Не старші 20 років: в Україні хочуть “омолодити” автопарк

24 Березня 11:56

Міністерство розвитку громад та територій України оприлюднило для обговорення проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань допуску до експлуатації транспортних засобів». Про це повідомляється на сайті відомства, інформує Комерсант український.

Як зазначається, проєкт розроблено для того, аби спростити процедуру допуску транспортних засобів до участі у дорожньому русі, і насамеред, удосконалити процедури сертифікації транспортних засобів, що були у користуванні.

Чому існує потреба в поліпшенні сертифікації

У пояснювальній записці до поєкту вказується на те, що нові легкові автомобілі вперше реєструють у разі відповідності екологічним нормам не нижче рівня “Євро-5”, натомість легкові автомобілі, які були в користуванні і які ввозяться на митну територію України, вперше реєструють навіть за відповідності нормам “Євро-2”, які були введені у Європейському Союзі у 1996. Це на сьогодні відповідає віку транспортних засобів у майже 30 років. Внаслідок цього український автопарк стрімко старішає, збільшується його негативний вплив на довкілля та здоров’я громадян.

Законопроєктом передбачається врегулювати питання допуску до експлуатації транспортних засобів, зокрема тих, що були у користуванні та ввезені на митну територію в Україні для вільного обігу, їх першої державної реєстрації в Україні, шляхом приведення законодавства у цій сфері у відповідність до практики ЄС. Для цього пропонується внести зміни до Законів України «Про транспорт» та «Про дорожній рух».

Які норми міститься в проєкті нового закону

В Інституті досліджень авторинку проаналізували новації, які пропонує Міністерство розвитку громад та територій, і прокоментували.

Техогляд замість сертифікації

Зараз перед першою реєстрацією імпортованого транспортного засобу, як відомо, слід провести його сертифікацію – процедуру, подібну до технічного контролю, але з іншою назвою. У проєкті пропонується перед першою реєстрацією запровадити обов’язковий технічний контроль (ОТК), для всіх типів транспортних засобів, і у разі повної відповідності машини вимогам, замість сертифіката в Сервісному центрі МВС слід буде подавати протокол про проходження обов’язкового технічного контролю.

При цьому обов’язковість та регулярність ОТК не змінюється. Іншими словами – якщо зараз немає вимоги проведення регулярного техогляду для приватних легковиків, цим проєктом вона і не створюватиметься.

Для авто понад 20 років – червоне світло

Транспортні засоби, які ввозяться в Україну, як вважають автори проєкту, повинні мати вік не більший за 20 років і бути зареєстрованими в країнах учасницях Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах.

Таке обмеження теоретично може вплинути на ввезення легкових авто віком понад 20 років. Проте, як зазначають експерти Інституту досліджень авторинку, на практиці такого віку авто через старість, високі митні платежі та непопулярність на ринку фактично ніхто й не привозить. Частка імпортованих легковиків з роком випуску від 2005 до 1995 включно за підсумками січня 2025 року склала 4,6%.

Тож, фрагмент із пояснювальної записки до проєкту, у якому йдеться, що «внаслідок чого стрімко старішає автопарк і збільшується його негативний вплив на довкілля та здоров’я громадян» при такій частці машин віком понад 20 років виглядає перебільшенням. Підтверджує це ще й те, що частка імпортованих вживаних авто віком до 10 років включно становить 61,2%, а загалом середній вік завезених легковиків становить 9,5 року.

Для нових авто – зелене «Євро»

Екологічним стандартам, за пропозицією з проєкту, повинні відповідати при першій реєстрації лише нові транспортні засоби: спочатку «Євро-5», потім, з 1.01.2027 – «Євро-6». А ось вживані авто при ввезенні виходить мають відповідати лише одній вимозі: мати вік не більше 20 років.

При цьому, як зазначають фахівці Інституту досліджень авторинку, якщо модель певного автомобіля вже не виробляється, однак він придатний до експлуатації, і при цьому має вік 30 або більше років – його буде можна імпортувати згідно з правилами із закону «Про ввезення культурних цінностей». При цьому для першої реєстрації вимоги відповідності екологічним нормам для такого авто не застосовуватимуться. Це означає, що ретро-автівки можна буде ввозити і реєструвати. Є думка, що нарешті можна буде «легалізувати» і ті «цінні моделі», які були ввезені раніше, однак досі вважаються лише експонатами, а не транспортними засобами.

Згідно з прикінцевими положеннями проєкту закону, у разі його ухвалення ці норми почнуть діяти через 1 рік після офіційного опублікування закону.

Ознайомитись з проєктом документа можна на офіційному вебсайті Мінінфраструктури за посиланням.

Зауваження та пропозиції приймаються протягом одного місяця з дня оприлюднення, тобто до 19 квітня 2025 року. Надсилати пропозиції від фізичних та юридичних осіб пропонується на адресу: [email protected]  та на адресу Державної регуляторної служби України.

Скільки і яких вживаних авто ввозиться в Україну

Впродовж минулого місяця український автопарк поповнили майже 17 тис. вживаних легковиків, що були ввезені з-за кордону, повідомляє Укравтопром.

Відносно лютого 2024 року цей показник зменшився на 5%. Найбільша частка в цьому сегменті авторинку належала бензиновим авто – 46%.

Далі йдуть: дизельні – 23%; електромобілі – 22%; гібриди – 5%; авто з ГБО – 4%.

Середній вік вживаних машин, що у лютому перейшли на українські номери, становить 9,5 року.

Лідером реєстрацій, серед ввезеного секонд-хенду, залишається Volkswagen Golf.

До ТОП – 5 найпопулярніших моделей місяця увійшли:

– VOLKSWAGEN Golf – 900 од.;

– RENAULT Megane – 653 од.;

– SKODA Octavia – 592 од.;

– VOLKSWAGEN Tiguan – 490 од.;

– AUDI Q5 – 449 од.

Всього з початку року свою першу реєстрацію в Україні пройшли майже 31 тис. уживаних легковиків, що на 10% менше, ніж за аналогічний період 2024 року.

Василевич Сергій
Редактор