Навіщо Україна змінює правила торгівлі облігаціями

28 Травня 18:21

Україна готується змінити правила торгівлі державними облігаціями в доларах та євро. Планується, що їх можна буде купувати та продавати тільки через спеціальну систему розрахунків під контролем Нацбанку. Це потрібно для виконання угоди з Міжнародним валютним фондом, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Так, комісія схвалила для публічного обговорення проєкт рішення щодо особливостей вчинення та виконання правочинів з облігаціями внутрішніх державних позик (ОВДП), номінованими в іноземній валюті, під час дії воєнного стану.

Ключові положення проєкту рішення

Нові вимоги до торгівлі валютними ОВДП:

• Усі операції купівлі-продажу валютних ОВДП (крім первинного розміщення) повинні здійснюватися виключно за механізмом «поставка цінних паперів проти оплати» (DVP) за участю центрального контрагента.

• Інвестиційним фірмам заборонено вчиняти та виконувати правочини з валютними ОВДП без дотримання механізму DVP.

• Депозитарні установи зможуть проводити облікові операції з переходу валютних ОВДП виключно за розпорядженням або повідомленням Національного банку України.

Перехідні положення:

• Інвестиційні фірми повинні внести зміни до вже укладених, але невиконаних правочинів щодо валютних ОВДП (включаючи угоди РЕПО) з урахуванням нових вимог.

• Контроль за виконанням рішення покладено на члена НКЦПФР Ірину Барамію.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Навіщо Україна змінює правила торгівлі облігаціями

Виконання зобов’язань перед МВФ

Комісія схвалила проєкт на виконання зобов’язань, зазначених у Меморандумі між Україною та МВФ у межах сьомого перегляду програми «Механізм розширеного фінансування». Відповідна вимога була сформована міжнародними партнерами за ініціативою Національного банку України з метою посилення контролю над валютними операціями, стверджують в НКЦПРФ

Посилення контролю НБУ

Згідно з пропозицією НБУ, небанківські фінансові установи повинні будуть здійснювати операції з валютними ОВДП виключно за механізмом DVP через Розрахунковий центр. Це дозволить центральному банку мати повний контроль над усіма валютними операціями з державними облігаціями.

Застереження від НКЦПФР

Водночас комісія застерігає, що за чинного регулювання з боку НБУ та з урахуванням відповідних норм з її боку, буде неможливо здійснювати продаж валютних ОВДП юридичними особами, які вже є їхніми власниками на сьогодні.

У зв’язку з цим НКЦПФР звернулася до НБУ з проханням врегулювати це питання та сподівається на позитивне рішення регулятора, щоб не заблокувати можливості поточних власників валютних облігацій.

Мінімізація впливу війни

Зміни також спрямовані на мінімізацію негативного впливу наслідків збройної агресії росії проти України та сприяння стабільності ринків капіталу в умовах воєнного стану, введеного указом президента від 24 лютого 2022 року.

Проєкт на обговоренні

Протягом 10 робочих днів – до 6 червня 2025 року включно – учасники ринку та зацікавлені сторони можуть надсилати свої зауваження та пропозиції щодо проєкту на електронну адресу [email protected] або за адресою: вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30, м. Київ, 01010.

Рішення має набути чинності 30 червня 2025 року, окрім окремих положень щодо адаптації вже укладених угод, які набудуть чинності з дня офіційного опублікування.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз