Міністр економіки Німеччини Роберт Габек оголосив про завершення енергетичної кризи в країні, повідомляє Комерсант український з посиланням на Bild.
Відповідаючи на запитання громадян щодо енергетичної ситуації, міністр сказав: «російського газу більше не бракує. Вже немає дефіциту газу».
Габек підкреслив, що сховища для зберігання газу заповнені, і всі необхідні вимоги виконані. Проте його заяви у багатьох викликали здивування, оскільки офіційно в Німеччині все ще діє стан підвищеної готовності в рамках газового плану на випадок надзвичайних ситуацій. Цей стан був оголошений у червні 2022 року, після повномасштабного російського вторгнення в Україну.
Незважаючи на те, що перебоїв з постачанням енергії не було, ціни на газ залишаються значно вищими за довоєнний рівень. Габек пояснив, що зростання цін влітку було викликане високими температурами в Азії та Європі, через що «кондиціонери працювали на повну потужність». На його думку, це демонструє, як глобальне потепління впливає на зростання цін у несподіваних сферах.
За словами міністра, він очікує зниження ціни на газ у майбутньому завдяки збільшенню пропозиції скрапленого природного газу (СПГ), хоча він і залишиться на помірно вищому рівні порівняно з цінами до пандемії COVID-19. Габек пояснив це тим, що транспортувати СПГ складніше, ніж газ через трубопроводи.
Європа і газ
Станом на початок 2022 року ЄС на 40% залежав від російського газу. У 2021 році 65% газу, який купувала Німеччина, були російськими. У третьому кварталі 2023 року лише 12% імпортованого ЄС газу залишалися російськими.
Поточний контракт на постачання газу до Європи через українську газотранспортну систему закінчується у грудні 2024 року. Обидві сторони дали зрозуміти, що не збираються його продовжувати.
Водночас деякі країни ЄС залишаються залежними від російського газу, до прикладу – Угорщина, Словаччина та Австрія. Контракти цих країн з Газпромом передбачають постачання газу через українську ГТС. Наприклад, Австрія підписала контракт на постачання газу до 2040 року.
Після виведення з ладу обох “Північних потоків” та зупинки української ГТС росія зможе постачати газ до Європи лише через Турецький потік.
Також у ЗМІ активно поширюється інформація, що Україна уже домовилася з Угорщиною і Азербайджаном про транспортування “азербайджанського” газу, який насправді буде російським.
За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 194 млрд євро.