“Невигадані історії міжнародної корупції Джо Байдена”: у світ вийшла книга ексгенпрокурора України Віктора Шокіна
6 Лютого 16:45
“НЕВИГАДАНІ ІСТОРІЇ МІЖНАРОДНОЇ КОРУПЦІЇ ДЖО БАЙДЕНА В УКРАЇНІ або, хто не може бути Президентом США”. Книга під такою назвою з’явилася у продажу в Україні, свідчить сайт “ЮрІнкомПрес”, інформує Комерсант український .
Автор книги – український державний діяч, юрист, Генеральний прокурор України (2015—2016) Віктор Шокін.
“Це біографічна книга написана Генеральним прокурором України Віктором Шокіним (2015-2016 рр.) про службовий шлях, складну слідчу роботу, життєві ризики і небезпеки та про пошук справедливості. Значна частина книга присвячена історії міжнародної корупції Віце-президента США Джозефа Байдена в 2014-2016 рр., яку розслідував автор книги. На його думку злочини та правопорушення високопосадовця США на території України, передусім пов’язані з діяльністю його сина Гантера в Раді Директорів української компанії «Бурісма».
Автор відкриває завісу над політичною та особистою складовими взаємин українського Президента та його найближчих соратників й Віце-президента США періоду 2015-2016 рр. Книга наповнена державними та офіційними документами, листами посадовців вищого рівня, судовими позовами та рішеннями судів, які доводять позицію автора книги. Переважна більшість документів публікуються вперше.
Вона буде цікава широкому колу читачів, які цікавляться політичним життям України та міжнародними взаєминами”, – йдеться в описі до книги, рік виходу якої 2025-ий.
Хто такий Віктор Шокін
26 червня 2014 року Шокін був призначений заступником генерального прокурора України – начальником Головного управління нагляду у кримінальному провадженні та затверджений членом колегії Генеральної прокуратури України.
11 лютого 2015 року указом президента України Петра Порошенка №68/2015 Віктора Шокін призначено генеральним прокурором України. На цій посаді він змінив Віталія Ярему.
16 лютого 2016 року Порошенко закликав голову ГПУ піти у відставку. За кілька днів стало відомо, що генпрокурор написав заяву про звільнення, 19 лютого подання про звільнення Шокіна з посади генерального прокурора було внесено до парламенту.
29 березня 2016 року Верховна Рада підтримала звільнення Віктора Шокіна з посади генерального прокурора України, а 3 квітня президент Порошенко підписав указ про звільнення Шокіна.
На посаді генпрокурора Шокін був причетний до багатьох гучних справ. Так, у 2003 році він відкрив справу проти генерала Олексія Пукача, якого звинуватили у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе, а у 2005 році відкрив справи проти представників “Партії регіонів” Бориса Колесникова (голова Донецької обласної ради) та Євгена Кушнарьова (що залишив на той час посаду голови Харківської) області), які, за версією слідства “організували сепаратистський з’їзд у Сєвєродонецьку”, на якому було висловлено “ідею створення Південно-Східної Української Автономної республіки”. Крім того за Шокіна були відкриті справи проти Ігоря Коломойського.
Обставини звільнення Шокіна з посади генпрокурора
У 2014 році син колишнього віцепрезидента США Гантер Байден увійшов до правління української газовидобувної компанії Burisma. У період перебування Шокіна на посаді глави Генпрокуратури України, відомство почало розслідування трьох справ щодо Burisma, власником якої є колишній міністр природних ресурсів України Микола Злочевський. Після відставки Шокіна окремі з цих розслідувань були припинені, окремі – передані до Національного антикорупційне бюро. Колишній прокурор Костянтин Кулик, який розслідував справу Burisma, заявляв “що спочатку у справі фігурували компанії Хантера Байдена, але в підсумку вони зникли”.
У січні 2018 року Байден, виступаючи в американській Раді з міжнародних відносин, розповів, що, перебуваючи на посаді віцепрезидента США, він зажадав від президента України Петра Порошенка звільнити Шокіна. Також Байден пригрозив заблокувати гарантії США для отримання Україною кредиту на $1 млрд, якщо генпрокурора не буде звільнено.