Не лише кількість: як у Міноборони контролюють якість речового забезпечення війська
11 Квітня 15:07
За перший тиждень квітня Центральне управління контролю якості Міноборони разом із представниками Територіальних центрів управління прийняли речового майна для Сил оборони на суму понад 1 млрд грн і лише 2.3% майна з цього обсягу на суму 26 млн грн було забраковано. Про це повідомили у Міністерстві оборони, інформує Комерсант український.
Такі цифри і дали підстави Міноборони говорити про покращення якості речового забезпечення Сил оборони.
Що ж так посприяло підвищенню якості
Як вважають в оборонному відомстві, це стало можливим завдяки кільком нововведенням:
– збільшенню частки українських виробників у державних контрактах, що сприяло підвищенню якості продукції;
– впровадженню системи повторної перевірки товарів у лабораторіях, розробленої у співпраці з ГО Statewatch, яка допомагає виявляти фальсифікації протоколів випробувань;
– використанню фото- та відеофіксації невідповідностей у поставках, що забезпечує додатковий незалежний контроль якості.
Що ще допомагає поліпшити якість речового майна
Забезпечення речових потреб Сил оборони – це компетенція державної агаенції «Державний оператор тилу» (DОТ). Вона здійснює постачання харчів, одягу та пально-мастильних матеріалів для потреб військових.
Саме у 2025 році Державний оператор тилу, приміром, посилив контроль за дотриманням графіків виробництва постачальників речового майна. Регулярними стали виїзди на підприємства.
«Окрім документального підтвердження, ми хочемо бачити процес на власні очі. Це дає змогу оперативно реагувати на потенційні ризики, які, на жаль, траплялися у 2024 році. Зараз ми системно відстежуємо наявність матеріалів, темпи виконання замовлень та відповідність продукції затвердженим стандартам», – зазначає директорка програми речового майна DOT Вікторія Виноградова.
У разі виявлення порушень складається відповідний акт. Якщо постачальник систематично не виконує свої зобов’язання, DOT має право на одностороннє розірвання договору. У такому випадку постачальник втратить можливість брати участь у майбутніх закупівлях.

Також DOT разом із партнерськими організаціями та експертами розробив нову технічну специфікацію для постачальників, що забезпечують поставку речового майна за бюджетні кошти 2025 року. Вона містить чіткі вимоги до приймання, пакування й маркування майна, що оптимізують логістичні процеси, скорочують час розвантаження та зменшують навантаження на центри забезпечення ЗСУ.
А ще Державний оператор тилу спростив для військових частин роботу з рекламаціями. Відтепер через ІТ-систему DOT-CHAIN доступна можливість подання претензій щодо якості продуктів. Система автоматично підтягує необхідну інформацію на основі відповідного замовлення – військовій частині потрібно лише додати інформацію про факт неякісного товару.
Це дозволяє не лише значно скоротити час формування та опрацювання таких скарг, але й, що найважливіше, покращити рівень забезпечення Збройних Сил тими ж продуктами харчування.
Скільки державі коштує речове забезпечення війська
За підсумками першого кварталу 2025 року закупівельна агенція Міністерства оборони «Державний оператор тилу» законтрактувала тилового майна на суму 44.8 млрд грн.
«Це становить майже 66% від загального фінансування на 2025 рік, яке складає 67.6 млрд грн», – повідомив директор Департаменту політики закупівель Міноборони України Гліб Канєвський.
Зокрема, законтрактовано харчування на 21.4 млрд грн, речового майна – 16.4 млрд грн, ПММ – 7 млрд грн.
Також законтрактовано суттєвий обсяг засобів індивідуального захисту. Загалом укладено угоди на 3.8 млрд грн, зокрема на постачання бронежилетів – 3.1 млрд грн, шоломів – 0.7 млрд грн, тактичних окулярів – 0.1 млрд грн. Це дало змогу своєчасно забезпечити підрозділи необхідними засобами захисту.