НАТО готується до ядерної війни: з понеділка розпочнуться навчання
10 Жовтня 16:33НАТО готується до щорічних навчань під назвою Steadfast Noon, які розпочнуться у понеділок. Цього разу в Альянсі тренуватимуться використовувати техніку, що здатна застосовувати ядерну зброю. Про це повідомив генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час свого візиту до Лондона, де він зустрівся з прем’єр-міністром Британії Кіром Стармером і Президентом України Володимиром Зеленським, повідомляє Комерсант український з посиланням на Європейську правду.
У маневрах візьмуть участь близько 60 літаків з 13 країн-членів НАТО, включаючи винищувачі F-35A та бомбардувальники B-52. Навчання зосередяться на території Великобританії, над Північним морем, а також у повітряному просторі Бельгії та Нідерландів.
Марк Рютте підкреслив важливість цих навчань.
“У непевному світі життєво важливо, щоб ми випробовували нашу оборону і зміцнювали її, щоб наші супротивники знали, що НАТО готове і здатне відповісти на будь-яку загрозу”,
– сказав генсек.
Хоча навчання не передбачають використання справжньої бойової зброї, близько 2000 військовослужбовців будуть імітувати місії з використанням американських ядерних боєголовок. Тренування триватимуть приблизно два тижні.
Раніше Рютте наголошував на необхідності ігнорувати ядерні погрози з боку росії, зазначивши, що наразі НАТО не вбачає безпосередньої загрози застосування нею ядерної зброї.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Ситуація з ядерною зброєю у світі
Згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень миру (SIPRI), станом на 2023 рік загальна кількість ядерних боєголовок, створених ядерними державами, досягла 12 512. Приблизно 9 576 зберігаються у військових запасах. Близько 3 844 боєголовок розгорнуті з ракетами. Близько 2 000 боєголовок, в основному з росії та США, підтримуються в стані підвищеної бойової готовності.
Дев’ять країн офіційно визнані або вважаються такими, що володіють ядерною зброєю: США, росія, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль та Північна Корея.
Країни НАТО мають такий ядерний арсенал:
- США: 5 044 боєголовки (1,770 розгорнуті).
- Велика Британія: 225 боєголовок (120 розгорнуті).
- Франція: 290 боєголовок (280 розгорнуті).
Росія та її союзники мають такий ядерний потенціал:
- Росія: 5 580 боєголовок (1,710 розгорнуті).
- Китай: приблизно 500 боєголовок (24 розгорнуті).
- Північна Корея: оцінюється в 50 боєголовок.
- Білорусь: не має власної ядерної зброї, але з 2023 року розміщує на своїй території російську ядерну зброю (близько 130 боєголовок).
Загалом, країни НАТО (США, Велика Британія, Франція) мають орієнтовно 5 559 ядерних боєголовок, з яких 2 170 розгорнуті. Росія та її союзники (включаючи Китай, Північну Корею та ядерну зброю, розміщену в Білорусі) мають орієнтовно 6 260 боєголовок, з яких 1 734 розгорнуті. Таким чином, росіяни з союзниками мають навіть більше ядерних боєголовок, однак менша кількість з них готова до застосування.
Важливо відзначити, що кількість ядерної зброї у світі значно зменшилася з піку холодної війни, коли налічувалося понад 70 000 боєголовок.