Не лише нерухомість, земля та авто: чого такого особливого задекларували депутати

14 Квітня 11:49

Депутати Верховної Ради подали декларації за 2024 рік. І окрім традиційної вже нерухомості, земельних ділянок і автопарків, у них в деклараціях з’явились і більш оригінальні речі. Рух ЧЕСНО дослідив відповідні розділи з цінним майном декларацій, інформує Комерсант український.

Експерти знайшли в деклараціях дещо незвичайні, але досатньо дороговартісні речі.

Приміром, голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія задекларував право безоплатного користування модульною будівлею та вказав, що вона коштує 2,5 мільйона гривень.

Натомість нардеп від уже забороненої проросійської партії ОПЗЖ Григорій Суркіс задекларував не менш цікаву річ. Він придбав за 600 тисяч гривень композицію з елементами авіаційного озброєння.

Не повʼязане з цінним майном, але не менш цікаве оновлення в декларації нардепа від фракції “Слуга народу” Владлена Неклюдова. Він виграв на ставках на спорт майже 250 тисяч гривень. Про це депутат повідомив у декларації за 2024 рік у розділі доходи як про “приз”. Він єдиний з нардепів, хто повідомив про заробіток на ставках чи казино минулого року.

Торік депутати готувалися також і до можливих блекаутів, а тому в їхніх деклараціях зʼявляються сонячні батареї та їхні складові.

Приміром, цілий комплекс з акумуляторними модулями, контролерами для них та самими сонячними панелями придбала дружина п’ятого президента та лідера опозиційної партії “Європейська Солідарність” Петра Порошенка Марина. Загальна вартість покупки складає 3 мільйони гривень.

Натомість нардеп-мажоритарник від “Слуги народу” Валерій Зуб задекларував комплекс гібридної системи електропостачання на базі фотоелектричних модулів за майже 500 тисяч гривень.

Мережеву фотоелектричну станцію придбав представник цієї ж фракції Михайло Новіков, але «всього» лише за 120 тисяч. А депутат від уже забороненої проросійської партії ОПЗЖ Василь Німченко обладнав дах сонячними панелями за 280 тисяч гривень.

Статки не всіх депутатів стали доступними для громадськості

Загалом на сайті НАЗК можна знайти оновлені декларації 387 з 400 народних депутатів. Декларації восьми нардепів не відображаються для публічного доступу.

Рух ЧЕСНО нагадує, що на час воєнного стану у реєстрі декларацій приховують дані (в тому числі за попередні роки) про тих депутатів і держслужбовців, які служать у війську чи мають інші безпекові підстави для закриття їхньої інформації.

Серед таких нардепів: представник «За майбутнє» Сергій Рудик, члени фракції “Слуга народу” Святослав Юраш, Вячеслав Рубльов, Валентина Короленко-Усова, Лада Булах, нардепка від “ЄС” Софія Федина, позафракційна Людмила Буймістер, а також підозрюваний у держзраді Євгеній Шевченко, який на початку вторгнення, заявляв, що служить в ГУР, хоч там потім це спростовували.

Ще кільком депутатам взагалі не до декларацій

Як показує дослдження руху ЧЕСНО, річні декларації не подали пʼятеро нардепів. Серед них колишній “слуга”, а нині позафракційний Олександр Дубінський та обранці від забороненої проросійської партії ОПЗЖ Нестор Шуфрич та Олександр Пономарьов. Усі троє перебувають у СІЗО як фігуранти справ про державну зраду.

Немає декларації за минулий рік і від позафракційного нардепа Віктора Бондаря, якому на початку року НАБУ та САП оголосили підозру у справі про заволодіння коштами Укрзалізниці і якого 14 лютого суд відправив під варту.

Крім того, декларацію не подав “слуга” Андрій Одарченко, який у вересні минулого року нелегально перетнув кордон та втік до Румунії і відтоді не зʼявлявся у Верховній Раді.

Примітно, що ще троє нардепів, які перебувають у розшуку і переховуються закордоном, попри це подали свіжі річні декларації. Це Артем Дмитрук, Ярослав Дубневич та Сергій Шахов.

Серед інших нардепів-втікачів декларацію подав також Олександр Куницький, який у вересні не повернувся з закордонного відрядження, та навіть Федір Христенко, який третій рік поспіль прогулює засідання Верховної Ради.

НАЗК вже активно перевіряє декларації

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) за березень 2025 року завершило 73 повних перевірки декларацій, відібраних за ризик-орієнтованим підходом.

Виявлено порушення у 38 деклараціях, тобто у 52% із числа завершених. Зокрема, ознаки недостовірних відомостей встановлені у 36 деклараціях на понад 222 млн грн. Також у двох деклараціях встановлено ознаки необґрунтованості активів на понад 12 млн грн.

У березні 2025 року до компетентних органів направлено 45 обґрунтованих висновків щодо виявлення ознак корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, за яке передбачено кримінальну відповідальність за ст. 366-2 КК України “Декларування недостовірної інформації”.

Серед усіх завершених повних перевірок декларацій порушення встановлено у деклараціях, поданих представниками:

– органів місцевого самоврядування – у 55 випадках (з них 34 – депутатами місцевих рад, 14 – депутатами обласних рад; одним заступником голови обласної ради, двома головами міських рад та одним головою селищної ради, одним заступником міського голови та двома працівниками апаратів міських рад);

– представниками обласних та районних державних адміністрацій – 4;

– працівниками Національної поліції – 9;

– представниками судової системи – 3 (з них один – суддя);

– державних підприємств – 5;

– органів досудового розслідування – 2;

– органу законодавчої влади – 2 народні депутати;

– військово-лікарських комісій – 1;

– територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки – 5;

– медико-соціальної експертної комісії – 4;

– митної та податкової служби – 6 (три митника і три податківця).

Василевич Сергій
Редактор