Найнижчі продажі пального за два роки: що відбувається на АЗС

20 Березня 15:42

У лютому 2025 року загальна вартість реалізованого пального на АЗС України досягла 28,4 мільярда гривень, що майже не змінилося порівняно з січнем. Водночас обсяг продажів у літрах скоротився до 551,4 мільйона літрів, що є найнижчим показником за останні майже два роки спостережень. Ця інформація базується на даних Державної податкової служби України, які були проаналізовані НафтоРинком, повідомляє Комерсант український.

Негативна динаміка роздрібних продажів пального спостерігається вже четвертий місяць поспіль після короткочасного зростання, зафіксованого в жовтні. Якщо порівнювати з січнем 2025 року, обсяг реалізації в лютому зменшився на 1,2%, а в порівнянні з лютим 2024 року падіння становить 7,3%. Варто відзначити, що в січні 2025 року було зафіксовано ще різкіше падіння – на 14,2%.

У регіональному розрізі найбільше скорочення продажів за рік спостерігалось у Донецькій області – близько 40%. Також значне падіння зафіксовано в Одеській області (-21,9%) та на Херсонщині (-17,7%). Лише два регіони показали зростання продажів пального порівняно з минулим роком: Волинська область (+15,7%) та місто Київ (+2,2%).

Серед українських міст у лютому найбільші обсяги реалізації пального показали АЗС у Києві – 60,6 мільйона літрів. За столицею йдуть Харків (17,2 млн л), Дніпро (14,7 млн л), Одеса (13,7 млн л) та Львів (12,6 млн л). Також значний обсяг продажів зафіксовано в Кривому Розі – близько 7 мільйонів літрів.

На обласному рівні лідером за обсягами реалізації пального залишається Київська область (60,2 млн л), за нею слідують Дніпропетровська (47,6 млн л), Львівська (43,6 млн л), Одеська (33,1 млн л) та Харківська (29,1 млн л) області.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Чому впали продажі пального

“НафтоРинок” виділяє чотири основні причини падіння продажів пального на українських АЗС:

  1. Високі ціни на пальне – зниження цін на світовому ринку нафти та оптових цін всередині країни не призвело до пропорційного зниження вартості нафтопродуктів на АЗС, тому населення не відчуло змін.
  2. Підвищення податкового навантаження – з грудня 2024 року АЗС зобов’язали сплачувати податок на прибуток авансом, а з січня 2025 року зросли акцизи на бензин, дизельне пальне та LPG.
  3. Вплив мобілізаційних заходів – чоловіки призовного віку значно зменшили своє пересування, що відобразилося на споживанні пального.
  4. Зменшення населення України внаслідок війни з росією – частина громадян знаходиться на фронті, частина загинула, а частина евакуйована за кордон, де і споживає нафтопродукти.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор