Навіть коли закінчиться війна — я не впевнений, що туристична галузь повернеться до довоєнних показників, – Олег Кулик
19 Травня 11:08
Український туристичний бізнес поступово оживає — з кожним роком дедалі більше співвітчизників наважується поїхати на відпочинок за межі країни. І цей сезон також обіцяє бути насиченим. Про найпопулярніші курорти, основні критерії при виборі готелю, де і як можна відпочити недорого, які форс-мажорні обставини можуть виникнути, що зараз відбувається з «гарячими» турами та багато іншого в інтерв’ю «Комерсант Український» розповів засновник туристичного агентства «Поїхали з нами» Олег Кулик.
Олеже Володимировичу, яка ситуація наразі у туристичній галузі, чи вдалося налагодити роботу після початку повномасштабного вторгнення?
— Так, було складно в перші місяці 2022 року — тоді закрилася велика кількість турагентств, а кількість туристів зменшилася в десять разів. Відновлення почалося влітку 2022 року, на травень-червень з’явилися перші бронювання готелів. Ринок тоді відновився лише на 10% у порівнянні з 2021 роком. У 2024 році ринок вже виріс до 30% відносно 2021 року. До довоєнного рівня ще далеко, і навряд чи в найближчі роки ми його досягнемо, бо кількість населення в Україні зменшилася. І навіть коли закінчиться війна і відкриються кордони для чоловіків — я не впевнений, що туристична галузь повернеться до довоєнних показників. Але значно допоможе відновлення авіасполучення — зросте відкладений попит. Цього року очікуємо зростання туризму до 35-40 % від 2021 року, турагентства вже пристосувалися працювати в цих умовах. Але побачимо.
Які зараз виникають складнощі з туристичними поїздками за кордон і з якими проблемами стикаються туристи?
Тури діляться на дві категорії — авіа- та автобусні. Сьогодні переважають автобусні тури, бо автобусом можна виїхати з будь-якого міста або під’їхати до великого міста, звідки вже везуть до країни відпочинку. Серед автобусних турів Болгарія на першому місці, також попитом користуються автобусні тури в Туреччину, Грецію, Чорногорію та ін. Автобусні тури влітку складають більше 50% усіх турів, до 2022 року їх частка була лише 10%. Логістика не складна, але їхати добу чи більше в автобусі — важко.
Авіатури — інша категорія. Щоб вилетіти, потрібно доїхати до аеропорту. 90% туристів обирають Кишинів та аеропорти Польші, інші варіанти через Словаччину, Угорщину, Румунію. Західні області їдуть через Польщу та інші країни — їм ближче. Центральна та східна Україна, особливо одесити, користуються вильотами з Кишиневу — їм туди ближче.
Головна проблема — не сама поїздка, а доїхати до країни та перетнути кордон. Улітку процес затягується. Польський кордон — найважчий, черги великі, пропускна здатність обмежена. Молдовський — легший. Тому перед поїздкою слід ретельно планувати маршрут із великим запасом часу, щоб не запізнитися на рейс.
Справді, складності з логістикою додають ризиків. Що робити туристу, якщо він запізнився на рейс, чи є вихід із ситуації?
Авіакомпаніям байдуже, звідки їде турист, запізнився він чи ні — місця продані, літак може полетіти без нього. Деякі оператори мають послугу страхування на випадок запізнення, але це за додаткову плату і не всі користуються. Дешевше — виїхати заздалегідь. Особливо влітку, коли туристів багато. На кордоні з Молдовою можна простояти максимум 6-8 годин, а в Польщу краще їхати з ночівлею або потягом — вони швидше проходять контроль. Для тих, хто подорожує з дітьми, варто подумати про ніч перед вильотом у готелі — діти важко переносять довгі подорожі.
Чи змінилися за ці роки вподобання українців щодо відпочинку за кордоном? Раніше популярні були Єгипет і Туреччина. Які курорти обирають зараз?
Залишилося приблизно так само, але додалася Болгарія — попит на неї зріс в рази. Раніше топом були Туреччина та Єгипет, а тепер до них додалася Болгарія. Далі йдуть Греція, Іспанія, Чорногорія, Емірати тощо. Якщо умовно розподілити на 100%, то 20% — Туреччина, 20% — Єгипет, 20% — Болгарія, а решта 40% — інші напрямки.
