Найкращі місця в інтернатурі тепер будуть для найрозумніших випускників: деталі

14 Березня 17:35

В Україні почала функціонувати система автоматизованого рейтингового розподілу випускників медичних та фармацевтичних спеціальностей в інтернатуру. Її творці стверджують, що вона є важливим технологічним нововведенням у сфері медичної освіти, яке забезпечує повну прозорість та об’єктивність розподілу. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на thePharmaMedia.

Система охоплює повний цикл підготовки інтернів – від моменту вступу до отримання сертифіката лікаря-спеціаліста або фармацевта-спеціаліста.

Функції системи:

  • Збір та аналіз даних про успішність випускників медичних та фармацевтичних закладів вищої освіти.
  • Автоматизований рейтинговий розподіл в інтернатуру.
  • Збір та зберігання інформації про інтернів під час їхнього навчання.
  • Формування електронних документів, пов’язаних із проходженням інтернатури.

За словами міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка, електронний розподіл в інтернатуру реалізовано в Україні вперше.

“І це – значний крок до підвищення якості медичної й фармацевтичної освіти. Пріоритет у виборі місця проходження інтернатури, як і торік, матимуть найталановитіші випускники з усієї країни. І завдяки новій системі ми можемо реалізувати принцип прозорого заохочення найкращих”,

– заявив Ляшко.

Ключовою перевагою нової системи є цілковите виключення можливості зовнішнього втручання у процес рейтингового розподілу та впливу на його результати. Додатковим позитивним аспектом є інтеграція системи з єдиним порталом вакансій у медичних закладах, що дозволяє інтернам проходити практичну частину підготовки на посадах, які реально потрібні закладам охорони здоров’я.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Цього року розподіл в інтернатуру охопить усіх випускників закладів вищої медичної і фармацевтичної освіти на основі автоматизованого розрахунку рейтингового балу.

Рейтинговий бал формуватиметься з чотирьох показників із відповідною ваговою часткою:

  • КРОК-1 або КРОК Б – 20% балу.
  • КРОК-2 – 40% балу.
  • ОСКІ – 20% балу.
  • Середній бал випускника за всі роки навчання – 20% балу.

Розрахунок відбуватиметься з надзвичайно високою точністю – до 0,00001.

Перший розподіл за допомогою нової системи призначено на 17 березня 2025 року. В ньому візьмуть участь випускники спеціальності “Технології медичної діагностики та лікування” (“Лабораторна діагностика, вірусологія, мікробіологія”) з чотирьох університетів:

  • Запорізького державного медико-фармацевтичного університету.
  • Харківського національного медичного університету.
  • Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
  • Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.

Основний масштабний розподіл заплановано на червень-липень 2025 року. Очікується, що в ньому візьмуть участь понад 5000 випускників за спеціальностями “Медицина”, “Педіатрія”, “Медична психологія”. Також повідомляється, що за наявності вільних місць та відповідного бажання участь у розподілі зможуть взяти й випускники спеціальностей “Стоматологія” та “Фармація”. Передбачається, що кількість доступних вакантних місць, які надаватимуть заклади вищої освіти (в системі) та заклади охорони здоров’я (на порталі вакансій), буде значно більшою порівняно з попередніми роками.

Як вступали до інтернатури раніше

Раніше вступ до інтернатури в Україні був не таким прозорим та автоматизованим, як планується зараз. Процес регулювався Положенням про інтернатуру, яке неодноразово змінювалось, зокрема останні зміни були внесені наказами МОЗ від травня 2024 року. Механізм конкурсного відбору існував, але не в такому структурованому вигляді, як в новій системі. Розподіл проводився комісією закладу вищої освіти на основі конкурсного балу, який обчислювався за іншою формулою, ніж зараз.

МОЗ інформувало заклади освіти про наявні вакансії для інтернів у різних регіонах та за різними спеціальностями, а заклади розміщували цю інформацію на своїх сайтах. Цікаво, що навчатися в інтернатурі за бюджетні кошти могли й студенти-контрактники, але іноземці та особи без громадянства не брали участі в рейтинговому розподілі. Зарахування проводилось наказом керівника закладу охорони здоров’я, із зазначенням спеціальності, базового закладу освіти та закладу охорони здоров’я для практичної частини підготовки. Тобто, весь процес був менш технологічним, мав більше місця для людського фактору та потенційних зловживань.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор