“Совкова показуха” замість протидії дронам: жорстка реакція військових на удар по полігону на Сумщині

21 Травня 14:13
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Росія завдала удару по полігону Сил оборони в Сумській області, де перебували українські військовослужбовці. Спочатку про це повідомили російські джерела, а вже вранці 21 травня факт удару підтвердили у Національній гвардії України. У результаті трагедії є загиблі та поранені.

За інформацією різних джерел, 20 травня по Шостці, де розташовувався полігон для стрільб, прилетів Іскандер. Важливо, що це не було шикування і тим більше – не нагородження, як про це почали писати російські ЗМІ. Наразі інцидент розслідується. Не обійшлося і без жорсткої реакції військових, які вбачають замість рішень «совкову показуху». Що кажуть військові, експерти та волонтери? Чому досі не діють алгоритми безпеки? І як у цю трагедію вписується поїздка путіна до прикордонної області рф? Більше – у матеріалі “Комерсанту Українського”

Командування Національної гвардії України запевняє: за фактом трагедії розпочато службове розслідування. Командира військової частини вже відсторонено від виконання обов’язків, а всі необхідні матеріали передано правоохоронним органам.

«Командування Національної гвардії України та правоохоронні органи дадуть жорстку правову оцінку діям усіх посадових осіб за результатами перевірки та розслідування»,

заявили у відомстві.

У Нацгвардії нагадали, що раніше були розроблені та доведені до підрозділів алгоритми дій на випадок повітряної загрози, зокрема для запобігання скупченню особового складу.

Слідство має з’ясувати, чому ці заходи не були виконані в повному обсязі. У Національній гвардії обіцяють надати всю необхідну інформацію для об’єктивного розслідування.

“Не просто недбалість, а злочин” 

Після повідомлення про ракетний удар російських військ по полігону Сил оборони на Сумщині, що призвів до загибелі шести українських військовослужбовців, хвиля обурення прокотилася серед військових, волонтерів і блогерів. У своїх дописах вони різко критикують командування за допущення скупчення особового складу в зоні підвищеної небезпеки.

«Знову скупчення військових/шикування у прифронтовій зоні. РФ вдарила „Іскандером“ по полігону в Сумській області, де тренувалися українські військові. Перед цим над полігоном висів розвіддрон»,

— написав журналіст Андрій Цаплієнко у своєму Telegram-каналі.

Військові наголошують: ця трагедія — не випадковість, а наслідок системної проблеми. Станіслав Бунятов («Осман»), молодший сержант і командир відділення 24-го штурмового батальйону «Айдар», назвав розміщення полігонів у прикордонних районах «щонайменше злочинною недбалістю, а фактично — державною зрадою».

«Не буду вдаватися в деталі, але вважаю ініціативи щодо розміщення тренувальних містечок у безпосередній близькості до кордону з ворогом — щонайменше злочинною недбалістю, а фактично — державною зрадою. Якщо ситуацію в Дніпрі ще можна назвати провалом по контролю неба у відносно безпечному тилу, то тут маємо цинічну страту рекрутів»,

— написав Станіслав Бунятов.

Обурення висловлює і волонтер Сергій Стерненко. Каже, ситуація показова. 

“Показово, щоразу ворог за однією і тією ж схемою завдає таких ударів, а окремі дебіли й далі зосереджують людей в одному місці і не несуть жодної відповідальності”

Сергій Стерненко

Один з офіцерів, який раніше служив у Силах оборони України, а нині виступає в Telegram під псевдонімом Офіцер ✙, розповів, як виглядає «реакція системи» на загрози — і чому вона не працює.

Він описує типовий сценарій реакції командування після таких інцидентів. Після трагедії в Дніпрі, коли росія завдала удару по місцю дислокації українських військових, з вищого командування надійшло розпорядження створити комісії для перевірки підрозділів: чи дотримуються вимог щодо розосередження особового складу, реагування на повітряну тривогу тощо. Але на практиці, як каже офіцер, це перетворюється на чисту формальність.

