Нафта трохи подорожчала на тлі новин з Китаю та України

3 Березня 10:10

Нафта дещо зросла в ціні у понеділок після оптимістичних даних з виробничого сектору Китаю, найбільшого імпортера сирої нафти у світі, що призвело до відновлення оптимізму щодо попиту на паливо. Проте невизначеність щодо мирної угоди в Україні та вплив потенційних американських мит на глобальне економічне зростання створюють напруженість на ринку, повідомляє Комерсант український з посиланням на Reuters.

Так, нафта марки Brent подорожчала на 19 центів (0,3%) до 73,00 доларів за барель станом на 09:20 за Києвом, тоді як американська нафта West Texas Intermediate (WTI) торгувалася на рівні 69,95 доларів за барель, також зрісши на 19 центів (0,3%).

Китайський фактор

Ціни піднялися після оприлюднення офіційних даних у суботу, які показали, що виробнича активність у Китаї розширилася найшвидшими темпами за три місяці у лютому завдяки новим замовленням та збільшенню обсягів закупівель, що призвело до відчутного зростання виробництва. Інвестори уважно стежать за щорічним парламентським засіданням Китаю, яке розпочнеться 5 березня, очікуючи додаткових заходів підтримки для ослабленої економіки країни.

Аналітик ринку IG Тоні Сикамор зазначив, що одним із можливих факторів зростання цін стало те, що

“індекс PMI виробничого сектору Китаю за даними Національного бюро статистики повернувся до зони розширення минулими вихідними”.

Однак він застеріг, що економічні перспективи країни можуть бути не надто обнадійливими, оскільки 4 березня має розпочатися новий раунд мит на експорт до США.

Минулого місяця Brent і WTI зафіксували перше місячне падіння за три місяці, оскільки загроза мит з боку США та їхніх торговельних партнерів похитнула довіру інвесторів до глобального економічного зростання цього року та зменшила їхній апетит до ризикованих активів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Український фактор

Загальні настрої покращилися після саміту в неділю, де європейські лідери продемонстрували підтримку Президенту України Володимиру Зеленському та пообіцяли зробити більше для допомоги Україні. Це сталося лише через два дні після конфлікту Зеленського з президентом США Дональдом Трампом, через що український лідер скоротив свій візит до Вашингтона.

У неділю Зеленський заявив, що вірить у можливість відновлення стосунків із Трампом, але переговори мають продовжуватися за зачиненими дверима. Він додав, що залишається готовим підписати угоду про мінерали зі Сполученими Штатами і вірить, що США також будуть готові до цього.

Драматичне протистояння підвищило ймовірність непоправного розриву відносин між двома лідерами та потенційного сепаратного миру між Вашингтоном і Москвою, зазначила у своїй аналітичній записці аналітикиня RBC Capital Геліма Крофт.

“Такий сценарій дійсно міг би призвести до швидшого скасування американських санкцій проти росії, особливо тих, що запроваджені повністю через виконавчі накази”,

– сказала Крофт.

Водночас тривалі атаки на російські нафтопереробні заводи викликали занепокоєння щодо експорту нафтопродуктів з росії. Повідомляється про пожежу на ще одному заводі в російському місті Уфа.

Прогнози та очікування

Незважаючи на те, що США закликають Ірак відновити експорт з напівавтономного регіону Курдистан, вісім міжнародних нафтових компаній, що працюють там, заявили у п’ятницю, що не відновлюватимуть постачання через турецький порт Джейхан через відсутність чіткості щодо комерційних угод та гарантій оплати минулого і майбутнього експорту.

На 2025 рік аналітики переважно зберігають свої прогнози цін на нафту, очікуючи, що Brent в середньому коштуватиме 74,63 долара за барель. Вони вважають, що будь-який вплив подальших санкцій США буде збалансований достатньою пропозицією та можливою мирною угодою між росією та Україною, як показало опитування Reuters.

Остафійчук Ярослав
Редактор