Нідерландська NUNC Capital допоможе досвідом і грошима українським оборонним стартапам
28 Березня 11:49
Європейська інвестиційна компанія NUNC Capital оголосила про запуск нового проєкту в Україні – венчурного білдера, який вкладе 20 млн євро в розвиток українських оборонних технологій. Про це з посиланням на пресреліз компанії повідомляє Mind, інформує Комерсант український.
Мета проєкту в Україні – поєднати українські інновації, створені під час війни, з потребами оборонної сфери Європи. У NUNC Capital вважають, що це допоможе зміцнити обороноздатність європейських країн і водночас розвивати українські технології.
Компанія, яка з оборонними технологіями працює вже понад 10 років, створить свою команду в Україні, щоб напряму працювати з місцевими стартапами: шукати перспективні ідеї, допомагати запускати нові проєкти та розвивати вже наявні.
Проєкт зосередиться на тих сферах, де Україна вже має сильні напрацювання, а Європа потребує підсилення:
– електронна боротьба (наприклад, глушіння ворожих дронів);
– безпілотники;
– розумні матеріали (наприклад, броня, що змінює властивості);
– сенсори та обладнання для дронів;
– зв’язок і навігація без GPS.
Що відомо про компанію NUNC Capital та її партнерів в Україні
NUNC Capital – це європейська венчурна фірма зі штаб-квартирою в Амстердамі, яка з 2013 року спеціалізується на інвестиціях у defence tech і розвитку оборонних стартапів.
Компанія є партнером української платформи Brave1, яка підтримує розвиток військових технологій, і частиною європейської спільноти Defence Tech, що об’єднує інноваційні оборонні бізнеси.
Brave1 започаткували у квітні 2023 року, аби стимулювати розвиток військових інновацій та оборонних технологій. Станом на середину грудня минулого року на платформі Brave1 було зареєстровано понад 3200 розробок від більш ніж 1400 виробників. Понад 230 розробок були кодифіковані згідно зі стандартами НАТО.
Які інвестиції отримують обронні стартапи
У 2025 році в український сектор defense tech розраховують залучити $100 млн інвестицій. Про це керівниця Brave1 Наталія Кушнерська заявила під час Defense Tech Innovations Forum-2025.
«Якщо говорити про інвестиції, то торік це було $40 млн. Це, можливо, не така й велика сума, але порівняно з 2023 роком, коли це було $8 млн, – це досить велике зростання. І цього року ми плануємо, що це буде $100 млн», – пояснила Наталія Кушнерська в коментарі «Мілітарному».
Вона додала, що починалися інвестиції від $20000, $30000, $35000, а зараз – це вже декілька мільйонів доларів, іноді це переходить межу $10 млн.
Що таке венчур-білдер
Це компанія, у якій поєднані венчурний фонд і стартап-студія. Тобто це компанія, яка працює за бізнес-моделлю, яка дозволяє створювати бізнеси з нуля та супроводжувати їх на всіх етапах розвитку, залучаючи внутрішні фінансові та інтелектуальні ресурси.
Якщо простіше – це компанії, які професійно запускають і розвивають стартапи. Але, на відміну від інвестфондів, вони не просто виписують чек, а поділяють ідею фаундерів, виконують роль наставників, інвесторів та фасилітаторів, допомагаючи стартапам досягати успіху. Такий підхід дозволяє командам стартапів сфокусуватися на розробці та вдосконаленні продукту, не витрачаючи час на пошук фінансів і побудову адміністративних функцій з нуля.
Тобто венчур-білдери:
– надають фінансову підтримку – на стадіях pre-seed, seed і round A;
– залучають внутрішні інвестиції, тобто фаундерам не треба шукати інвесторів і пітчити ідею продукту десятки разів;
– допомагають вибудувати бізнес-модель – венчур-білдери професійно запускають стартапи, а тому вміють будувати бізнес-модель і стратегію під різні продукти;
– діляться експертизою – допомагають стартапам у юридичних, операційних, менеджерських питаннях;
– розширюють мережу контактів – допомагають встановити звʼязки й розвивати партнерські відносини з гравцями ринку.
За свою роботу венчур-білдер отримує відсоток від прибутку стартапу. Цей відсоток коливається залежно від ступеня залученості в операційні процеси.