Навіщо росія надіслала до Туреччини “технічну” делегацію та що це означає для України
15 Травня 17:55
Візит 15 травня 2025 року делегації росії до Туреччини, яку очолює колишній міністр культури Володимир Мєдінський, викликав подив не лише в українських політичних колах, а й серед західних спостерігачів. В експертному середовищі вважають, що такий склад делегації є свідомим приниженням як України, так і США, а сам захід не має ознак повноцінних мирних переговорів.
Щоб розібратися у ситуації, «Комерсант Український» попросив прокоментувати поточні події політологів Володимира Фесенка та Олега Лісного.
Володимир Фесенко: Україна консультується з Вашингтоном
За словами політолога Володимира Фесенка, наразі немає офіційної відмови від переговорів з боку Києва. Проте рішення про участь у консультаціях залежить, зокрема, від позиції США.
Я думаю, наші зараз ведуть консультації з американцями — чи варто взагалі реагувати на демарш росії й відправляти когось на ці зустрічі, — зазначив експерт.
На думку Фесенка, Україні варто відповісти симетрично, тобто “заступником на заступника”. Якщо росіяни відправили технічну делегацію, то й українська делегація не повинна бути високого рівня. При цьому, зазначає політолог, незалежно від того, чи відбудуться зустрічі, чи ні — жодного реального результату очікувати не варто.
Навіть якщо зустріч і відбудеться, це будуть не переговори, а просто обмін позиціями. росія озвучить свої старі ультимативні пропозиції, зокрема ті, що зʼявилися після так званого “Стамбульського раунду”. Ми ж зможемо повторити: якщо погоджуєтесь на припинення вогню — говоримо. Якщо ні — значить, ні”, — пояснив Фесенко.
Політолог наголосив, що у цьому випадку йдеться не про власне результат перемовин делегацій у Стамбулі, а про російський проєкт договору про завершення війни, який з’явився вже за два тижні після самих переговорів.
Дата є: 15 квітня. А це в Стамбулі не було такого документу. Там були лише українські пропозиції, які росіяни частково використали, але додали свої, що для нас було неприйнятним. Вже тоді було неприйнятним, а зараз так тим більше. Але все-таки вони будуть озвучувати свої, по суті, ультиматуми, — зазначив Володимир Фесенко.
Олег Лісний: Це не переговори, а політична бутафорія
Політолог Олег Лісний висловився категоричніше, назвавши делегацію, що прибула до Туреччини, “ляпасом не лише Україні, а й Трампу”. На його думку, ця група осіб не має жодного офіційного мандата на переговори й виконує виключно технічну функцію — обговорити можливі терміни та формат потенційних справжніх переговорів у майбутньому.
Це не делегація, а клоунада. Вони не можуть підписати жоден документ і навіть не мають повноважень дискутувати серйозні питання. Це бутафорія, яка покликана створити враження процесу, — зазначив Лісний.
Політолог висловив наступну думку:
Те що може відбутися, хоча я допускаю, що може не відбутися, це не може називатися ні в якому разі перемовинами. Максимум – це консультації. Тому я не очікував і не очікую нічого від того, що наразі відбувається в Туреччині, в сенсі “Україна — росія”.
Експерт також наголосив на дипломатичному етикеті:
Президент з президентом, міністр з міністром. А те, що приїхало — не має статусу. Це демонстративна зневага, яка свідчить про те, що росія не зацікавлена в мирі.
Таким чином, серед експертів панує консенсус: ані результату, ані реального діалогу від нинішнього “турецького формату” не буде. Реальна дипломатія, якщо й відбудеться, потребуватиме залучення повноважних осіб, мандатів і політичної волі — чого поки що немає з боку кремля.
Читайте також: Переговори у Туреччині: Зеленський розкрив склад делегації України
Переговори росії та України у Стамбулі: що потрібно знати
Вночі 11 травня російський лідер володимир путін оголосив про готовність до прямих переговорів з українською стороною, які мають відбутися в Стамбулі 15 травня. При цьому у своїй заяві він не згадав жодного слова про можливе припинення вогню на 30 днів, як цього хоче українська сторона та її партнери.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна повинна терміново погодитися на переговори в Туреччині, запропоновані путіним на 15 травня. При цьому американський президент не звернув уваги на відсутність у пропозиції кремля пункту про 30-денне перемир’я.
З усім тим, президент України Володимир Зеленський відповів згодою і написав, що особисто чекатиме на путіна в Туреччині для зустрічі 15 травня. Водночас він висловив сподівання на початок режиму припинення вогню вже з 12 травня.
Зрештою до Туреччини від росії прибув помічник президента Володимир Мєдінський із делегацією. До її складу увійшли заступник міністра закордонних справ Михайло Галузін, начальник Головного управління Генштабу зс рф Ігор Костюков і заступник міністра оборони Олександр Фомін.
На режим припинення вогню в росії не пристали.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко