Норвегія зафіксувала підвищення радіації на кордоні з росією. Про це повідомляє Barrents Observer із посиланням на Норвезьке агентство з радіаційної та ядерної безпеки (DSA). Сліди радіоактивного ізотопу виявили в період з 9 по 12 вересня. З чим пов’язане підвищення радіації та чи є суттєвим, щоб бити на сполох, Комерсант український розбирався разом з професором Інституту радіоекології Фукусімського університету Марком Железняком.
В пробах станцій радіаційного спостереження Вікшеф’єлль і Сванховд зафіксували сліди цезію-137, повідомляє The Barents Observer.
Відомо, що цезій виділяється під час розпаду урану-235, що входить у паливо для атомних реакторів і «начинку» для ядерної зброї. Отже, низка експертів пов’язали підвищення радіації з випробуваннями ядерної зброї росією. Втім, давайте по черзі.
Чи можна довіряти джерелу The Barrents Observer?
Деякі експерти з ядерної енергетики поспішили назвати інформацію про радіацію, яка швидко розповсюдилася Telegram-каналами, фейком.
В ексклюзивному коментарі професор Інституту радіоекології Фукусімського університету Марк Железняк зазначає, що джерело The Barrents Observer заслуговує уваги.
«Це — норвезька організація, яка дуже прискіпливо дивиться на ситуацію, зокрема, в Баренцовому морі. Посилаються на державну установу, яка є аналогом нашої Державної інспекції ядерного регулювання України», — сказав Марк Железняк.
І хоча на офіційному сайті установи цієї інформації нема, це означає, що саме підвищення радіації не суттєве і на державному рівні паніку не роздмухують, каже Железняк
На скільки суттєве підвищення радіації?
DSA уточнює, що кількість цезію-137 у пробах була низькою і перевищила нормальні значення приблизно на 5 мікробеккерелів на кубічний метр. Професор Інституту радіоекології Фукусімського університету пояснює на простому прикладі, що означає таке забруднення.
«Радіація в малих дозах не має впливу, як аналогію, ми можемо виявити в кефірі півградуса-градус алкоголю, але якщо навіть випити три літри цього кефіру, впливу на організм не буде. В радіації так само. Ті рівні, про які сповіщаються, вони вимірюються, але загрози не несуть», — пояснив Марк Железняк
Ба більше, крім норвежців, ніякі інші країни-сусіди не фіксують підвищення, тож рівень радіації такий, який не викликає тривоги.
Що могло стати причиною радіації?
Професор Інституту радіоекології Фукусімського університету нагадує про періодичне брязкання ядерною зброєю з боку росії. Відомо, що 16 вересня закінчилися масштабні навчання Військово-морського флоту росії «Океан-2024», що можна теоретично пов’язати з підвищенням радіації.
«Страшилка рф — це проєкт Буревісник, ракета з ядерним двигуном, яка є більшою загрозою для самої росії, ніж для її сусідів. І норвежці фіксували активності останні тижні на Новій Землі, де розташований Полігон для запуску цієї ракети», — нагадав Марк Железняк.
Втім, підкреслює професор, це лише здогадки, бо на таких мікрорівнях загроз немає.
Ще один аспект цієї новини — це бажання росії вкотре залякати світ.
“Росіяни мають останній козир в рукаві, яким попереджають європейців, американців не переходити уявні «червоні лінії». Росії вигідно нагадувати, що вона може забруднити півсвіту», — вважає Марк Железняк.
Баренцове море — високомілітаризоване
Марк Железняк у 90-ті разом з командою науковців досліджував рівень забруднення Баренцевого моря. Тож нагадує, що в цьому регіоні є багато джерел радіоактивності. Каже, в радянські часи проводилися тестування термоядерної зброї на відкритому повітрі, були й підземні вибухи.
«В Баренцовому морі за радянських часів затоплялися неперероблені старі ядерні реактори. Це був дуже простий засіб хоронити непотрібне. І це не лише підводні човни», — розповів Марк Железняк.
Зокрема, сьогодні під водою знаходиться реактор атомного криголаму Леніна. Після розпаду Радянського Союзу фахівці почали досліджувати об’єкт.
«Я також на початку 90-х брав участь у цих розрахунках. Була створена робоча група з норвезьких, англійських і колишніх радянських науковців (росіяни, українці). Ми були в Москві і працювали з тими людьми, які ці реактори затоплювали. Розрахунки показали, що навіть якщо вони будуть ще витікати, то рівень радіації буде низький», — зазначив Марк Железняк.
Ядерний парадокс
Ще у 2017 на щорічній конференції народів Арктики путін виступив з промовою про збереження довкілля. Перед цим особисто інспектувавши результати видалення 42 тисяч тонн брухту з архіпелагу Земля Франца-Йосифа у межах “генерального прибирання Арктики”.
- Попри це, прикриваючись іміджем захисника арктичної екосистеми, путін нарощує ядерний потенціал.
- Прибираючи іржавий радянський ядерний спадок на крайній Півночі, путін регулярно запускає нові атомні криголами та єдину у світі плавучу атомну електростанцію, що знову роблять Арктичні води “найядернішими” на планеті.
- Виступаючи за чистоту Арктики, путін заявляє про випробування росією ракети «Буревісник» з ядерною установкою.
Авторка: Анастасія Федор