Націоналізація Полтавського ГЗК: Ferrexpo попереджає Україну про юридичні наслідки
19 Березня 15:28
Гірничодобувна компанія Ferrexpo plc попередила про можливі претензії до України через передачу Нацагентству з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) 49,5% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ПГЗК), яку компанія вважає порушенням міжнародних договорів. Про це повідомляється в пресрелізі компанії, інформує Комерсант український
Ferrexpo стверджує, що не отримувала жодних офіційних документів чи запитів щодо рішення суду про передачу до АРМА частини корпоративних прав 16 компаній, у тому числі 49,5% акцій Полтавського ГЗК, а також про плани ДБР щодо націоналізації згаданих активів.
“На думку Ferrexpo, заява ДБР і судове рішення, що стосується її дочірньої компанії, є частиною скоординованих дій українських органів влади проти Костянтина Жеваго у зв’язку з банком “Фінанси та Кредит”, власником якого він був, але цей банк ніколи не входив до групи Ferrexpo”, – йдеться у заяві.
Компанія вважає такі дії спланованим тиском на бізнес: зараз проти компанії відкрито понад 10 судових справ, заблоковані її акції та рахунки, арештовано вагони, а топменеджменту довелося внести $16 млн застави, йдеться у пресрелізі.
Ці рішення суперечать українському законодавству та міжнародним угодам, а сам судовий процес містить серйозні порушення, заявляє компанія.
“Ferrexpo Plc та Ferrexpo AG не залишилося іншого вибору, окрім як направити уряду України офіційне письмове повідомлення про можливі претензії за UK-Ukraine BIT та Swiss-Ukraine BIT щодо цих порушень, з вимогою, щоб Україна вжила заходів для припинення цих незаконних дій і розпочала переговори”, – йдеться в заяві Ferrexpo.
Компанія вимагає від України скасувати рішення та повідомляє про готовність до переговорів.
Ferrexpo закликала уряд України та українську судову систему вжити “термінових та ефективних заходів для запобігання будь-яким спробам передати або експропріювати корпоративні права або будь-які активи групи Ferrexpo”.
“Ferrexpo вважає, що дії України є порушенням зобов’язань України за Угодою між Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та Урядом України про заохочення та взаємний захист інвестицій (UK-Ukraine BIT), а також за Угодою між Швейцарською Конфедерацією та Україною про заохочення та взаємний захист інвестицій (Swiss-Ukraine BIT)”, – зазначили у компанії.
Ferrexpo – швейцарська компанія з основними активами в Україні. Їй належить 100% Полтавського та Єристівського ГЗК, а також 99,9% Біланівського ГЗК. У пресрелізі підкреслили, що дочірні компанії Ferrexpo не пов’язані з Костянтином Жеваго, проти якого в Україні діють санкції та тривають кримінальні провадження.
«Полтавський ГЗК» та його посадовці давно в полі зору правоохоронців
20 вересня 2024 року слідчі ДБР направили до Київського районного суду Харкова обвинувальний акт щодо семи посадовців і службових осіб комбінату. За даними слідства, менеджмент підприємства, що належить олігарху-втікачу, привласнив понад 370 млн грн. У межах досудового розслідування на це та інше майно та корпоративні права компанії було накладено арешт.

15 січня цього року було повідомлено, що прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно чотирьох посадовців “Полтавського гірничо-збагачувального комбінату”. Розслідуванням встановлено, що голова правління, вступивши у злочинну змову з іншими невстановленими службовими особами комбінату, налагодив схему незаконного видобування корисних копалин з метою збагачення. Сума завданих збитків довкіллю становить понад 157 млрд грн. Комерсант український про це розповідав.
Самому Костянтину Жеваго повідомили про підозру у 2019 році, його тоді звинуватили у можливій причетності до розкрадання 2,5 млрд грн банку “Фінанси та Кредит” і оголосили у міжнародний розшук. Наприкінці грудня 2022 року Жеваго затримали у Франції, але екстрадувати його Україна не змогла.
Костянтин Жеваго потрапив в Україні під санкції
Президент України Володимир Зеленський тиждень тому підписав указ про санкції РНБО проти колишнього президента України, нардепа Петра Порошенка, олігарха Ігоря Коломойського, його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова, проросійського політика, екснардепа, який нині в росії, Віктора Медведчука, бізнесмена, розшукуваного по справі банку “Фінанси і Кредит” Костянтина Жеваго. Санкції передбачають блокування активів, обмеження торговельних операцій, заборону участі у приватизації і ще багато інших обмежень та заборон. Комерсант український про це також повідомляв.