«Нова пошта» та NovaPay під контролем податкової: що змінюється для продавців-фізосіб
3 Червня 15:24
Боротьба з тіньовим бізнесом – у розпалі. Виявлення злісного порушника, який поклав до кишені 200 грн від продажу товару, та вимога з’явитися до фіскального органу для пояснень щодо «системної» незаконної підприємницької діяльності, викликало обурення серед українців. Як починається боротьба з «тіньовим бізнесом», з’ясовував «Комерсант Український».
Нещодавно з’явилася інформація, що «Нова пошта» посилює контроль над незареєстрованими підприємцями, запроваджуючи нові правила. Нібито фізичні особи зможуть відправляти післяплатою не більше 5 посилок на місяць, а загальна сума таких посилок не повинна перевищувати 30 000 грн. Для зареєстрованих ФОПів обмежень немає.
Водночас представники «НП» заявили, що не обмежують кількість посилок. Але в умовах посиленого контролю підприємницької діяльності з боку держави, вони змушені запроваджувати нові процедури та правила, повідомила пресслужба «НП».
«Так, за вимогами держави, будь-який фінансовий сервіс або банк зобов’язаний перевіряти клієнтів за критеріями ризику, уважно вивчати всі фінансові операції на предмет законності, включно з їх метою, характером, зв’язками. Якщо ви, як фізична особа, отримуєте велику кількість післяплат, то наш фінансовий партнер — NovaPay, згідно з вимогами Закону України №361-IX, зобов’язаний обмежити надання фінансових послуг до моменту отримання пояснень щодо походження коштів»,
— пояснили в «НП».
І одразу ж порадили відкрити ФОП, працювати легально — і тоді жодних питань не виникатиме.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
«Листи щастя» для обраних
Уся метушня піднялася саме через NovaPay, яка передає дані своїх клієнтів до податкової. Ті 200 грн, які отримала фізособа за продаж товару і через які її викликали до податкової для надання пояснень як порушника, проходили саме через цю систему. По суті, фізособа ледь не отримала штраф у 17 тис. грн.
До слова, першим на завзяття податківців відреагував ініціатор ідеї Данило Гетманцев, який розкритикував дії податкової.
«Безумовно, підприємницька діяльність без реєстрації та сплати податків — зло, яке потрібно викорінювати. Таке доручення, переконаний, ви й отримали. Але замість того, щоб виявляти справжній незареєстрований бізнес і розбиратися з ним, ви масово розсилаєте «листи щастя» всім підряд? За 200 грн? Серйозно?»
— звернувся до податківців нардеп.
Тим часом податкова офіційно підтвердила, що лише за перші три тижні березня надіслала понад три тисячі повісток українцям, які отримували перекази через платіжні системи.
Підставою стали дані про грошові транзакції, до яких відомство тепер має прямий доступ. Із загальної кількості одержувачів 212 осіб виявилися зареєстрованими як ФОПи, решта — звичайні громадяни, чиї перекази визнали «прихованим підприємництвом». Всього за цей період було зафіксовано 97,5 тисяч переказів на суму 162,7 мільйона гривень.
На початку травня ДПС розіслала листи близько трьом тисячам громадян із вимогою з’явитися до інспекторів для надання пояснень. Таких осіб підозрюють у веденні підприємницької діяльності без відповідної реєстрації та сплати податків. Тепер тим, хто отримав гроші, загрожує не лише перевірка, а й штрафи до 85 тисяч гривень — лише за те, що вони не оформлені як підприємці.
Серед «щасливчиків», які отримали листи від податкової, опинилися й ті, хто приймав грошові перекази через платіжну систему «Нової пошти» NovaPay.
Банківська таємниця ще діє
З 1 березня платіжні системи спершу зараховують гроші від покупця на свій транзитний рахунок, а вже потім переказують їх продавцю. При цьому формується чек із податковим номером та іншою інформацією про отримувача.
Якщо людина продає товар і відправляє його через «Нову пошту», а покупець оплачує при отриманні — дані про операцію потрапляють до податкової. Там їх звіряють із реєстрами, і якщо продавець не зареєстрований як ФОП, йому можуть надіслати «лист щастя». Але якщо покупець платить через банк, а не при отриманні, така інформація до ДПС не передається. Проте є ліміт — не більше 100 тис. грн переказів на місяць.
Як підкреслює економічний експерт Олег Пендзин,
«”Нова пошта” сьогодні хоче виглядати як святиня. Якщо НП співпрацює з NovaPay, то, відповідно, дані щодо платежів передаються до податкової. Жоден український банк не надає податковій доступу до транзакцій своїх клієнтів. Банківська таємниця й досі дотримується».
Експерт звертає увагу, що «листи щастя» надходять після операцій в NovaPay. А це — розрахункова система НП, на неї не поширюється вимога щодо банківської таємниці.
«Тому коли податкова запитала дані — вони їх і надали. На сьогодні банки, що обслуговують клієнтські рахунки, не передають податковій жодної інформації. І жодних обмежень на перекази немає, окрім меморандуму про те, що перекази не повинні перевищувати 100 тис. грн. Але ці вимоги існують дуже давно, і це — частина фінмоніторингу. І якщо вам заблокують рахунок, і ви маєте довести походження коштів — це не означає, що ви ще й маєте платити податки»,
— зазначає Олег Пендзин.
Фінмоніторингу все одно — сплачені податки чи ні, його цікавить лише походження грошей. Потрібно довести, що гроші легальні. Обмеження переказів на карту стосуються саме цього. Але якщо на карту надходить менше 100 тисяч грн на місяць — проблем не буде жодних.
По суті, боротьба з тіньовим бізнесом зупинилася. Жоден законопроєкт, який мав би її врегулювати, наразі не ухвалено. Хотіли запровадити оподаткування міжнародних посилок — не вдалося, як і маркетплейсів. І досі можна торгувати на маркетплейсах цілком легально.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Авторка: Алла Дуніна