Нардепи проти дронів: в Україні обговорюють відключення мобільного зв’язку під час атак
2 Червня 16:56
Народні депутати серйозно стурбовані тим, що новітні моделі російських безпілотників не піддаються впливу української системи радіоелектронної боротьби, оскільки дрони більше не покладаються на GPS, керуються штучним інтелектом і використовують українських мобільних операторів. І депутати планують ухвалити необхідні заходи на законодавчому рівні, зокрема — відключення мобільних операторів під час атак дронів. Чи допоможе це в боротьбі з “Шахедами”, з’ясовував «Комерсант Український».
Нещодавно народний депутат Олександр Федієнко на своїй сторінці у Facebook написав, що запущені РФ “Шахеди” якимось чином “живуть” всередині мобільних операторів, коли пролітають над українською територією. І використовувати вони можуть як пластикову SIM-карту, e-SIM, так і програмну SIM (тобто віртуальну, не реалізовану на фізичному чипі), а також літати за допомогою A-GPS. Немає сенсу встановлювати CRPA-антени, які коштують досить дорого.
Не знаю, чи це правда, але якщо так — то тепер зрозуміло, чому в росії під час тривоги мобільні оператори вимикають свої мережі. Не можу сказати, що ця новина для мене щось нове — робота над цим питанням давно ведеться в комітеті. Щоправда, не всі мобільні оператори йдуть на зустріч у комунікації та напрацюванні рішень, щоб обмежити використання “Шахедами” інфраструктури оператора, — зазначає Федієнко.
Щодо згадування інтернету, то йдеться радше про канал зв’язку — для передавання певної інформації на дрон або отримання з нього метрик із візуалізацією в Telegram, підкреслив нардеп.
Написали, але не те
Підставою для висловлювань стала стаття в журналі The Economist, у якій йшлося про те, що російські дрони, які атакують Україну, керуються через ботів у Telegram. За даними видання, Росія вже використовує шосту модифікацію “Шахедів”. Вони застосовують автоматизоване управління для ударів по добре захищених цілях, таких як Київ.
Одне з головних занепокоєнь — це те, як тепер керуються російські БПЛА. Новітні моделі не бояться української радіоелектронної боротьби. Це пов’язано з тим, що вони більше не покладаються на заглушуваний GPS, керуються штучним інтелектом і використовують власний інтернет, а також мобільний інтернет українських операторів.
Журналісти також написали, що українські інженери нещодавно виявили всередині одного з розібраних безпілотників записку, ймовірно залишену російським інженером, який симпатизує Україні. У записці стверджувалося, що дрони керуються за допомогою Telegram-ботів, які в режимі реального часу передають оператору дані про політ і відеопотік.
Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко фактично спростував публікацію The Economist щодо записки в “Шахеді”. Щодо дистанційного керування він зазначив, що деякі “Шахеди” ще з минулого року так і керуються — на них встановлювали камери та керували дистанційно. Жодної сенсації — їх все одно збивають.
Дрони не мають ШІ й не передають відео через Telegram
Український фахівець і консультант у сфері військових радіотехнологій, техноблогер Сергій “Флеш” теж здивувався тому, що авторитетне видання поширило недостовірну інформацію, і розставив усі крапки над «і». За словами експерта:
- російські “Шахеди» не керуються у польоті через Telegram і не транслюють відео через українські мобільні мережі;
- у “Шахедів” немає штучного інтелекту;
- вони як і раніше літають, орієнтуючись на сигнали супутникової навігації, і РЕБ на них не впливає;
- жодної записки з Алабуги від “друзів-інженерів із РФ” ніхто ніколи не знаходив.
За його словами, на “Шахедах” встановлено трекер, який надсилає інформацію про місце розташування та польотні дані (швидкість, висота). Дані передаються через Telegram-бот. Для передачі використовуються мережі мобільного зв’язку та SIM-карти. SIM-карти можуть бути російські, українські або з інших країн.
Таких модемів і SIM-карт ми в уламках знаходимо сотні, якщо не тисячі. Ми, розуміючи це, не дозволяємо “Шахедам” працювати через наші мобільні мережі. Ще раз — “Шахеди” не керуються дистанційно, у них немає такого функціоналу, вони просто намагаються передати своє місцезнаходження, — стверджує Сергій “Флеш”.
Як зазначає радіотехнолог, десятки відомств вивчають трофейні “Шахеди” до гвинтика, і як тільки з’являються якісь зміни — про це одразу стає відомо. При цьому він підкреслює, що БПЛА стали ефективніше атакувати завдяки зміні тактики. І РЕБ нині гірше впливає на беспілотники, бо РФ встановлює нові CRPA-антени на 8–12 елементів. А відео нібито з “Шахеда” через українські мобільні мережі зняті в Сумах за допомогою радіомодема прямого зв’язку з РФ.
І, як підсумовує Сергій “Флеш”, продаж SIM-карт за паспортами, як вже пропонують деякі активісти та економісти — це дурниця. Ворог може купити хоч тисячу SIM-карт, наприклад, на мешканців ОРДЛО. У РФ теж купують на безхатьків — просто дорожче. Блокування Telegram-каналів також не принесе бажаного результату.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Автор — Алла Дуніна