НАТО відповідає на ядерні загрози росії, Китаю та КНДР: невипадкові військові навчання
14 Жовтня 19:30У понеділок, 14 жовтня, НАТО розпочало щорічні військові навчання з відпрацювання сценаріїв ядерного захисту під назвою Steadfast Noon (“Стійкий полудень”). Ці маневри передбачають тренування із застосування ядерної зброї та залучають близько 2 тисяч військовослужбовців, дислокованих на восьми авіабазах у Європі. Навчання проходитимуть на авіабазах у Бельгії та Нідерландах, а також над Північним морем, у повітряному просторі Великої Британії та Данії. Чи є це відповіддю на ескалацію та підвищену бойову готовність КНДР, ядерні погрози росії та на масштабні військові навчання Китаю навколо Тайваню?
Чи став сьогодні світ на крок ближче до Третьої світової ядерної війни — Комерсант український розбирався.
Понад 60 літаків із 13 країн-членів НАТО, серед яких сучасні винищувачі, здатні нести американські ядерні бомби, дальні бомбардувальники, літаки спостереження та дозаправки — маневри за участю цих машин ніщо інше, як демонстрація НАТО своєї бойової міці.
Хоча деталі навчань залишаються засекреченими, військові експерти вказують, що маневри можуть включати відпрацювання транспортування американської ядерної зброї з підземних сховищ до літаків та її встановлення під винищувачами. Однак польоти, за словами експертів, проводяться без бомб.
Так, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що навчання “не є прямою відповіддю на війну росії проти України”, проте вони мають на меті продемонструвати готовність Альянсу до захисту своїх союзників і надати противнику чіткий сигнал про рішучість НАТО діяти.
“Вісь зла” випробовує США на слабкість: США відповідають
Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко в ексклюзивному коментарі для Комерсант український зазначив, що нинішнє загострення на міжнародній арені пов’язане зі спробами так званої “осі зла” скористатися певною слабкістю та нерішучістю, зокрема США як глобального лідера і “світового поліцейського”. Ба більше, в умовах передвиборної кампанії.
“Росія веде агресивну війну проти України, Китай проводить чергові навчання, моделюючи висадку на Тайвань, а напруженість на Корейському півострові зростає. Це демонструє готовність цих держав перевірити межі допустимого і дослідити, наскільки ослаблені США”, — Олександр Мусієнко
Мусієнко також звернув увагу на зростання ядерної загрози.
“Росія систематично погрожує застосуванням ядерної зброї, а Китай активно нарощує свій ядерний арсенал. Темпи його розвитку перевищують навіть показники часів холодної війни. Хоча Китай ще не може зрівнятися з росією або США за кількістю ядерних боєголовок, тенденція викликає занепокоєння”, — Олександр Мусієнко
Експерт також додав, що Північна Корея продовжує свою ядерну риторику, що змушує Захід, і особливо Сполучені Штати, проводити заходи реагування, включно з перевіркою стану боєготовності і ядерного арсеналу.
“Це — частина ширшої стратегії ядерного стримування, яка, хоч і не є новою, зараз привертає більше уваги через інформаційне висвітлення,” — зазначив Олександр Мусієнко
Ситуація напружена: Альянс відповідає на загрози
Навчання НАТО — вимушений крок як реакція на загрозу з боку росії. Про це в ексклюзивному коментарі для Комерсант український зазначив військовий експерт Олег Жданов. Мовляв, не лише росії використовувати ядерну риторику як інструмент тиску.
“Очевидно, що Альянс рано чи пізно мав продемонструвати свій ядерний потенціал у відповідь на російські загрози, особливо на тлі ескалації з боку Північної Кореї та погроз Ірану,” — наголосив Жданов.
Експерт також звернув увагу на нещодавній підземний вибух в Ірані, який, за його словами, підсилює напруження в регіоні/
“Хоча офіційної оцінки цього вибуху ще немає, навіть спроби представити його як ядерний викликають тривогу. У відповідь НАТО демонструє свою готовність діяти, що безперечно підвищує рівень напруженості”, — Олег Жданов
Отже, хоча офіційно навчання під назвою Steadfast Noon не є відповіддю на конфлікти, вони слугують потужним сигналом для противників НАТО, демонструючи готовність Альянсу захищати своїх союзників. В умовах ядерної риторики й дестабілізації регіонів, навчання НАТО виглядають як частина стратегічного ядерного стримування та демонстрації військової потужності. Безумовно це є потужним кроком на порозі нових загроз.
Автор — Анастасія Федор