НАБУгейт з прослушкою адвокатів: ОГП відкрив провадження
2 Квітня 17:57
Офіс Генпрокурора відкрив кримінальне провадження за фактом проникнення до приміщення адвокатів та їх прослуховування співробітниками НАБУ, з посиланням на інформацію Офісу Генерального прокурора, повідомляють ЗМІ, інформує .
Згідно з повідомленням, ОГП зареєстрував кримінальне провадження за фактами незаконного проникнення до приміщення адвокатів, прослуховування та перевищення службових повноважень з боку співробітників Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Відомості були внесені до ЄРДР за трьома статтями Кримінального кодексу України. Насамперед, за незаконне проникнення до житла або іншого володіння особи та незаконне проведення в ньому обшуку, вчинене службовими особами (ч. 2 ст. 162 КК України).
“За даними слідства, 18-19 грудня 2023 року детективи НАБУ без належних правових підстав здійснили проникнення в приміщення адвокатів та провели там 7 обшуків”, – йдеться у повідомленні.
Також детективам НАБУ інкримінують перевищення влади або службових повноважень (ч.1 ст.365 КК України) та перешкоджання діяльності захисника або порушення адвокатської таємниці (ч.2 ст.397 КК України).
Напередодні Національна Асоціація адвокатів України звернулася до Офісу Генпрокурора та ДБР із заявою про вчинення злочину з боку детективів НАБУ через встановлення “прослушку” в офісі столичних адвокатів. За даними журналістів, “прослушку” було встановлено в кімнаті для переговорів, де адвокати обговорювали з клієнтами стратегії їх захисту. При чому клієнти, чиї розмови були записані – були підслідними самого ж НАБУ.
Реакція юристів
“Я вбачаю в цьому ознаки злочинів, передбачених статтею 374 – перешкоджання діяльності адвоката, і там ще інша стаття є в розділі злочини проти правосуддя – втручання в діяльність адвоката. Ці злочини, з огляду на те, що вони вчинені працівниками правоохоронного органу – це НАБУ в нас, то має відреагувати ДБР, розпочати відповідне кримінальне провадження і надати оцінку діям НАБУ”, – зазначив у коментарі
юрист, адвокат Олег Шрам.
За його словами, на ці факти мають відрегувати САП, профільний комітет ВР та дисциплінарні органи самого НАБУ.
За словами юриста і адвоката Олександра Бабікова, НАБУ у такий спосіб демонструє зневажливе ставлення до гарантій прав і свобод людини і гарантій адвокатської діяльності.
“Скажу так, що немає в Україні органів, які більш зневажливо ставляться до гарантій прав і свобод людини і гарантій адвокатської діяльності, як то детективи НАБУ, прокурори САП, ну і, відповідно, ВАКС, який закриває очі на все це. Може, на перший погляд, здатися дивним, але ми вже неодноразово аналізували практику Вищого антикорупційного суду, який навіть дозволяє вилучати мобільні телефони адвокатів, копіювати звідти листування з підзахисними, де обговорюється стратегія захисту, де є документи, які містять адвокатську таємницю, дозволяє їх детективам легалізовувати, використовувати в кримінальних провадженнях. Хоча неодноразово ЄСПЛ в своїх рішеннях говорив про те, що незалежність і забезпечення гарантій адвокатської діяльності це одна з головних засад справедливого судочинства. По суті, замість того, щоб займатися своєю справою і виявляти корупціонерів в вищих ланках держави, вони намагаються тиснути на адвокатів, збирати на них компромат, щоб змусити їх відмовлятися від ефективного захисту своїх клієнтів в Вищому антикорупційному суді”, – вважає юрист.
Позиція НАБУ
“НАБУ і САП повідомили двом адвокатам та фактичному керівнику адвокатського об’єднання про підозру у несанкціонованому доступі до закритої частини Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР). За даними слідства, починаючи з серпня 2022 року, підозрювані отримали доступ до закритого реєстру судових рішень й почали систематично використовувати ці дані для автоматизованого отримання інформації про результати розгляду судами клопотань від правоохоронних органів та прокуратури. (…)
Кваліфікація: ч. 2 ст. 376-1 КК України”, – повідомили в НАБУ.
Водночас дані про прослуховування, у який час та спосіб воно здійснювалося, в межах якого провадження – в Бюро не прокоментували.
Про справу з “прослушкою”
“Близько місяця детективи НАБУ записували і прослуховували розмови в офісі адвокатів в центрі столиці. “Прослушку” виявили самі адвокати – вона була вмонтована у підлогу з нижнього поверху, який детективи орендували спеціально для цих дій”, – повідомляли журналісти.
За інформацією джерел ІА УНН, на момент прослуховування були відсутні будь-які кримінальні провадження стосовно адвокатів. І лише після виявлення “прослушки” , в той же день, “детективи НАБУ екстрено зареєстрували фактове кримінальне провадження з фабулою про начебто втручання адвокатів в електронні системи, яка, навіть, не є підслідною НАБУ”.