“НАБУгейт”: детективи прослуховували адвокатів, які захищали підслідних Бюро
1 Квітня 13:02
НАБУ встановило прослуховування в офісі адвокатів, пише з посиланням на інформацію власних джерел ІА УНН, вказуючи, що ці адвкати захищали клієнтів, підслідних самому Бюро, інформує Комерсант український .
За даними джерел ІА, “прослушку” було встановлено в кімнаті для переговорів, де адвокати обговорювали з клієнтами стратегії їх захисту.
“Близько місяця детективи НАБУ записували і прослуховували розмови в офісі адвокатів в центрі столиці. “Прослушку” виявили самі адвокати – вона була вмонтована у підлогу з нижнього поверху, який детективи орендували спеціально для цих дій”, – йдеться в матеріалі.
За інформацією джерел ІА, на момент прослуховування були відсутні будь -які кримінальні провадження стосовно адвокатів. І лише після виявлення “прослушки” , в той же день, детективи НАБУ екстрено зареєстрували фактове кримінальне провадження з фабулою про начебто втручання адвокатів в електронні системи.
“Проте, ця фабула не є підслідністю НАБУ, оскільки не є корупційним злочином. Тобто, може йтися не лише про той факт, що детективи НАБУ діяли в заборонений спосіб і збирали інформацію про тактику та стратегію захисту своїх підслідних, а ще й порушили підслідність, вчиняючи такі дії”, – додають журналісти.
ІА додає, що до складу слідчої групи НАБУ та прокурорів входили, зокрема, Ярослав Вороніжський та Федір Олійник. о
“Захищеність конфіденційної інформації адвокатів є одним із наріжних каменів юридичної професії. Тож, такі дії детективів НАБУ можуть вказувати на заборонені методи: порушення як Конституцію України, так і міжнародних правових стандартів, що гарантують адвокатську таємницю”, – йдеться в розслідуванні.
З метою спростування або підтвердження викладеного, готує інформаційни запит до НАБУ.
Скандали НАБУ
Злив інформації
НАБУ не вперше потрапляє у гучні скандали. У травні минуло року стало відомо про факти “зливу” інформації з НАБУ. Тоді в Бюро запевняли, що розслідують з цього приводу провадження та ведуть два службових розслідування. Проте їх результати й досі не відомі. Натомість з НАБУ тоді було звільнено заступника директора Гізо Углаву, який нині оскаржує це рішення в судах.
Звільнення детективів
У січні поточного року вибухнув скандал через звільнення детектива Андрія Денисюка, який займався розслідуванням корупції у сфері закупівель дронів. Він звільнився через проблеми з можливістю проводити розслідування. І на прощання у листі до своїх ексколег детектив тоді заявив про тиск та заборону вести слідство збоку керівництва.
Аудиту не було 9 років
У жовтні минулого року Комісія міжнародних експертів розпочала довгоочікуваний аудит НАБУ. Вперше за понад 9 років існування Бюро. Його результатів немає й досі.
У січні поточного року з вимогою провести повний аудит НАБУ виступили українські адвокати, підкреслюючи, що призначена перевірка охоплює тільки 20 місяців роботи Бюро, а не весь час його діяльності.
Звинувачення у “провокаціях“
За час існування Бюро, детективів неодноразово звинувачували у “провокації” злочинів, зокрема, хабарів, які реалізовуються, як правило, через роботу так званих “агентів НАБУ”. До їх числа, за різними неофіційними даними можуть належати політики, чиновники, адвокати тощо, які нібито стають агентами НАБУ після того, які самі були упіймані на певних незаконних діях.