НБУ намагається змусити банки конкурувати за вкладників. Що для цього робиться

17 Березня 15:21

Окремі банки й надалі користуються неконкурентними перевагами концентрації надлишкової ліквідності та утримуються від перегляду власної процентної політики, ігноруючи відповідні кроки НБУ, що позначається на вкрай стриманому темпі підвищення рівня депозитних ставок у середньому по банківській системі. Така критична точка зору лунала під час недавньої дискусії членів Комітету з монетарної політики НБУ, інформує Комерсант український.

Нагадаємо, за підсумками тієї дискусії, Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 15,5% річних та скоригувати параметри процентної політики.

Що відбувається з депозитами

Попри зростання інтересу населення до ОВДП, депозитні вклади залишаються популярнішим та доступнішим інструментом для заощаджень, який здатен стримати тиск на ціни та міжнародні резерви. Така оцінка лунала під час засідання Комітету з монетарної політики.

Водночас, як наголошувалось, приплив строкових вкладів населення в гривні, хоч і дещо відновився в останні місяці, але залишається нижчим, ніж у відповідний період минулого року. Частка строкових вкладів у загальному обсязі гривневих коштів населення в банках стійко знижується. Це говорить про потребу в підвищенні привабливості банківських вкладів.

З огляду на такий перебіг подій більшість членів Комітету висловилися на користь створення додаткових стимулів для банків конкурувати за вкладників і нарощувати обсяг строкових гривневих депозитів населення.

Як підвищити привабливість гривневих депозитів  

Найшвидший спосіб заохотити банки до конкуренції за вкладників – це посилити дієвість тримісячних депозитних сертифікатів з підвищеною ставкою і прив’язкою до темпів залучення строкових депозитів населення.

Під час обговорення цієї ідеї на засіданні Комітету з монетарної політики констатувалось, що у 2023 році цей інструмент довів свою ефективність, але минулого року його вплив очікувано зменшився через зміну параметрів в умовах циклу пом’якшення процентної політики. На думку частини членів Комітету, доцільно частково відновити такі стимули для банків, щоб посилити монетарну трансмісію в депозитні ставки.

Лунала й інша точка зору. Її прихильники зауважували, що НБУ вжив вже достатньо заходів для підтримання привабливості гривневих інструментів за рахунок як підвищення облікової ставки, так і підтримання стійкості валютного ринку. Дохідність ОВДП та ставки за гривневими депозитами в багатьох приватних банках наразі забезпечують належний рівень захисту від інфляції. Відпливи гривневих вкладів не спостерігаються, тому НБУ не слід додатково переглядати операційний дизайн процентної політики.

Що було вирішено

Більшість членів Комітету з монетарної політики підтримала пропозицію стосовно перегляду параметрів операційного дизайну з 4 квітня з метою збереження реальної дохідності строкових депозитів з урахуванням додаткового оподаткування.

Таким чином, з 04 квітня 2025 року:

– спред між обліковою ставкою та ставкою за тримісячними депозитними сертифікатами зросте на 1 в. п.;

– спред між обліковою ставкою та ставками за кредитами рефінансування теж зросте на 1 в. п.;

– розширяться можливості банків розміщувати кошти в тримісячних депозитних сертифікатах залежно від успішності нарощування протягом останніх 12 місяців портфеля гривневих депозитів населення зі строком більше трьох місяців (мультиплікатор підвищується з 3 до 3,5).

Такі зміни посилять ринкові стимули для залучення банками строкових депозитів населення в гривні. Це сприятиме подальшому зростанню процентних ставок за строковими гривневими інструментами, а відповідно – посиленню захисту гривневих заощаджень громадян від інфляційного знецінення.

В НБУ оцінили стан ліквідності банківської системи

Банківська система України нарощує запас ліквідності – обсяг гривневих кошів на рахунках фізичних осіб протягом лютого згідно з оперативними даними зріс на 2,3%. На цьому наголошується у повідомленні НБУ.

Обсяг гривневих коштів на рахунках бізнесу за лютий також зріс на 2,3%, компенсуючи більшу частину січневих ситуативних сезонних відпливів.

Тож на початку цього року повторюється тенденція, яка спостерігалася і в довоєнні часи, коли через сезонні чинники надходження на рахунки клієнтів зростають наприкінці календарного року, скорочуються на початку наступного, однак це скорочення швидко компенсується та не має впливу на стан ліквідності банківської системи.

Станом на початок березня обсяг гривневих коштів клієнтів у банках становить 1,9 трлн грн, з початку повномасштабного вторгнення він подвоївся. Як зазначають в НБУ, це ключові ресурси для подальшого нарощення банками інвестицій та кредитування, що сприятиме подальшому відновленню економіки та зміцненню обороноздатності України.

Василевич Сергій
Редактор