“Несподівано” Абрамович відмовляється віддавати Україні гроші від продажу “Челсі”
3 Червня 15:04
Британський уряд офіційно пригрозив судовим переслідуванням російському олігарху Роману Абрамовичу, якщо той не передасть кошти від продажу футбольного клубу “Челсі” на підтримку України. Про це повідомили у спільній заяві канцлер казначейства Рейчел Рівз та міністр закордонних справ Девід Леммі, інформує «Комерсант Український» з посиланням на BBC.
Сума у 2,5 мільярда фунтів стерлінгів, отримана від продажу лондонського футбольного клубу, залишається заблокованою на рахунку британського банку з моменту завершення угоди. Ці кошти перебувають під арештом у зв’язку із санкціями, накладеними на Абрамовича після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року.
Суперечка навколо призначення коштів
Основна суперечка між британським урядом та командою юристів Абрамовича полягає у визначенні кінцевих бенефіціарів цих коштів. Уряд Британії наполягає на тому, що всі гроші повинні бути спрямовані виключно на гуманітарну допомогу Україні, в той час як представники олігарха стверджують, що він бажає, щоб кошти допомогли “всім жертвам війни в Україні”, що передбачає включення і російських громадян.
“Хоча двері для переговорів залишатимуться відкритими, ми повністю готові діяти через суди, якщо це буде необхідно”,
— заявили британські урядовці у спільному повідомленні. Вони підкреслили свою рішучість
“забезпечити, щоб люди, які страждають в Україні, могли отримати користь від цих коштів якомога швидше”.
Історія санкцій та продажу клубу
Роман Абрамович, російський мільярдер, який збудував свою фінансову імперію на нафтогазовому бізнесі, отримав спеціальну ліцензію на продаж “Челсі” після початку російського вторгнення в Україну. Умовою видачі такої ліцензії було доведення того, що він особисто не отримуватиме вигоди від продажу клубу.
Олігарх неодноразово заперечував наявність тісних зв’язків з російським президентом Владіміром Путіним, хоча британська влада вважає такі зв’язки доведеними. Згідно з діючими британськими санкціями, Абрамович не може отримати доступ до 2,5 мільярда фунтів від продажу, проте юридично ці кошти все ще належать йому.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Невиконані обіцянки та критика
Коли Абрамович вперше оголосив про своє рішення продати футбольний клуб, він публічно заявив, що всі кошти від продажу будуть передані через благодійний фонд “на користь всіх жертв війни в Україні”, що включало б і громадян росії. Ця позиція викликала рішучий спротив з боку британського уряду, який наполягає на тому, що фінансування повинно бути спрямоване виключно на гуманітарні зусилля всередині України.
Комітет Палати лордів у минулому році висловив різку критику щодо ситуації, що склалася. У звіті парламентарів зазначалося, що “незрозуміло”, чому обіцянка Абрамовича використати кошти для підтримки України досі залишається невиконаною, а активи продовжують перебувати в замороженому стані.
“Цей тупик погано відображається як на пані Абрамовичу, так і на уряді, який повинен був домагатися більш обов’язкових зобов’язань”,
— йдеться у парламентському звіті.
Поточна позиція британського уряду
Британські урядовці висловили глибоке розчарування тим, що досі не вдалося досягти домовленості з представниками Абрамовича.
“Уряд рішуче налаштований на те, щоб кошти від продажу футбольного клубу “Челсі” досягли гуманітарних цілей в Україні після незаконного повномасштабного вторгнення росії”,
— підкреслили в офіційній заяві.
Російські гроші за кордоном
Ситуація навколо заблокованих коштів від продажу “Челсі” стала символічною у контексті більш широких зусиль щодо використання заморожених російських активів для підтримки України в умовах триваючої війни.
Близько 260 млрд євро активів Центрального банку рф було заморожено у вигляді цінних паперів і готівки в юрисдикції країн-членів G7, ЄС і Австралії, причому більше двох третин з них заморожено в ЄС. 190 млрд євро активів у євро контролює Бельгія, США контролюють активи на суму від 40 до 60 мільярдів доларів, а Велика Британія – близько 25 млрд фунтів стерлінгів.
Наразі доходи від цих активів спрямовуються на покриття кредитів, наданих Україні, однак самі кошти залишаються недоторканими.
Що ж до коштів приватних осіб, то американський аналітичний центр Atlantic Council на початку повномасштабної війни стверджував, що росіяни мають близько 1 трильйона доларів «темних грошей» за кордоном. Згідно зі звітом за 2020 рік, чверть цієї суми контролюється Путіним і його олігархами. Ці гроші взагалі є недоторканими для українських західних партнерів.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко