Нацгвардію хочуть наділити поліцейськими функціями: експерти обурені змінами в законі
27 Березня 14:38
Активісти забили тривогу. Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності погодив до розгляду у другому читанні законопроєкт №10311, що передбачає внесення змін до закону «Про Національну гвардію України», фактично узаконюючи використання сльозогінного газу, дронів та інших спецзасобів проти мітингувальних громадян. І якби тільки кийки та газ, комітет Верховної Ради рекомендує парламенту дозволити військовим Нацгвардії застосовувати вогнепальну зброю проти громадян. До чого такі зміни, з’ясовував Комерсант український
Як зазначено в ст. 17 цього законопроєкту, військовослужбовці Національної гвардії мають право застосовувати газові балончики, аерозолі та інші пристрої, що містять речовини сльозогінної та подразнюючої дії, для:
- відбиття нападу на військовослужбовця і/або інших осіб;
- припинення масових заворушень і групових порушень громадського порядку;
- припинення незаконного опору;
- затримання особи, що вчинила правопорушення і чинила опір або намагалась втекти;
- звільнення незаконно захоплених будівель, споруд, транспортних засобів та земельних ділянок;
- запобігання вчиненню злочину;
- тимчасового відволікання уваги правопорушника;
- застосування до осіб, яких конвоюють, у разі їх непокори або спроби втечі. А також мова йде про можливість застосування вогнепальної зброї без попереднього попередження – першого пострілу в повітря.
І це вже викликало занепокоєння, зокрема, у Центрі протидії корупції (ЦПК), де вважають, що прийняття законопроєкту надасть Нацгвардії широкі повноваження для придушення масових акцій протесту. Адже в документі сказано, що вогнепальну зброю можна застосовувати для припинення масових заворушень без належного попередження.
Хоча нині закон передбачає, що військовослужбовці НГУ мають право застосовувати вогнепальну зброю лише в виняткових випадках. Наприклад, для відбиття нападу на охоронювані об’єкти або коли є загроза їх захоплення.
«В новому законопроєкті народні депутати надають НГУ права на використання вогнепальної зброї, у яких немає чітко визначених меж і можуть призвести до надмірного застосування сили та порушення прав людини. І це крім використання резинових і пластикових кийків, сльозогінного газу та електрошокерів», – додали в ЦПК.
А також передбачено маркувати учасників протестів фарбою та застосовувати безпілотники, хоча їх призначення в законі не детально роз’яснюється. За оцінкою ЦПК, зміни в законопроєкті №10311 можуть призвести до порушення основоположних прав і свобод громадян.
Не варто розширювати повноваження НГУ
У МВС поспішили запевнити, що повноваження нацгвардійців не розширюються, а упорядковуються. Адже у НГУ вже є повноваження застосовувати фізичний вплив та засоби примусу, зокрема резинові кийки, електрошокери, засоби примусової зупинки транспорту.
Повний список цих спецзасобів, запропонований у ч. 2 ст. 17 законопроєкту, фактично дублює діючий список, що використовується в Нацгвардії відповідно до постанови КМУ від 20 грудня 2017 року №1024 «Про затвердження переліку та правил застосування спеціальних засобів військовослужбовцями Національної гвардії при виконанні службових завдань», заявили в МВС.
В міністерстві додали, що нацгвардійці й до ініційованих змін у законі про НГУ застосовували заходи примусу та зупиняли автомобілі.
«Військовослужбовці Національної гвардії України мали і мають право застосовувати фізичний вплив, спеціальні засоби, зброю, озброєння та бойову техніку для виконання своїх завдань і функцій, зупиняти та перевіряти авто», – пояснили в МВС.
НГУ вже готується до спецоперацій
Але деякі депутати звернули увагу на те, що НГУ активно готується протистояти протестам, тому і з’явився цей законопроєкт, який був проголосований у першому читанні ще в травні 2024 року і досі лежав без руху, а зараз його готують до другого читання.
«Це правда. Нещодавно з’явилася непублічна інформація, що Національна гвардія проходить спеціальні тренування, їх готують працювати проти власного народу», – зазначила народна депутатка Софія Федина.
І висловила сподівання, що Нацгвардія на це не піде, бо вони теж ветерани, але суспільство має дати гідну відсіч цій ініціативі.
А як сказав в телеефірі військовий аналітик Дмитро Снєгірьов, нацполіція вже закуповує балони збільшеної ємності зі сльозогінним газом на суму 18,4 мільйона гривень. Це не секретна інформація, вона є на Прозорро і кожен може в цьому переконатися.
Нацгвардію перетворять на поліцію
Як зазначає в коментарі Комерсант український адвокат і правозахисник Роман Ліхачов, дуже дивно, що саме зараз МВС вирішило упорядкувати повноваження НГУ. Тут прослідковується аналогія: як тільки у нас намічаються протести, одразу починають посилювати повноваження силовиків, підвищувати їм оклади і так далі.
«В профільному законі НГУ чітко не прописано щодо заходів застосування спецзасобів, фізичного впливу, зброї. Вони збирались внести це в законодавчий акт. Фактично, внести зміни до закону про Нацгвардію те, що регулює закон про Нацполіцію, наприклад, застосування спецзасобів. Адже досі вони користуються постановою Кабміну. Тобто, щоб тепер не посилатися на постанову Кабміну, а мати свій закон і в разі застосування спецзасобів спиратися на один закон, що їй надано таке право», – розповідає Роман Ліхачов.
На думку Романа Ліхачова, мета цього законопроєкту одна – наділити Нацгвардію повноваженнями поліції. При тому, що наразі НГУ виконує завдання, практично рівні завданням ЗСУ.
Тобто, стане взагалі незрозуміло, що робить і має робити поліція, а що Нацгвардія, воєнізоване підрозділ в системі МВС, без чітких розмежувань.
Сьогодні виходить, що НГУ – це симбіоз ЗСУ та поліції.
Авторка: Алла Дуніна