Чи сильно зросла вартість відпочинку? Де зараз найдешевше?
Найдешевше — автобусні тури. Найлегше й найшвидше дістатися автобусом до Болгарії. Це бюджетний варіант, особливо для невибагливих людей, в Болгарії на початку сезону можна бюджетно відпочити на двох за кілька сотень доларів. А от все, що пов’язане з перельотами — дорожче.
Чи можна зараз купити «гарячий» тур, чи вони втратили популярність через складну логістику?
Вони були і є, і попит не зник. Але раніше, коли в нас було відкрите небо, можна було купити тур сьогодні, а завтра летіти. Тепер така можливість є лише у тих, хто ближче до молдовського кордону — наприклад одесити. Гарячі тури популярні, але не на «завтра», а на «післязавтра» — додається день на логістику. Головне — встигнути на літак. «Гарячий» тур — це здешевлення з боку авіаперевізника, а не готелю. Наприклад, якщо місце в літаку коштує $300, то його продають за $100 — щоб повернути хоча б частину.
Інший варіант вигідної ціни — раннє бронювання. Якщо турист бронює відпочинок за кілька місяців, то отримує знижку від готелю.
А українці бронюють заздалегідь?
Так, але не так, як європейці. Ті можуть планувати за рік, а іноді навіть два роки, а наші — максимум за декілька місяців, з огляду на ситуацію в країні. Але оператори на Болгарію пропонували вигідні умови — по передоплаті 1000 грн бронювали ще взимку. І якщо щось зірвалося — втратити 1000 грн не так боляче.
Ті, хто виїхав за кордон, також користуються вашими послугами, щоб змінити обстановку й поїхати на відпочинок у теплі краї?
Так. Ми продаємо тури не лише тим, хто залишився в Україні, а й українцям по всій Європі.
Оскільки більшість чоловіків не можуть виїхати, в основному їдуть жінки з дітьми. Чи є особливі вимоги до відпочинку — наприклад, щоб у готелі не було росіян?
— Не лише жінки з дітьми їдуть. Їдуть і чоловіки наприклад — військовослужбовці, багатодітні батьки та пенсіонери. Частий запит — знайти готель, де менше росіян. Але такого, де їх немає взагалі, не існує. Якщо готель орієнтований на європейський ринок — росіян там менше, якщо на СНД — більше. Тому агенти часто підбирають готелі з переважно європейськими туристами.
Чи можна уникнути конфліктів, сутичок з ними?
— Такі випадки трапляються досі. Служба безпеки готелів намагається запобігати конфліктам. Обидві сторони зазвичай ігнорують одна одну. Але під алкоголем можливі неприємності. Масовості це не має. Якщо щось серйозне — приїде поліція, і вже не до відпочинку буде.
Сьогодні економічна ситуація складна. У багатьох мало грошей. Чи є можливість взяти тур у кредит і як часто це роблять?
— Купівля туру в кредит серед українців ніколи не була популярною. Люди звикли відкладати кошти на відпочинок. Послуга є, але користуються нею рідко. Кредит — це відсотки. А якщо обмежений бюджет — завжди можна вибрати дешевший варіант.
Які найбільші форс-мажори можуть виникнути в українських туристів?
— По-перше, це перетин кордону чоловіками. Їх можуть не випустити. Людина думає, що з документами все гаразд, а виявляється — ні. Треба заздалегідь все перевіряти в прикордонній службі. По-друге, на кордоні можна затриматися довше, ніж заплановано. Отже, додався фактор кордону та ризик невиїзду.
Що найбільше гальмує роботу туристичної галузі, орієнтованої на виїзд за кордон?
— Насамперед — закрите небо, що ускладнює логістику. Якби були вильоти з України — було б більше туристів. Особливо падає попит через логістику взимку. Влітку активність підвищується завдяки автобусам.
Сьогодні українці частіше відпочивають в Україні — через логістику, через обмеження для чоловіків. Відпочинок у Карпатах зараз переживає справжній бум. Але ми сподіваємось, що щойно відкриються кордони й відновиться авіасполучення — охочих відпочивати за кордоном буде значно більше.
Авторка: Алла Дуніна