Не всі добровольці до 25 років, які раніше приєдналися до ЗСУ, зможуть отримати ₴1 мільйон: причини
13 Березня 18:05
У постанові Кабміну щодо реалізації експериментального проєкту з підвищення мотивації молодих хлопців віком від 18 до 25 років укладати контракт із ЗСУ під час воєнного стану спочатку не йшлося про молодь, яка вже служить в армії. Міністерству оборони та Кабміну довелося терміново виправити несправедливість, а саме, гарантувати їм виплати. Але вже з певними нюансами. Хто може розраховувати на винагороду, а хто ні, вивчав Комерсант український.
Після того, як МО розробило умови залучення до армії молоді від 18 до 25 років, яка не є мобілізаційного віку, виникли питання, а як бути з тими хлопцями та дівчатами, які добровільно пішли до ЗСУ з 2022 року. Чим вони гірші за тих, кого запрошують до армії зараз і кому уряд пропонує різні пільги та виплати?
Першим поспішив заспокоїти молодих військових спікер МО Дмитро Лазуткін, який заявив, що на виплату 1 млн грн зможуть розраховувати добровольці та мобілізовані, які вступили до ЗСУ до 25 років за новими умовами контракту.
“Виплата 1 млн грн передбачена для тих, хто до 25-річчя пішов служити до ЗСУ починаючи з 2022 року. Їм потрібно звернутися до командирів, щоб дізнатися алгоритм отримання грошової винагороди”, — заявив Лазуткін.
А умови отримання винагороди можна знайти в постанові Кабміну від 11 лютого 2025 року. І вони не всім сподобаються. А точніше, за ними не всі зможуть отримати мільйон.
Не всі отримають мільйон
У постанові зазначено, що рядові, сержанти та старшини ЗСУ, інших військових формувань, а також правоохоронних органів спецпризначення, які до вступу в силу цієї постанови у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, проходили військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях не менше 6 місяців станом на дату вступу в силу цієї постанови, отримують одноразову грошову винагороду за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 млн грн.
А якщо військовослужбовець перебував у зоні бойових дій менше пів року, станом на дату вступу в силу цієї постанови, винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби, з розрахунку 1/6 від 1 млн грн за кожні 30 днів безпосередньої участі в бойових діях у районах ведення військових (бойових) дій (підсумково обчислених).
Але розраховувати на винагороду не зможуть ті, хто двічі або більше разів притягувався до кримінальної, адміністративної відповідальності за скоєння військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, термін дії якого не закінчився. Тобто, розраховувати на винагороду зможе лише найдисциплінованіший боєць. Незалежно від того, скільки він пробув на “нулі” — пів року, рік і більше.
“Але ті, хто до 25-річного віку брали безпосередню участь у бойових діях менш як 6 місяців у зв’язку з наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій) отриманих під час захисту Батьківщини, або їх перебуванням і звільненням з полону (крім добровільно зданих у полон), отримують винагороду в повному обсязі”, — йдеться в постанові Кабміну.
Зразкова поведінка – гарантія збагачення
Юристи звернули увагу на штучні перепони, щоб не платити.
“Знову ж, за кілька років служби у бійця може з’явитися не одне стягнення, немає святих, тим більше з огляду на те, що їм доводиться пережити. А по суті, всі виплати будуть залежати від командира, як він вирішить, так і зробить. І якщо відносини з командиром хороші, все буде по закону, якщо ні — самі розумієте. І ці обмеження щодо виплат стосуватимуться і тих, хто зараз підписує контракт. Тепер їм також потрібно стати зразковими воїнами, не порушувати дисципліну, не потрапляти в історії, в іншому випадку вони не побачать свій мільйон”, — розповідає в коментарі «Коммерсант Український» адвокат Валентин Серков.
І, як зазначив адвокат, крім одного мільйона грн, 18-25-річним добровольцям і мобілізованим більше не пропонують жодних додаткових пільг, як тим, кого запрошують підписати контракт з цього року. А це і безкоштовна освіта, і безвідсоткова іпотека, безкоштовне лікування, вільний виїзд за кордон тощо. У них, в найкращому випадку, буде лише УБД з їхніми пільгами й ніяких додаткових “плюшок”. Хоча новобранці можуть навіть не встигнути ними скористатися, оскільки в контракті є одна цікавий рядок, на яку мало хто звернув увагу. А варто було б.
“В умовах контракту написано, що підписанту “гарантується звільнення від мобілізації на 12 місяців після завершення контракту”. І оскільки демобілізований буде числитися військовозобов’язаним і пройшов армію, на нього не будуть поширюватися умови про не призов до 25 років. Якщо війна не завершиться найближчим часом, то підписавши контракт у 2025 році, у 2027 році гарантовано можна потрапити до ЗСУ як мобілізований. Хоча й сама демобілізація під великим питанням, адже сьогодні, якщо у контрактника закінчується термін, то у зв’язку з воєнним станом він автоматично продовжується”, — зазначає адвокат Валентин Серков.
Але, оскільки уряд сам називає цей проєкт пілотним і він лише запущений, про нього варто поговорити трохи пізніше.
Авторка: Алла Дуніна