“Командування бригади в кращих совкових традиціях поспіхом готується до перевірки. За кілька годин створюють бутафорні укриття, розосереджують особовий склад — капітальна показуха. Комісії приїжджають, хтось щось перевіряє, хтось просто колупається в носі. А результат — нульовий”

Офіцер ✙

Найгірше, за його словами, те, що одразу після від’їзду перевіряючих більшість заходів просто скасовують. У кращому випадку показуха тримається тиждень, резюмує військовий.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

«Очі ворога» досі в небі: експерт про провал із безпекою на полігоні під Шосткою 

У проросійських Telegram-каналах з’явилися кадри, які нібито показують сам момент удару. На відео видно, як розвідувальний безпілотник кілька хвилин зависає над територією полігону. За попередньою інформацією, відстань до кордону з рф становила менше 50 км.

Військовий оглядач Василь Пехньо прокоментував відео, що поширюється в мережі, на якому, ймовірно, зафіксовано удар російської армії по полігону поблизу Шостки на Сумщині. За його словами, важливо утриматися від поспішних висновків і не підхоплювати наративи російської пропаганди, натомість — звернути увагу на дві ключові проблеми.

«Це – Шостка, це за 43 кілометри від кордону. Удар наводили за допомогою розвідування БпЛА. Це відео не дозволяє робити точні висновки про наслідки, тому не варто підхоплювати наративи ворога»,

— зазначив Василь Пехньо.

Водночас Пехньо звертає увагу на дві серйозні проблеми, які потребують системної реакції.

Перше — вразливість до розвідки з повітря

«Ми бачимо на відео — велика група наших військових потрапила в поле зору ворожого розвідувального дрона. Це — проблема номер один. І не стільки сам факт наявності полігону поблизу лінії зіткнення, скільки наша нездатність надійно прикривати небо від „очей ворога“»,

— зазначив Пехньо.

Друге — потреба у розвитку протидронових рішень

«Тут критично важливо збивати російські очі — дрони, розвідники, крила. Це можна й треба робити за допомогою зенітних дронів. Ця технологія вже довела свою ефективність. Коли дрон збиває дрон — це і технологічно, і економічно обґрунтовано. Натомість дорогі ракети на дешеві БпЛА — це шлях до виснаження»,

— наголосив Василь Пехньо.

Оглядач закликав до масштабування таких рішень і активного впровадження зенітних дронів, які здатні ефективно знищувати як розвідувальні, так і ударні безпілотники росіян.

«Росія робить свої дрони з лайна і палок, але це не зменшує їхню загрозу. Треба системно і швидко відповідати — і не на словах, а на висоті»,

— резюмував Пехньо.

Полігон під ударом, путін у прикордонні: збіг, що підкреслює пропагандистську логіку Кремля

Увечері того ж дня, коли російська армія завдала ракетного удару по полігону Сил оборони України в Сумській області, Кремль несподівано опублікував кадри переговорів із виконувачем обов’язків губернатора Курської області Олександром Хінштейном. Російські пропагандистські ЗМІ почали стверджувати, що путін прибув до Курської області, хоча, де саме відбулася зустріч, Кремль не уточнив. 

Пропаганда створювала картинку «підтримки населення»: зустрічі з місцевими жителями, волонтерами, чиновниками, яким президент рф обіцяв нагороди, виплати і пільгові кредити:

  • путін пообіцяв зберегти щомісячну виплату 65 тисяч рублів мешканцям прикордонних територій, «доки вони не зможуть повернутися в свої будинки»;
  • заявив, що храми в регіоні «були перетворені ЗСУ на фортеці» і зазнали значного ушкодження при «звільненні»;
  • доручив уряду розглянути створення особливої економічної зони на всій території Курської області;
  • а також пообіцяв розширити програму пільгової іпотеки для місцевого населення.

Окремо путін розпорядився представити до державних нагород тих, хто «вніс особливий внесок у нормалізацію ситуації в регіоні» — йдеться про чиновників, силовиків та «волонтерів», частина з яких, за версією російської пропаганди, «допомагали в часи української окупації».

Часовий збіг ракетного удару по українському полігону на Сумщині з візитом володимира путіна, або принаймні його оголошенням, до сусідньої Курської області не можна вважати випадковим. 

Це вкладається у логіку кремлівських дій: військові операції супроводжуються показовими жестами перед внутрішньою аудиторією — для демонстрації сили, контролю та «відплати». Така синхронізація дій на фронті та публічної активності путіна — не нове явище, але у цьому випадку вона особливо виразна. А для України це — чергове нагадування про необхідність системного переосмислення безпекових протоколів, зокрема у прикордонних областях.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Читають зараз