НБУ може зняти обмеження на перекази у 150 тис грн. Але є одна умова

14 Лютого 10:56

Національний банк України потенційно готовий анулювати обмеження у 150 000 грн на перекази з картки на картку, але тільки якщо банки доведуть, що самостійно готові виявляти ризикових клієнтів. Про це в інтерв’ю Forbes заявив голова НБУ Андрій Пишний, інформує Комерсант український.

Посадовець пояснив, що НБУ має намір упродовж одного-двох місяців оцінити ефективність дій банків і якщо їх дії із запобігання діяльності дропів виявляться ефективними, Нацбанк скасує обмеження у 150 000 грн для карткових переказів.

Андрій Пишний вважає, що банки мають самі поліпшувати свої системи внутрішнього контролю, використовувати ризикоорієнтований метод і ретельно аналізувати операції своїх клієнтів на предмет потенційної незаконної діяльності.

В НБУ також усвідомлюють, що самі собою ліміти не здатні розв’язати проблему існування дропів. Допоможе тут тільки комплексне рішення: зміни в законодавстві та впровадження спеціального реєстру дропів.

Нагадаємо, з 1 жовтня 2024 року Нацбанк запровадив обмеження на вихідні перекази з банківських карток (p2p) – їх розмір не може перевищувати 150 000 грн на місяць. Свої дії регулятор пояснив протидією дропам, тобто клієнтам, які надають свої банківські рахунки для незаконної діяльності інших осіб.

10 грудня 2024 року сім найбільших банків України підписали меморандум, яким запровадили ліміти на переказ «з картки на картку», а також посилений моніторинг для фізичних осіб і ФОПів. Згодом меморандум підписали ще 23 банки і 2 фінансові компанії.

Про що ще заявив голова НБУ

– В інтерв’ю Forbes Андрій Пишний пояснив, що пришвидшення інфляції було прогнозованим, тому наприкінці першого півріччя минулого року НБУ зупинив цикл пом’якшення процентної політики, а в грудні та січні 2025 року підвищив облікову ставку загалом до 14,5%. За його словами, це необхідний крок, щоб інфляційні очікування залишалися під контролем, а інтерес до заощаджень у гривні зберігався. Прогноз НБУ передбачає сповільнення інфляції в другому півріччі цього року.

– Національний банк, за словами його голови, розраховує, що банки найближчим часом переглянуть процентну політику й запропонують адекватні ставки, зважаючи на інфляційні очікування. Андрій Пишний констатував, що грудневе рішення підвищити облікову ставку на 0,5 в.п. вже зупинило зниження депозитних ставок у банках, а в деяких – ставки дещо зросли. 

– Андрій Пишний також повідомив, що НБУ готовий до предметного обговорення питання врегулювання віртуальних активів як на рівні парламенту, так і з міжнародними партнерами, насамперед ЄС.

“Цей ринок має дати нові можливості, не створюючи небезпечного регуляторного арбітражу, а також не генеруючи безконтрольні та небезпечні ризики”, – зазначив Голова НБУ.

– Ухвалення закону про фінансову інклюзію та створення банку фінансової інклюзії, як вважає Андрій Пишний, допоможе вирішити питання доступності отримання фінансових послуг, особливо на прифронтових територіях. Але важливо, щоб парламент підтримав документ у редакції, запропонованій НБУ.

“Це принципово. І це отримало підтримку МВФ. Це забезпечить дотримання банком фінансової інклюзії всіх вимог і нормативів НБУ», – наголосив Андрій Пишний.

Він висловив сподівання, що бачення фінансової інклюзії, запропоноване НБУ, дасть змогу не лише Укрпошті, але й іншим поштовим операторам долучитися до цього ринку.

Василевич Сергій
Редактор