Нафтовий зашморг для Кремля: Трамп націлився на ціну, критичну для бюджету рф

14 Травня 14:31

Президент США Дональд Трамп, схоже, хоче, щоб ціни на американську нафту зберігалися в діапазоні від 40 до 50 доларів за барель. Про це йдеться в аналітичному звіті Goldman Sachs Group Inc., який ґрунтується на аналізі дописів Трампа у соціальних мережах з цієї теми, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Bloomberg.

“Трамп завжди був зосереджений на нафті та енергетичному домінуванні США, опублікувавши майже 900 дописів. Його опосередковані вподобання щодо WTI (West Texas Intermediate) здаються близькими до 40-50 доларів за барель, де його схильність публікувати дописи про ціни на нафту досягає мінімуму”,

— зазначають аналітики у своєму звіті.

Ціни на нафту — як на глобальний еталон Brent, так і на американський аналог West Texas Intermediate (WTI) — часто коливаються під впливом численних коментарів президента США в соціальних мережах, які можуть стосуватися всього: від політики ОПЕК та цін на бензин у США до санкцій проти таких країн, як Іран. Його адміністрація підтримувала збільшення внутрішнього видобутку, а також загальний курс на дешеву енергію, щоб сприяти зниженню інфляції.

“[Трамп] зазвичай закликає до нижчих цін (або радіє падінню цін), коли WTI перевищує 50 доларів. Натомість президент Трамп закликав до підвищення цін, коли вони були дуже низькими (WTI менше 30 доларів), часто в контексті підтримки американського виробництва”,

— зазначають аналітики.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Прогноз

WTI — яка сьогодні торгувалася трохи вище 63 доларів за барель — втратила 12% з початку року через наслідки торгових тарифів Трампа, а також рішення ОПЕК+ послабити обмеження на постачання швидше, ніж очікувалося. Втім, ціни дещо відновилися після того, як США і Китай зменшили деякі мита на 90 днів, піднявшись від найнижчого за чотири роки рівня закриття, який спостерігався на початку цього місяця.

“Опосередковані вподобання президента щодо відносно низьких цін на нафту опосередковано підтримують нашу думку, що ціни на нафту, ймовірно, знизяться у 2025-2026 роках”,

— зазначають аналітики, також відзначаючи ризики перевищення очікувань з огляду на нещодавнє послаблення торгових напружень між Вашингтоном та Пекіном.

Що буде з росією?

Відомо, що росія критично залежна від експорту своїх енергоносіїв. У першу чергу – від експорту нафти. У 2024 році доходи федерального бюджету росії від продажу нафти склали 9,19 трлн рублів (приблизно $89,4 млрд). Загальний обсяг доходів бюджету за цей період становив 36,71 трлн рублів. Таким чином, частка доходів від нафти у загальній структурі доходів бюджету росії у 2024 році становила приблизно 25%.​

Це свідчить про те, що, незважаючи на міжнародні санкції та спроби диверсифікації джерел доходів, нафта залишається ключовим джерелом фінансування російського бюджету.

Російська нафта Urals традиційно продається дешевше за сорти Brent та WTI, до того ж, на неї тиснуть додаткові фактори, яких не відчуває сировина з інших країн, а саме – західні санкції. Втім, протягом усіх трьох років повномасштабної війни з Україною росія успішно продає свою нафту – її основними покупцями сьогодні є Китай та Індія.

У федеральний бюджет рф на 2025 рік була закладена ціна нафти у $70. Тим часом через обвал на світовому нафтовому ринку, спричинений торговельною війною Дональда Трампа та рішенням ОПЕК+ додатково збільшити видобуток, ціна російської нафти Urals, за даними видання Мінфін, 13 травня становила $59,77 за барель.

Поки що прогнози ринкових аналітиків не обіцяють росії серйозних проблем, пов’язаних із ціною на нафту, адже у тої зберігається дуже великий люфт для продажу. Як стверджує економічний експерт Олег Пендзин, навіть ціна у 50 доларів за барель все ще прийнятна для росії.

“Наразі пряма собівартість видобутку російської нафти становить порядка 37-38 доларів за барель. Це пряма собівартість. Для рф критичною є цифра продажу на рівні 45 доларів”,

пояснив економіст ексклюзивно для .

Тож більш імовірним способом зробити росії боляче через нафту все ще залишається посилення санкцій, зокрема і вторинні санкції проти її покупців. Сенс цього кроку полягає у тому, щоб росія фізично не змогла продати великих обсягів нафти і отримати з цього кошти для подальшого ведення агресивної загарбницької війни.

Втім, ще під час своєї виборчої кампанії, після заяв про припинення війни за 24 години або за 100 днів, Дональд Трамп видав цілком реалістичну заяву. Він сказав, що для того, щоб росія втратила змогу воювати, достатньо просто обвалити ціни на нафту. І він це начебто зробить, якщо та не піде на поступки. Усвідомлює Трамп це чи ні, але зараз відбувається саме цей сценарій.

Російська економіка уже за нинішніх цін на нафту значно сповільнюється, промисловість стагнує, і рецесія виглядає дуже реальною перспективою.

А якщо Трампу вдасться досягти свого і опустити ціну на нафту, скажімо до $45, то ціна російської Urals опуститься орієнтовно нижче $40. Як очікується, це має запустити цілу ланцюгову реакцію в російській економіці і спричинити низку структурних проблем, які максимально ускладнять фінансування воєнної машини рф.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз