18% дпр до 1,8 млрд дол. США. Як і минулого місяця значно падали фізичні обсяги експорту основних сільськогосподарських товарів: пшениці на 54% дпр, олії на 46% дпр, кукурудзи на 28% дпр. Зменшився експорт цукру. Це падіння частково компенсувалось вищими експортними цінами порівняно з минулим роком та зростанням експорту сої, соєвої олії та ряду інших продуктів харчування.

Експорт продукції металургії у лютому скоротився на 18% дпр до 287 млн дол. Таке скорочення у першу чергу пов’язане зі скороченням видобутку залізної руди та коксівного вугілля, металургійні заводи були змушені імпортувати частину сировини для підтримки роботи.

Схожою є тенденція і в частині експорту мінеральної продукції, який скоротився на 20% дпр і становив 242 млн дол. США. Насамперед, експорт залізної руди скоротився на 23% дпр до 202 млн дол через нижчі, ніж минулого року, експортні ціни.

Експорт продукції машинобудування зріс на 68% до 287 млн дол. Як і раніше зростав експорт кабелів для автопрому, але також відчутно зріс експорт ряду категорій побутової техніки.

У лютому 2025 року експорт товарів, які не входять до основних експортних груп (агропродукція, металургія, мінеральна продукція, машинобудування), зріс на 16% і становив 455 млн дол. США. Зокрема, українські виробники одягу розширювали експорт одягу та взуття до ЄС завдяки безмитному доступу до ринку.

Кукурудза у січні-лютому стала найбільш експортованим з України товаром

З початку року з України вивезли 4,7 млн тонн цієї злакової культури, вартістю 982 млн доларів. Вона стала ключовим товаром для експорту, склавши 26,5% від експорту сільськогосподарської продукції та 16% від експорту України загалом. Про це повідомили у Держмитслужбі.

Найбільше кукурудзу експортували до Іспанії – 933 тис. тонн, Італії – 725 тис. тонн, Туреччини – 639 тис. тонн, Єгипту – 593 тис. тонн та Нідерландів – 514 тис. тонн.

Що ще і куди експортували з України

У січні-лютому 2025 року український експорт склав $6,3 млрд. До трійки найбільш експортованих з України у січні-лютому груп товарів увійшли:

продовольчі товари – $3,7 млрд;

метали та вироби з них – $624 млн;

машини, устаткування та транспорт – $568 млн.

Експортували з України найбільше до Польщі – на $714 млн, Іспанії – на $464 млн, Італії – на $449 млн.

Василевич Сергій
Редактор