Goodbye, USAID: як США оптимізують міжнародну допомогу

10 Березня 14:07

Нова американська адміністрація офіційно скасовує 83% програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Про це у соцмережі Х повідомив Державний секретар Марко Рубіо, інформує Комерсант український.

За його словами, це зроблено після 6-тижневого перегляду програм міжнародної допомоги, які реалізовувались USAID.

«5200 контрактів, які зараз скасовано, витратили десятки мільярдів доларів у спосіб, який не відповідав (а в деяких випадках навіть завдав шкоди) основним національним інтересам Сполучених Штатів», – зазначив Марко Рубіо.

Він також повідомив про намір проконсультуватись із Конгресом, щоб рештою 18% програм (це приблизно 1000 програм), які зберігаються, відтепер більш ефективно керував Державний департамент.

Держсекретар США назвав ліквідацію USAID та скорочення програм міжнародної підтримки запізнілою та історичною реформою.

Нагадаємо, 21 січня Президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасове призупинення всіх програм допомоги США іноземним державам на 90 днів для перевірки, щоб визначити, чи відповідають вони цілям його політики.

The Washington Post повідомляв тоді, що постраждали різні програми: від Міжнародного комітету Червоного Хреста, який вивозить заручників із Гази і зазвичай отримує чверть свого річного глобального бюджету від Сполучених Штатів на всю свою діяльність, до організацій, які надають допомогу голодуючим і медичну допомогу, а також програми розмінування в зонах конфліктів по всьому світу.

Яким програмам можуть залишити фінансування

Припущення відносно того, куди і надалі надходитиме допомога США, можна зробити на підставі рішення Держдепартаменту, ухваленого наприкінці січня. Тоді вирішено було тимчасово продовжити фінансування гуманітарних програм, які «рятують життя».

У відповідній записці, отриманій The Washington Post, Марко Рубіо визначив таку гуманітарну допомогу як «основні життєво важливі ліки, медичні послуги, їжу, житло та допомогу в харчуванні, а також постачання та розумні адміністративні витрати, необхідні для надання такої допомоги».

З цього ж допису The Washington Post можна зробити висновок, що адміністрація США не фінансуватиме програми, пов’язані з абортами, гендерними програмами, допомогою трансгендерним людям тощо.

У США намагаються протидіяти намагання згорнути діяльність USAID

Агенція Associated Press повідомляла про наказ федерального судді, адресований адміністрації Трампа, тимчасово скасувати заморожування фінансування, яке призвело до припинення надання допомоги Сполученими Штатами в усьому світі. Таке розпорядження суддя Амір Алі видав за позовом, який ініціювали дві організації – Коаліція захисту прав проти СНІДу та Глобальна рада охорони здоров’я.

Ухвалюючи таке рішення, суддя послався на величезну шкоду, яку раптове припинення фінансування завдало некомерційним та іншим організаціям, які допомагають надавати допомогу США за кордоном.

А Група демократів Палати представників представила закон, який мав би запобігти ліквідації адміністрацією Трампа Агентства США з міжнародного розвитку. Як повідомляло видання THE HILL, цей документ має назву «Закон про захист національної безпеки США». Він має на меті довести, що реформа USAID повинна відповідати законам і «не завдавати шкоди американській м’якій силі».

Як в Україні реагували на припинення фінансування програм USAID

Президент України Володимир Зеленський наприкінці січня повідомив про те, що доручив урядовцям прозвітувати щодо тих програм американської підтримки, які були призупинені, а також визначити, які з них є критичними й потребують термінового реагування.

Як зазначив тоді глава держави частину такого фінансування можна буде забезпечити завдяки державним фінансам, частина мала стати предметом обговорення з європейцями та американцями. За його словами, це стосується багатьох сфер – від зв’язку, цифровізації до підтримки ветеранів, шкіл, лікарень та відбудови.

До речі, днями у Японському агентстві з міжнародного співробітництва (JICA) заявили про намір розглянути можливість фінансування тих програм у сфері енергетики та інфраструктури в Україні, якими раніше опікувалося Агентство США з міжнародного розвитку. Комерсант український про це повідомляв.

Голова українського офісу JICA Хідекі Мацунага пояснив, що підходи USAID і JICA дещо різняться, тому буде непросто підхопити певні програми, які впроваджувало USAID, зокрема у правовій сфері, а також напряму фінансувати громадянське суспільство. Але, за його словами, у японському агентстві хотіли б побачити, які прогалини виникли в енергетичному секторі, і спробувати максимально, наскільки можливо, їх заповнити.

Василевич Сергій
Редактор