Європейський Союз знайшов спосіб обійти блокування Угорщиною фінансово-збройної допомоги Україні. Про це головний дипломат ЄС Жозеп Боррель сказав у інтерв’ю Financial Times, повідомляє Комерсант український
За словами Борреля, ЄС створив правовий обхідний шлях, який дозволить використати прибутки від заморожених російських активів цього року для закупівлі зброї для України. Це рішення може також відкрити шлях для G7 щодо надання Києву $50 млрд.
Боррель пояснив, що оскільки Угорщина утрималася від попередньої домовленості про відкладення доходів від заморожених російських активів, вона “не повинна брати участі у прийнятті рішення про використання цих грошей”. Він охарактеризував цей обхідний шлях як “складний, як і кожне юридичне рішення, але він працює”.
Дипломат також розповів, що Брюссель запропонував Угорщині угоду, подібну до тієї, яку НАТО уклало з прем’єр-міністром Віктором Орбаном минулого тижня. Згідно з цією пропозицією, Будапешт міг відмовитися від заходів на підтримку України в обмін на те, що не накладатиме вето на заходи інших союзників. Проте Угорщина відхилила цю пропозицію.
Боррель детально описав пропозицію ЄС Угорщині:
“Ваші гроші не будуть використані на підтримку України в жодному разі. І це не тільки про летальне озброєння, але й будь-яку підтримку. Забирайте свої гроші зі скриньки. Я не хочу використовувати ваші гроші”.
Однак Угорщина відповіла відмовою.
Головний дипломат ЄС припустив, що позиція Будапешта “пов’язана з міцними зв’язками, які вони мають з росією”.
Обговорення цього обхідного шляху заплановане на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС у понеділок у Люксембурзі.
Financial Times зазначає, що обхід вето Угорщини може також усунути перешкоду для зусиль G7 щодо залучення $50 млрд кредиту для Києва до грудня. Цей кредит має бути виплачений за рахунок майбутніх надходжень, вирішили на саміті в Італії.
Однак видання підкреслює, що Угорщина все ще зберігає можливість блокувати санкції ЄС, відповідно до яких російські активи заморожуються. Це рішення вимагає одноголосного схвалення всіх 27 країн ЄС кожні шість місяців.
Угорщина vs Україна
Угорщина затримує ухвалення законодавства, яке б дозволило Україні отримати від ЄС до 2 мільярдів євро на озброєння за рахунок прибутків від заморожених російських активів.
Після тривалих дебатів країни Євросоюзу у травні погодилися використати прибутки від близько 190 мільярдів євро заморожених російських активів, які зберігаються в бельгійському депозитарії Euroclear, на закупівлю зброї для України. Однак проти цього виступила Угорщина, відмовившись від одностайної підтримки ЄС для кожної виплати Україні. При цьому, Угорщина начебто загалом не заперечує, однак має занепокоєння щодо автоматизації платежів.
Ситуація ускладнюється тим, що з 1 липня Угорщина на пів року очолить ЄС, що дасть їй більше впливу, а отже чиновникам ЄС буде ще складніше переконати її.