НАБУ прослуховувало адвокатів своїх підслідних: реакція та вимоги юристів

1 Квітня 19:43
ЕКСКЛЮЗИВ

Сьогодні, з повідомлень низки ЗМІ, стало відомо про те, що НАБУ вдалося до встановлення “прослушуки” в офісі столичних адвокатів, клієнтами яких були підслідні самому Бюро особи. Вказувалося, що прослуховування відбувалося поза межами кримінального провадження, а кваліфікація справи, зареєстрованої вже після виявлення прослуховуючих пристроїв, – не підслідна Бюро. На такі події відреагували юристи і Національна асоціація адвокатів України, інформує Комерсант український Комерсант український.

Керуючий партнер АО «Право та захист» Олег Шрам

“Я вбачаю в цьому ознаки злочинів, передбачених статтею 374 – перешкоджання діяльності адвоката, і там ще інша стаття є в розділі злочини проти правосуддя – втручання в діяльність адвоката. Ці злочини, з огляду на те, що вони вчинені працівниками правоохоронного органу – це НАБУ в нас, то має відреагувати ДБР, розпочати відповідне кримінальне провадження і надати оцінку діям НАБУ”, – зазначив у коментарі Комерсант український юрист, адвокат Олег Шрам.

За його словами, на ці факти мають відрегувати САП, профільний комітет ВР та дисциплінарні органи самого НАБУ. 

Має відреагувати САП (…) вони мають дати оцінку законності діям працівників НАБУ і прийняти відповідні процесуальні рішення. (…) дисциплінарна комісія самого НАБУ – має провести службове розслідування за цим фактом, його має ініціювати керівництво НАБУ, і за результатами службового розслідування винести рішення на розгляд дисциплінарної комісії. Має в будь-якому випадку відреагувати комітет профільний, антикорупційний у Верховній Раді. І я закликаю їх не просто послухати звіт НАБУ про їх діяльність, а, як передбачає закон, щорічно провести слухання за участі громадськості щодо діяльності НАБУ, додержання вимог законодавства, дотримання прав свобод громадян”,

– зазначив Олег Шрам, підкресливши, що  “право на захист – це конституційне право і конфіденційність спілкування адвоката з клієнтом – це основа діяльності адвокатури, яка є складовою системи правосуддя”.

Юрист, колишній заступник директора ДРБ Олександр Бабіков

За словами юриста і адвоката Олександра Бабікова, НАБУ у такий спосіб демонструє зневажливе ставлення до гарантій прав і свобод людини і гарантій адвокатської діяльності.

“Скажу так, що немає в Україні органів, які більш зневажливо ставляться до гарантій прав і свобод людини і гарантій адвокатської діяльності, як то детективи НАБУ, прокурори САП, ну і, відповідно, ВАКС, який закриває очі на все це. Може, на перший погляд, здатися дивним, але ми вже неодноразово аналізували практику Вищого антикорупційного суду, який навіть дозволяє вилучати мобільні телефони адвокатів, копіювати звідти листування з підзахисними, де обговорюється стратегія захисту, де є документи, які містять адвокатську таємницю, дозволяє їх детективам легалізовувати, використовувати в кримінальних провадженнях. Хоча неодноразово ЄСПЛ в своїх рішеннях говорив про те, що незалежність і забезпечення гарантій адвокатської діяльності це одна з головних засад справедливого судочинства. По суті, замість того, щоб займатися своєю справою і виявляти корупціонерів в вищих ланках держави, вони намагаються тиснути на адвокатів, збирати на них компромат, щоб змусити їх відмовлятися від ефективного захисту своїх клієнтів в Вищому антикорупційному суді”, – вважає юрист.

НААУ

Наразі також відомо про те, що Національна Асоціація адвокатів України звернулася до Офісу Генпрокурора та Державного бюро розслідувань із заявою про вчинення “грубого злочину з боку детективів НАБУ” через втановлення “прослушки” в офісі адвокатів. 

“Самі обставини та хід слідчої дії повністю спростували статус невідкладності та підтвердили, що детективи НАБУ не мали жодних законних підстав для проведення обшуків, оскільки не мали уяви, що саме вони намагаються врятувати та більше того, що вони хочуть відшукувати у вказаних приміщеннях та навіть не спромоглися повідомити учасникам слідчої дії, які речі та документи необхідно видати добровільно, хоча всі учасники слідчої дії пропонували добровільно видати відшукувані речі та документи” – наголосили в Асоціації.

Позиція НАБУ

“НАБУ і САП повідомили двом адвокатам та фактичному керівнику адвокатського об’єднання про підозру у несанкціонованому доступі до закритої частини Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР). За даними слідства, починаючи з серпня 2022 року, підозрювані отримали доступ до закритого реєстру судових рішень й  почали систематично використовувати ці дані для автоматизованого отримання інформації про результати розгляду судами клопотань від правоохоронних органів та прокуратури. Для цього було розроблено спеціальний скрипт, який кожні 12 годин збирав дані та зміст нових судових рішень щодо клієнтів адвокатів і дозволяв проводити ручний пошук у реєстрі.  Судові рішення, одержані за допомогою обох функцій, використовувались адвокатами у своїй діяльності.  Зокрема, підозрювані стежили за ухвалами суддів щодо надання дозволів на проведення обшуків та інших слідчих дій, щоб попереджати своїх клієнтів. Отримані незаконним шляхом дані використовувалися для підготовки до слідчих дій, знищення речових доказів і документів, а також ухилення клієнтів адвокатів від кримінальної відповідальності. Внаслідок цієї злочинної схеми було здійснено 39 615 пошукових запитів та переглянуто 7 572 судових рішення 
Кваліфікація: ч. 2 ст. 376-1 КК України”, – повідомили в НАБУ.

Водночас дані про прослуховування, у який час та спосіб воно здійснювалося, в межах якого провадження – в Бюро не прокоментували.

Про справу з “прослушкою”

“Близько місяця детективи НАБУ записували і прослуховували розмови в офісі адвокатів в центрі столиці. “Прослушку” виявили самі адвокати – вона була вмонтована у підлогу з нижнього поверху, який детективи орендували спеціально для цих дій”, – повідомляли журналісти.

За інформацією джерел ІА УНН, на момент прослуховування були відсутні будь-які кримінальні провадження стосовно адвокатів. І лише після виявлення “прослушки” , в той же день, “детективи НАБУ екстрено зареєстрували фактове кримінальне провадження з фабулою про начебто втручання адвокатів в електронні системи, яка, навіть, не є підслідною НАБУ”.

Віра Захарова
Редактор